دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۹
سومین بازنشر «موسی‌ترین به طور» اثر سیدعلی شجاعی

«موسی‌ترین به طور» اثر سید ‌علی شجاعی که چاپ سوم آن توسط نشر نیستان به تازگی روانه بازار شده روایتی داستانی از زندگی و زمانه امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی‌ کاظم (ع) است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سیدعلی شجاعی در این اثر بار دیگر به یکی از سنت‌های ادبی دیرینه رجعت و داستانی تاریخی با روایت تاریخی و درباره یکی از بزرگان دین و تشیع خلق کرده است.

داستان «موسی‌ترین به طور» از زبان شش نفر روایت می‌شود؛ شش نفر که خود را شش چشم خلیفه عباسی می‌نامند؛ شش چشم برای چهار خلیفه که ۳۵ سال در پنهان‌کاری مطلق اخبار و اطلاعات قلمرو اسلامی را برای خلفای اسلامی ارسال می‌کردند و آنها را در جریان امر قرار می‌دادند.

داستان این کتاب نیز از ماجرای شهادت امام صادق (ع) و ماجرای انتخاب جانشینی برای ایشان در مدینه شروع می‌شود.

خلیفه یکی از شش چشم را مامور به قتل وصی امام صادق کرده اما امام با ذکاوت تمام پیش از شهادت جز موسی پنج نفر دیگر از جمله شخص خلیفه را وصی خود قرار داده است و همین توطئه شهادت امام تازه شیعیان را خنثی می‌کند.


این داستان با چنین شروعی از زبان راویان دیگر به توصیف وضعیت جامعه اسلامی پس از شهادت امام صادق می‌پردازد و میزان تشتت تفاوت نگاه آرا در آیین مسلمانان را به تصویر می‌کشد و در ادامه داستان به روی زندگی و سلوک امام موسی ابن جعفر (ع) تمرکز می‌کند.


شجاعی داستان این کتاب را با تعلیق قابل توجهی شروع می‌کند و در ادامه به زیبایی به گزارشی از فرقه‌ها و مدعیان امامت پس از امام صادق (ع) می‌پردازد و نوع بدعت‌گزاری‌های میان آنها را به زیبایی در قلب روایتی داستانی بازگو می‌کند و پس از طرح این بدعت‌ها و نیز شرح کینه آل عباس بر خاندان نوبت و امامت به شرح ویژگی‌های حقیقی امام شیعیان می‌پردازد.


زبان زیبا و روان و در عین حال تاریخی این اثر در کنار اطلاعات دقیق و جامعی که از جامعه، طرز فکر و شیوه حکمرانی و نیز دغدغه‌های دینی جامعه مسلمانان در آن برهه تاریخی در قالب کتاب بیان می‌شود به این کتاب جذابیت و اعتنایی دو چندان بخشیده است.


انتشارات نیستان، «موسی‌ترین به طور» را در ۱۸۰ صفحه رقعی و با بهای پشت جلد ۱۸۵ هزار تومان عرضه کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها