یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۱
معرفی شایسته‌ یک کتاب موجب استقبال مردم از آن می‌شود

خراسان‌رضوی - آیین رونمایی از کتاب «تمام گل‌های رز مال من» به همت پایگاه مقاومت بسیج شهید کتابدار عباس غفرانی به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و با مشارکت بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، آیین رونمایی از کتاب «تمام گله‌ای رز مال من» به همت پایگاه مقاومت بسیج شهید کتابدار عباس غفرانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و با مشارکت بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس استان صبح امروز با حضور غلامرضا سرابی، نویسنده اثر؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و حسینعلی یوسفعلی‌زاده، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان به‌صورت مجازی برگزار شد.

معرفی خوبِ یک کتاب خوب موجب استقبال مردم از آن می‌شود

در ابتدا مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به فعالیتهای این اداره کل در حوزه معرفی آثار در حوزه های مختلف، گفت: یکی از فعالیت‌های مهم این اداره کل رونمایی از آثار و کتابهایی در حوزه ادبیات پایداری و دفاع مقدس است.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان اظهار کرد: معتقدم کمترین اثر این آئین می‌تواند ایجاد ضریب رسانه‌ای برای آگاهی‌سازی جامعه از تولید یک کتاب در حوزه ادبیات پایداری است. همچنین اهالی کتاب و علاقمند در هر حوزه‌ای می‌توانند از چاپ اثر مورد نظر مطلع شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: توجه داشته باشید که نسل امروز جامعه نویسندگان محدودی را در حوزه‌های مختلف می‌شناسند؛ از این رو این آئین موجب معرفی نویسندگان مختلف می‌شود.

علی اکبر سبزیان ضمن قدردانی از همراهی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی، ابراز کرد: پس از دوران دفاع مقدس شاهد خلق آثار متنوعی در حوزه ادبیات پایداری بوده‌ایم و این نشان از آن دارد که رویش و گسترش ثبت این خاطرات پس از اتمام هشت سال دفاع مقدس، متوقف نشده است.

وی تاکید کرد: ثبت خاطرات شفاهی شهدا و جانبازان و آگاهی از مشکلات و سختی‌های زندگی آنان بدون شک، درس ایستادگی است. رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند «جنگ یک اقیانوس بی پایان است» و این بدان معناست که ما می توانیم از ظرفیت‌های این مبحث در اشکال مختلف استفاده کنیم.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان ضمن معرفی کتاب «تمام گل‌های رز مال من» اثر غلامرضا سرابی، ابراز کرد: این اثر یکی از آثار فاخر اقیانوس عظیم دفاع مقدس است که به شکار صدفی ارزشمند پرداخته است. اعتقاد دارم این جلسات مقدمه‌ای برای معرفی آثار برتر در حوزه‌های مختلف است.

وی تاکید کرد: آنهایی که کتاب را خوانده و از آن لذت بردند، بخش‌های جذاب آن را در فضای مجازی به اشتراک بگذارند؛ چرا که کتاب خوب اگر خوب معرفی شود، مردم نیز به سراغ آن می‌روند.

سبزیان اظهار کرد: معتقدم کتاب را باید وارد زندگی مردم شود و این جمله عبارت است از اینکه پیام کتابی را که خوانده‌ایم را می‌بایست به دیگران منتقل کرده و در زندگی به کار ببریم.

انتشار سخنان شهیدان و رزمندگان موجب هدایتگری در جامعه می‌شود

در ادامه حسینعلی یوسفعلی‌زاده، مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی گفت: برگزاری این آیین یعنی اینکه رزمندگان واقعی در کشاکش دهر ثابت قدم بوده‌اند؛ چرا که وظیفه این مردان خدا و نستوه تداوم بخشی راه یاران مجاهد، ایثارگر و شهید خود و ترویج و گسترش مش و مرام آنان است.

وی اظهار کرد: رهبر انقلاب اسلامی تاکید بر این دارند که حقایقی پیرامون ما در راستای ایستادگی در برابر ظلم باید گفته شود؛ چرا که اگر ما نگوییم دشمنان این حقایق را آنچنان بر خلاف آنچه بوده بازگو کرده و جای حق و باطل و شهید و قاتل را تغیر می‌دهند. همانگونه در خصوص شهادت امیرسپهبد علی صیاد شیرازی ادعا داشتند یک ابر تروریست را کشته‌اند و امروز نیز در طوفان الاقصی سخنی از کودک‌کشی و دشمنی رژیم صهیونیستی نگفته و ادعای مبارزه با تروریست را دارند.

یوسفعلی زاده مجاهدت و تلاش بزرگ حماس و گروه‌های جهادی مستقر در فلسطین اشغالی برای ایستادگی در برابر یک دنیا ظلم و دفاع از انسانیت را گرامی داشت و گفت: همچنین از فعالان بسیجی برای حضور موثر در عرصه‌های مختلف جامعه تشکر می‌کنم. بسیجی که در این عصر، به دست امام راحل (ره) پایه‌گذاری شد و با حمایت‌های بی‌نظیر رهبری در کشور و جهان اسلام فراگیر شد و خواب راحت جهانخواران ظالم را بر هم زد.

معرفی شایسته‌ یک کتاب موجب استقبال مردم از آن می‌شود


مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی تاکید کرد: حقایق باید گفته شود و پیش چشم رهروان قرار گیرد. وظیفه مشترک اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس در حوزه کتاب یک هم افزایی با محوریت تالیف، چاپ و تسهیل‌گری در امر دسترسی به کتابهای موثر است.

وی ابراز کرد: واقعیت بر این است که دنیا به اندازه کافی مظلوم و ظالم دارد. اگر ظالم هر آنچه که خواست را انجام دهد و مظلوم نیز سر فرود آرد، بدون شک جهان سرشار از بدی خواهد شد؛ از این رو نیاز است که امروز در مقابل ظلم و ستم ایستادگی کنیم. اما به این مسئله نیز توجه داشته باشید که چه کسانی باید این حقایق را انتشار دهند؟ این افراد، نویسندگانی همچون غلامرضا سرابی هستند که دغدغه‌مندانه پا در این عرصه گذاشته و این مطالب را به زیور قلم و ذوق مزین کرده و به چاپ رسانده است.

حسینعلی یوسفعلی‌زاده کتاب «تمام گل‌های رز مال من» را یک محصول قابل دسترس و جذاب در حوزه دفاع مقدس دانست و گفت: امیدوارم فعالیت در این عرصه و استان خراسان رضوی، مهد خلق آثار ماندگار ادبی همچنان ادامه دار و گسترده بماند.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب اسلامی معتقد هستند که این قبیل فعالیت‌ها باید ۱۰۰ برابر شود، افزود: هنگامیکه سخنان شهیدان و رزمندگان منتشر شود، به خودی خود هدایت‌گری در جامعه انجام می‌شود.

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی با اشاره به انتشار بالغ بر ۴۰ اثر مکتوب در سال جاری توسط این بنیاد، اظهار کرد: از تمامی نویسندگان علاقه‌مند به حوزه دفاع مقدس برای استفاده از اسناد و مدارک موجود برای حلق آثار فاخر ادبی و هنری دعوت به همکاری می‌کنم.

جنگ زشتی‌های فراوانی برای مردمان صلح طلب و عاشق زندگی مردم ایران داشت

در پایان غلامرضا سرابی، نویسنده کتاب «تمام گل‌های رز مال من» ضمن ارائه بیوگرافی از خود، گفت: در چند سال اخیر متوجه شدم نسلی دست به قلم در حوزه ادبیات دفاع مقدس شده اند، که کودکان آن دوران محسوب می‌شوند و این امر باعث ایجاد انگیزه برای خلق این اثر شد.

وی ضمن محکوم کردن حملات ددمنشانه رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی به خوانش دلنوشته‌ای برای کودکان مظلوم فلسطین پرداخت.سرابی در خصوص نحوه انتخاب نام کتاب، اظهار کرد: در گذشته همواره از ملت ما به عنوان مردمانی یاد شده است که جنگ طلب بوده‌اند. تلاش من بر این بود تا این فکر را تغییر داده و بگویم بسیاری از مردم ایران با هر دین و آئینی به دفاع از کشوری پرداختند که مردمانشان به دنبال صلح و زندگی آرام بودند. جنگ زشتی‌های فراوانی برای مردمی داشت که عاشق زندگی کردن بودند. جنگ بی‌رحمانه این مردم را کشت و ما برای معنا کردن واژه زندگی با هر آنچه که در اختیار داشتیم، جنگیدیم.

وی تصریح کرد: انتخاب نام «تمامی گل‌های رز مال من» برای این اثر نیز در راستای نشان دادن این لطافت و عشق به زندگی در مردم ایران است. به عبارت ساده‌تر تلاش کرده‌ام تا با انتخاب این نام تضاد بین جنگ و زندگی را بیان کنم.

نویسنده کتاب «تمام گل‌های رز مال من» به معرفی این اثر پرداخت و اظهار کرد: داستان اول دارای ۲۴ فریم است که در هر فریم اتفاقی برای شخصیت داستان و اطرافیان او می‌افتد. در داستان دوم، برای نمایش ملاحت داستان از شعر استفاده کردم. داستان سوم اما، به تمام معنا، نمایی از شخصیت و زندگی من به عنوان کودکی ۶ ساله است.

وی ادامه داد: داستان چهارم نیز نمایی از آرزوها و تصورات منِ کودک از زندگی دوران بزرگسالی است و در نهایت «تمام گلهای رز برای من» بیانگر فرو رفتن نسل ما در لاک دفاعی و حجب و حیای فرهنگی است، در حالیکه این کشور بستر تمدن بوده است.

به گزارش ایبنا؛ کتاب «تمام گل‌های رز مال من» اثر غلامرضا سرابی در سال ۱۴۰۲ توسط انتشارات محقق مشهد در ۳۷۶ صفحه به چاپ رسیده است.

برچسب‌ها

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • خلیل حسینی عطار IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
    جلسه پربار و فاخری بود. این گونه جلسات و قدردانی از نویسندگان نو قلم به شکوفایی بیشتر استعدادها می‌انجامد. انشاالله

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها