چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۱
مروری بر آثار «فلکی» در رادیو ایران

برنامه «پارسی‌گویان» پنج شنبه ۹ آذر، مروری بر آثار «ابو النظام محمد فلکی شروانی» شاعر پارسی‌گوی ایرانی از قرن ششم هجری دارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سیده زهرا صالحی تهیه کننده برنامه «پارسی گویان» بیان کرد: در برنامه پنج شنبه ۹ آذر، با حضور دکتر محمدجعفر محمد زاده، استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی به بررسی اشعار «فلکی» خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: نام او به روایت اکثر تذکره‌نویسان محمد و لقبش نجم‌الدین یا افصح‌الدین می‌باشد و «فلکی» تخلصی است که در اشعار او مکرر آمده و معاصرین هم به این نام او را خوانده‌اند. «فلکی» سخنگویی نغز و نازک‌خیال است و در حد ممکن از عبارات نامعمول احتراز کرده‌است. اشعار او تا حدی روان و از تکلفات ادبی برکنار و به رویه مسعود سعد نزدیک است.از اشعارش در حدود ۱۲۰۰ بیت پراکنده به‌جای مانده‌است. این اشعار، حتی در مواردی هم که به مسایل علمی اشاره می‌شود، نسبتاً ساده است، چنان‌که گویی تا حدی می‌خواسته از مسعود سعد پیروی کند؛ هرچند که این سبک دیگر متروک شده بود.

صالحی افزود: دربخش دیگری از برنامه با حضور دکتر حامد صلاحی استاد دانشگاه پیرامون کتاب‌های درسی ادبیات فارسی که چقدر موجب ترغیب دانش آموزان به سمت ادبیات و پاسداشت زبان فارسی می‌شود، گفت‌وگو خواهیم کرد.

گفتنی است «پارسی‌گویان» به تهیه کنندگی سیده زهرا صالحی و با حضور دکتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی و اجرای حسن همایی پنجشنبه‌ها ساعت ۱۵:۳۰ از رادیو ایران پخش می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها