چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۳
مستند «فیلسوف متخلق؛ آیت‌الله غلامرضا فیاضی»

مستند «فیلسوف متخلق» پرتره‌ای درباره آیت‌الله غلامرضا فیاضی استاد برجسته حکمت و فلسفه اسلامی پنجشنبه ۲۴ اسفندماه ساعت ۱۹:۰۰ از شبکه ۴ پخش می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مستند «فیلسوف متخلق» پرتره‌ای درباره آیت‌الله غلامرضا فیاضی استاد برجسته حکمت و فلسفه اسلامی پنجشنبه ۲۴ اسفندماه ساعت ۱۹:۰۰ پیش روی مخاطبان شبکه چهار سیما است.

این مستند، دهمین فیلم از مجموعه مستندهای «آئینه عمر» است که به کوشش گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما به تهیه کنندگی صدرا صدوقی و کارگردانی حسن علیزاده فرد از قاب این شبکه تلویزیونی پخش می‌شود. حسن علیزاده فرد کارگردان این فیلم با اشاره به گوشه از زندگی‌نامه آیت الله فیاضی گفت: استاد غلامرضا فیاضی در سال ۱۳۲۸ در قم و در میان خانواده‌ای متدین و دوستدار روحانیت و علمای شیعه به دنیا آمد. پدرش مرحوم حاج اسدالله‌، به پیشه بنایی اشتغال داشت و از همان راه روزگار می‌گذراند.

او پس از اینکه قرآن و بخشی از دروس فارسی را نزد مادر خود و مکتب خانه فرا گرفت‌، با پدر خود به بنایی ساختمان می‌رفت‌. در یکی از روزها که با پدر خود به منزل روحانی محترمی برای تعمیر ساختمان رفته بود، مورد عنایت آن استاد قرار گرفت و با عنایت او و رخصت پدر به امر اشتغال در حوزه علمیه قم رو آورد. او اضافه کرد: آیت الله فیاضی پس از طی مقدمات‌، به دروس سطح در نزد استادان مشهور آن روزگار راه یافت و سپس به درس خارج فقه و اصول استادان برجسته حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت‌ و سال ها از محضر آنان‌ بهره‌مند شد.

او همزمان با تحصیل فقه و اصول‌، علوم عقلی را نیز در نزد استادان خبره فرا گرفت‌، به گونه‌ای که بعدها خود به تدریس آن دروس رو آورد و درس او در زمره بهترین دروس حوزه در علوم عقلی به شمار رفت‌. علیزاده تأکید کرد: آیت الله فیاضی در سال‌های متمادی و از سال‌های آغازین تحصیل به امر تدریس اهتمام ویژه‌ای داشت‌. او در دروس مختلف دوره مقدمات و سطح را بارها تدریس کرده و سپس به تدریس بدایه‌، نهایه و شرح‌ اشارات‌ رو آورده‌ است‌ و هم‌ اکنون‌ نیز به‌ تدریس‌ اسفار اشتغال‌ دارد. تبیین‌ زیبا و استوار علوم‌ عقلی‌ از ویژگی‌های‌ اوست‌ و دروس‌ و حتی‌ نوارهای‌ تدریس‌ او همواره‌ مورد استفاده‌ طلاب و دانشجویان‌ بوده‌ و هست. نظرات خاص فلسفی او که گاه گویی در تقابل با بسیاری از آراء متداول است، خود نشانگر روش مستقل علمی این فیلسوف شیعه است.

«آئینه عمر» کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما است که در قالب آن، زندگی، سلوک علمی و فرهنگی و میراث پژوهشی ۲۶ چهره نامدار حوزه علوم انسانی، فرهنگ و هنر ایران به تصویر کشیده شده است. مجموعه مستند «آئینه عمر» پنجشنبه‌ها ساعت ۱۹:۰۰ پخش و جمعه‌ها ساعت ۱۲:۳۰ تکرار می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط