شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۸
نگهداری از نسخه ۶۰۰ ساله «منطق الطیر» در گنجینه کتابخانه رضوی

خراسان‌رضوی - نسخه ۶۰۰ ساله منطق الطیر عطار نیشابوری یکی از ۱۴۲ نسخه خطی از آثار عطار این شاعر پرآوازه اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری است که در مرکز نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، کارشناس ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، این نسخه را یکی از نفایس مجموعه آثار عطار موجود در مرکز نسخ خطی عنوان کرد که به خط نستعلیق ۱۵ سطری در ۱۵۴ برگ کتابت شده است.

سید رضا صداقت حسینی افزود: این نسخه در سال ۸۴۱ هجری قمری توسط کاتبی به نام حافظ زنده دل در مصر کتابت شده و در سال ۱۳۹۳ خریداری و به این مجموعه افزوده شده است.

این کارشناس ادامه داد: منطق الطیر یا مقامات طیور از برجسته‌ترین آثار عرفانی و مثنوی است که در بحر رمل مسدّس مقصور مشتمل بر چهار هزار و چهارصد و پنجاه و هشت بیت بوده و با حمد خدا و نعت رسول (ص) شروع می‌شود و در آن از سلوک و سیر الی الله بحث می‌شود.

کارشناس ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه‌های آستان قدس یادآور شد: نسخه‌های ارزشمندی از آثار این عارف و شعر بلندآوازۀ ایرانی به نظم و نثر، شامل دیوان اشعار، منطق‌الطیر، تذکره‌الاولیاء، الهی‌نامه، بلبل‌نامه، اسرارنامه، خسرونامه، مختارنامه، بی‌سرنامه، هیلاج‌نامه، جوهرالذات، مصیبت‌نامه، پندنامه، اشترنامه، فتوت‌نامه و ولدنامه یا پسرنامه، در کتابخانۀ آستان قدس موجود است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها