شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۷
گزیده اشعار فارسی شکری هندی با تدوین امیرحسین مدرس

«سفر در حباب»، شامل گزیده اشعار فارسی شُکریِ هندی شاعر ایرانی‌تبار مقیم هند منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، شُکری، شاعری ناشناخته متعلق به قرن دوازدهم قمری است که به فارسی و تُرکی می‌سروده و شگفتا که نام و نشانی از او در تذکره‌ها ثبت نشده و تا پیش از این نیز کسی او را معرفی و آثارش را بررسی و تصحیح و منتشر نکرده است.

مدرس در مقدمه این کتاب، سابقه زبان فارسی در شبه قاره را به اختصار بررسی کرده و سپس از لابه‌لای شعر شُکری به کشف نام و تبار و زندگی و باور و اندیشه او پرداخته است. وی در بخشی از مقدمه، شعر شُکری را دو رنگ نامیده؛ چرا که هم رنگ‌مایه و تلألؤِ طرزِ هندی در آن است و هم دارای رنگ و رایحه سبک عراقی است.

او همچنین نوشته: «شاید شُکری در مقایسه با همروزگارانش شاعر برجسته و فوق‌العاده‌ای نباشد، اما شعرش از لطافت و حلاوت و دلپذیری و صفا بی‌بهره نیست». بررسی اجمالیِ بیان و آرایه‌ها و اشاره به برخی از ابیات دلنشین و تأمل‌برانگیز شُکری نیز از جمله نکاتِ مقدمه این کتاب است.

تصحیح این کتاب، بر اساس یگانه نسخهٔ خطّیِ دستیاب (موجود در کتابخانه مجلس) و با شیوه قیاسی به انجام رسیده است.

«سفر در حباب»، اشعار فارسیِ شُکری شامل قصائد، غزلیات، مُخَمَّسات و مُسَمَّط و یک نوحه، گزیدهٔ مثنویات و قطعات و رباعیّات است و در پایان هر بخش از عناوینِ یادشده، مدرس به شیوه‌ای آسان و روان، ابیات و اصطلاحات و لغات دشوار را شرح و معنا کرده‌است.

انتشارات نِیِستان این کتاب را در ۲۵۲ صفحه رقعی و با بهای پشت جلد ۲۰۵ هزار تومان عرضه کرده است.

۱۰:۵۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها