شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳
«پرتو مشکوة؛ مجموعه مقالات در گرامیداشت آیت‌الله سیدمحمد مشکوه بیرجندی»

«پرتو مشکوة؛ مجموعه مقالات در گرامیداشت آیت‌الله سیدمحمد مشکوه بیرجندی» توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، تازه‌ترین کتاب از منشورات این سازمان با عنوان «پرتو مشکوة» که حاوی مجموعه مقالاتی در گرامی‌داشت مقام آیت‌الله سیدمحمد مشکوه بیرجندی است، به کوشش غلامرضا امیرخانی و سیدصادق حسینی و با همکاری خانه کتاب و ادبیات ایران منتشر شد.

سیدمحمد مشکوه بیرجندی از چهره‌های برجسته حوزه نسخ خطّی بود که علاوه بر وجهه استادی و علمی، دستی به غایت آماده برای کمک‌های مادی و معنوی به اشخاص داشت و محبوب‌القلوب و مورد اقبال شاگردان و اطرافیان بود. جلسات طولانی علمی و نسخه‌شناسی این شخصیت برجسته علمی، محل بحث و درس دانشمندان، شاگردان و متعلقان و اصحاب حاجت بود.

شاگردان مشکوه که در سایه استادی‌اش در دانشکده حقوق و مدرسه سپهسالار و دانشکده معقول و منقول تحصیل کرده بودند، امروز به مقامات بلند علمی و اداری و کشوری و حتی لشکری رسیده‌اند.

این روحانی دانشمند و دانش‌پرور در زمان حیاتش با اهداء کتابخانه بزرگ و نفیس‌اش به دانشگاه، در دیده اهل علم و دوستانش بزرگ گردید و سخنش نزد آنها نفوذی یافت که از این موهبت الهی برای کمک به دیگران استفاده می‌کرد. این غنائت اما، او و خانواده پرجمعیتش را به قناعت دنیوی و معنوی رسانده بود.

لازم به ذکر است کتاب «پرتو مشکوه» در ۸۱۶ صفحه، شامل پنج فصل است که به شرح حال و اسنادی قدیمی در خصوص آیت‌الله مشکوه بیرجندی، برخی نگاشته‌های وی، بررسی آثار وی توسط اساتید و پژوهشگران، و مقالاتی پیرامون این شخصیت علمی می‌پردازد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها