سه‌شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۴
کتابی که به نظریه‌پردازی مسئله فلسطین کمک بسیاری می‌کند

«فلسطین از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی» و «بیانات رهبر انقلاب اسلامی در نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی و پنجمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین» دو کتابی است که رهبر معظم انقلاب به مساله فلسطین پرداخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در آستانه روز قدس نگاهی به دو کتاب «فلسطین از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی» و «بیانات رهبر انقلاب اسلامی در نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی و پنجمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین» داشته‌ایم؛ این دو کتاب را انتشارات انقلاب اسلامی منتشر کرده است.

کتاب «فلسطین از رهبر معظم انقلاب اسلامی» به کوشش سعید صلح میرزایی مروری بر دیدگاه ایشان درباره مساله فلسطین است که به همراه مقدمه‌ای از دکتر علی‌اکبر ولایتی به اهمیت فلسطین و نقش و جایگاه آن در امت اسلامی پرداخته است.

در این کتاب علاوه بر انتشار بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌های نمازجمعه تهران در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۵۹ (دومین روز قدس) در ۸ بخش با عنوان‌های کلیات، شکست‌ها و پیروزی‌ها، مسئولیت‌ها، جنایات، راه حل‌ها، قهرمان‌ها، روشنگری و آینده روشن به مرور بیانات مقام معظم رهبری پیرامون مساله فلسطین پرداخته است.

در مقدمه این کتاب دکتر علی‌اکبر ولایتی با اشاره به استحکام و گسترش زنجیره مقاومت نوشته است: امروز این خط مقاومت که از ایران شروع شده از عراق، سوریه، لبنان، اردن، غزه، ساحل غربی، مصر، لیبی، تونس، الجزایر، مراکش، سودان، یمن، بحرین، پاکستان و افغانستان می‌گذرد. موج جدید بیداری اسلامی که کلید آن توسط حضرت امام (ره) زده شد و در زمان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادامه پیدا کرد، امروز قوی‌تر از هر روز دیگر به جلو می‌رود و همگی قیام‌کنندگان در اهداف ذیل با جمهوری اسلامی ایران همراه هستند؛ سرنگونی استبداد داخلی، قطع دست آمریکا و متحدینش از کشورهای مسلمان، بازگشت ارزش‌های اسلامی، تاسیس مردم سالاری دینی و آزادی نهایی تمامی سرزمین فلسطین.

رهبر معظم انقلاب در قسمتی از بیانات خود درباره ماهیت رژیم صهیونیستی فرموده‌اند: دولت بی‌اصل و نسب؛ دولت جعلی؛ ملت دروغی. از اطراف دنیا آدم‌های شریر را گرد آوردند و ملغمه‌ای به اسم اسراییل درست کردند! این ملت است؟! هرجا یهودی‌های شریر و خبیثی بودند، در آنجا جمع شدند.

در اغلب کشورها، یهودی‌ها هستند و زندگی می‌کنند در کشور ما هم هستند که زندگی‌شان را می‌کنند (کاری به کسی ندارند، کسی هم به آنها کاری ندارد.) کشورشان است و در آن زندگی شان را می‌کنند و در آن زندگی می‌کنند. آن‌هایی که به سرزمین‌های اشغالی رفتند، خبیث‌ها، شریرها، طماع‌ها، دزدها و آدمکش‌ها بودند که از همه جای دنیا جمع شدند. این شد یک ملت؟! ملت و دولتی که این طور به وجود آمده است و اسم خودش را اسرائیل گذاشته، غیره از راه ترور، راهی ندارد؛ حرف حسابی ندارد. آن وقت، چنین موجوداتی با این دنائت و پستی و پلیدی، می‌خواهند دولت و ملت نورانی و سربلند و عزیزی مثل ایران را در افکار عمومی جهان متهم کنند. خود آن‌ها از همه متهم‌تر، مجرم‌تر و روسیاه‌ترند.

تمامی بیانات مقام معظم رهبری در حوزه فلسطین در این کتاب تا تاریخ چاپ تدوین شده است. به طوری که اگر محقق و پژوهشگری نیاز به پیگیری فرمایش‌های رهبری داشته باشد، مراجعه به این کتاب نیاز او را برطرف خواهد کرد. همچنین این کتاب کمک بسیار خوبی به نظریه‌پردازی مساله فلسطین می‌کند، چرا که چندین نظریه مهم سیاسی درباره مساله جهان اسلام در این کتاب ذکر شده است که می‌توان بر اساس آن‌ها یک جریان فکری راه‌اندازی کرد.

کتاب «بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی و پنجمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین» بر اساس نظرات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره انتفاضه و نهضت بیداری اسلامی بر دو محور و موضوع تدوین شده است.

در بخش نخست به این کتاب به بیداری اسلامی، قیام‌ها و انقلاب‌های جهان اسلام، پیش زمینه تاریخی، تاثیر انقلاب اسلامی ایران، سه نقطه اساسی در بررسی نهضت کنونی، اصول انقلاب‌های کنونی، آسیب ها، خطرها و توصیه‌ها را مدنظر قرار داده است.

موضوع دوم مورد بحث در کتاب فلسطین مسأله اول و مشترک بین کشورهای اسلامی، مشخصات منحصر به فرد مساله فلسطین، اسرائیل؛ پایگاه نظامی امنیتی و سیاسی استکبار در قلب سرزمین‌های اسلامی، انقلاب اسلامی و مساله فلسطین، بیداری اسلامی و مقاومت اسلامی، مساله فلسطین، مذاکرات سازش؛ توطئه استکبار و دولت‌های وابسته عرب، درس‌های گذشته و نقشه راه آینده را در بر می‌گیرد.

در بخشی از کتاب «بیانات رهبر انقلاب اسلامی در نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی و پنجمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین» با اشاره به حمایت دولت‌های آمریکا از زرسالاران صهیونیست در گزیده‌ای از بیانات معظم له آمده است: رییس جمهور آمریکا می‌گوید که امنیت اسرائیل خط قرمز اوست. این خط قرمز را چه عاملی ترسیم کرده است؟ منافع ملت آمریکا یا نیاز شخص اوباما به پول و پشتیبانی کمپانی های صهیونیستی برای به دست آوردن کرسی دومین دوره‌ی ریاست جمهوری؟ تا کی شماها خواهید توانست ملت خود را فریب دهید؟ آن روزی که ملت آمریکا به درستی دریابد که شماها برای چند صباح بیشتر باقی ماندن در قدرت، تن به ذلت و تبعیت و خاکساری در برابر زرسالاران صهیونیست داده اید و مصالح ملت بزرگی را در پای آنان قربانی کرده اید با شما چه خواهد کرد؟

در بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب درباره عزم راسخ مردان و زنان در نابودی رژیم صهیونیستی می‌خوانیم: آنچه رژیم صهیونیستی را تهدید می‌کند، موشک‌های ایران یا گروه مقاومت نیست تا در برابر آن سپر موشکی در اینجا و آنجا به پا کنند؛ تهدید حقیقی و بدون علاج، عزم راسخ مردان و زنان و جوانانی در کشورهای اسلامی است که دیگر نمی‌خواهند آمریکا و اروپا و عوامل دست نشانده‌شان بر آنان حکومت و تحکم و آنان را تحقیر کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها