شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۶
جهان معاصر بیش‌ از همیشه به سعدی نیاز دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با روز سعدی، پیامی تصویری منتشر و در آن تاکید کرد: امروز جهان معاصر بیش‌ از همیشه به سعدی و اندیشه‌های حکمی، عرفانی و اخلاقی او نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، متن پیام محمدمهدی اسماعیلی به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

منت خدای را عز و جل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت، هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و چون برآید مفرح ذات، پس در هر نفسی دو نعمت موجود و بر هر نعمتی شکری واجب،

از دست و زبان که برآید

کز عهده شکرش به درآید

بنده همان به که ز تقصیر خویش عذر به درگاه خدای آورد / ورنه سزاوار خداوندی‌اش کس نتواند که به جای آورد

اول اردیبهشت ماه به نام سعدی بزرگ نامگذاری شده است؛ من از روزی که در سال‌های آموزش دبیرستان «دیباچه گلستان» را خواندم و با اشتیاق در سریع‌ترین زمان حفظ کردم، خیلی دوست داشتم اول اردیبهشت ماه شیراز را درک کنم:

اول اردیبهشت ماه جلالی بلبل گوینده بر منابر قضبان

در این ماه اردوی بهشت در شیراز زیبا برپاست و هر گوینده، شنونده و بیننده‌ای را مسحور زیبایی خودش می‌کند.

اشتیاق دیگری که داشتم باز هم بیت دیگری در این دیباچه بود که در واقع از سن و سال و سویدای جان، وضعیت امروز شخص خودم را روایت می‌کند:

ای که پنجاه رفت و در خوابی مگر این پنج روز دریابی / عمر برف است و آفتاب تموز اندکی ماند و خواجه غرّه هنوز

روزها می‌گذرد و ما هم در همان سنی قرار گرفتیم که سعدی بزرگ در پنجاه‌سالگی شروع به تصنیف گلستان کرده است و امیدوارم ان شاء الله امسال که سال بسیار خوبی را شروع کردیم؛ جهان اسلام، مردم عزیز ایران، مستضعفان و آزادگان جهان بتوانند با استفاده از توصیه های بزرگانی مثل سعدی که صدها سال قبل ایراد کردند ولی همچنان امروز هم نیاز جامعه بشری است جامه عمل بپوشانند.

بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند / چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

جهان معاصر بیش از همیشه به سعدی و اندیشه‌های حکمی، عرفانی و اخلاقی او نیاز دارد و امروز جهان در برابر خودش ظلم وحشیانه‌ای را می بیند که ستمگران صهیونسیت هر روز، هر ساعت و هر دقیقه مرتکب آن می شوند؛ زنان و کودکان بی‌گناه را می‌کشند و بر این کشته‌ها آواز شادی سر می زنند، امیدوار هستیم ان شاءالله به زودی شاهد از بین رفتن این ظلم و ستم باشیم.

فرزندان ملت ایران باید با استفاده از الگوهای بزرگی از عرفا و حکمای خودشان مثل «شیخ اجل» این اندیشه‌های والا را جهانی کنند، جهان را به زیستن در این زیست بوم عادت دهند و ان شاءالله روزهای بسیار خوبی را برای انسانها و جامعه انسانی رقم بزنند.

بسیار دوست داشتم در چنین روز فرخنده‌ای که آغاز تصنیف گلستان و به نام سعدی عزیز نام‌گذاری شده است در بین مردم خونگرم، مهماندوست و اهل فرهنگ و هنر شیراز باشم.

به واسطه این صوت و تصویر محضر اهالی فضل و هنر شیراز ارادت خودم را به سعدی و اهالی شیراز نشان می‌دهم و امیدوار هستم در یک فرصت کوتاه در کمترین زمان بتوانم در این ماه و شهر زیبا حضور بهم برسانیم.

الحمد لله طرح‌های بسیار خوبی را در شیراز چه به لحاظ مجتمع‌های فرهنگی هنری و چه به لحاظ کتابخانه‌ها شروع کردیم؛ مجموعه های فرهنگی بسیار خوبی که به‌زودی بخش مهمی از آنها را تقدیم مردم عزیز شیراز خواهیم کرد.

گام‌های خوبی را با همکاری دوستان خوبم در مدیریت استان، استاندار محترم و همکارانم در حوزه‌های فرهنگی برداشتیم و در حال تکمیل و نوسازی زیرساخت های فرهنگی هنری شیراز و استان فارس هستیم که ان شاء الله به‌زودی برای افتتاح بخشی از آنها بتوانیم محضر شما را درک کنیم.

ان شاء الله شیراز و شیرازی‌ها و ایران و ایرانی‌ها در پناه الطاف خداوند متعال باشند.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها