دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۶
ترویج فرهنگ کتابخوانی از مهم‌ترین راهکارهای کاهش معضلات اجتماعی است

کردستان - معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل کردستان با اشاره به نقش مهم کتاب در جامعه، گفت: ترویج فرهنگ کتابخوانی از مهم ترین راهکارهای کاهش معضلات فرهنگی و اجتماعی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سنندج، حجت الاسلام کیومرث امیرخانی، دوشنبه در دیدار با سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی کردستان اظهار کرد: امروزه بی‌توجهی به کتاب و کتابخوانی ریشه بسیاری از مشکلات و معضلات فرهنگی و اجتماعی در جامعه است.

وی با اشاره به اینکه مطالعه در نحوه نگرش و دیدگاه افراد، آثار مثبتی دارد، تصریح کرد: تخطی از قانون و بروز ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی، رابطه مستقیمی با پایین بودن سرانه مطالعه در جامعه دارد.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کردستان با تاکید بر اینکه فرهنگ مطالعه باید در دوران کودکی در افراد نهادینه شود، افزود: این امر در تربیت جامعه آگاه با کمترین مشکلات فرهنگی و اجتماعی اثرگذار است.

وی نقش کتابخانه‌های عمومی را در ارتقای سرانه مطالعه مهم ارزیابی کرد و افزود: این نهاد فرهنگی با عملکرد مطلوب و اجرای برنامه‌های فرهنگی با محوریت کتابخوانی می‌تواند بسترساز توسعه کشور در تمامی زمینه‌ها شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان در این دیدار از توجه ویژه این نهاد فرهنگی به ترویج فرهنگ مطالعه در میان کودکان خبر داد و گفت: در حال حاضر تمام کتابخانه‌های عمومی در سطح استان دارای بخش مستقل کودک است.

معصومه حسنی خونسار ادامه داد: در این بخش برنامه های متنوعی مانند نشست کتاب خوان، معرفی کتاب، قصه گویی، کاردستی، نمایش عروسکی، نقاله خوانی و …برای کودکان برگزار می شود و خوشبختانه با استقبال بسیاری خوبی از سوی خانواده ها مواجه شده است.

وی با اشاره به فعالیت کتابخانه های مشارکتی در برخی زندان های شهرستان های استان کردستان، عنوان کرد: خوشبختانه این کتابخانه ها از بهترین و فعال ترین کتابخانه‌های مشارکتی هستند و توجه به کتاب و کتابخوانی در زندان ها بسیار قابل توجه است.

وی با بیان اینکه کردستان دارای ۸۲ باب کتابخانه عمومی است، اظهار داشت: از این تعداد ۵۴ باب نهادی و ۲۸ باب دیگر مشارکتی است.

حسنی خونسار اضافه کرد: هم اکنون بالغ بر ۵۲ هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی استان عضو هستند و نزدیک به ۹۰۰ هزار نسخه کتاب با موضوعات متنوع در قفسه کتابخانه‌ها در دسترس اعضاء قرار دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها