دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۳
ترویج کتاب و کتابخوانی نیازمند سند است / به شرایط موجود اکتفا نکنیم

خراسان‌رضوی- معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی گفت: برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیازمند یک سند هستیم و هیچ دستگاه و قشری در این حوزه نباید بدون مسئولیت باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد ظهر دوشنبه در آئین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در مجتمع فرهنگی آموزشی آفتاب ولایت افزود: این آمادگی را داریم تا با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی این سند را آماده سازی کرده و با استفاده از ظرفیت ارزشمند کتابداران خلاء موجود در حوزه کتاب و کتابخوانی را پشت سر بگذاریم.

وی اظهار کرد: قدر و منزلت کتاب و کتابخوانی شاید در غبار زندگی امروز ما قدری مورد کم توجهی قرار گرفته است؛ اما اصالت و ارزش این مسئولیت همچنان در جامعه باقی است. با بررسی هر تمدن و اندیشه‌ای و نگاه به افق موفقیت آنان، اگر بخواهیم در جایگاه تراز برآئیم، باید نسبت آن تمدن را با کتاب و کتابخوانی بسنجیم. تفاوتی ندارد با چه گرایش و نگاه ارزشی به این مسئله نگاه کنیم، مهم این است که از جایگاه کتاب نکاهیم.

گنابادی نژاد با اشاره به شخصیت جهادی و فرهنگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: در کنار تمامی مجاهدتهای کم بنظیر ایشان برای امنیت منطقه معتقدم به ویژگیهای فرهنگی این شهید توجه کافی و وافی نشده است. همرزم ایشان، در خصوص کتابخوانی حاج قاسم می‌گوید، حاج قاسم کتابهایی را که به او می‌دادم، می خواند و با درج یادداشت دوباره به من می‌داد. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، مجاهدی بود که نگاه ویژه‌ای به کتاب و کتابخوانی است.

ترویج کتاب و کتابخوانی نیازمند سند است / به شرایط موجود اکتفا نکنیم

وی همچنین با اشاره به شخصیت‌های برجسته فقهی و مبارزاتی همچون مرعشی نجفی و احمدشاه مسعود از وجوه فرهنگی آنان نیز گفت و افزود: معتقدم امروز در شرایطی زندگی می‌کنیم که به دلایلی همچون تغییر سبک زندگی، گسترش فضای مجازی، رسانه و … باید نگران کتاب و کتابخوانی باشیم و آن را از چرخه زندگی نکاهیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: قلب تپنده و شاهرگ هر جامعه موفقی کتاب و کتابخوانی است. امروز اگر آئینی برگزار شده است که به واسطه آن از کتابداران و فعالان حوزه کتاب قدردانی شود، باید در این تراز و توصیف ارج نهادیم که قلب تپنده، مغز متفکر و شاهرگ حیات فرهنگی جامعه، بدون شک کتابداران هستند. تاکید می‌کنم برای موفقیت در هر عرصه‌ای باید برای کتاب و کتابخوانی تلاش کنیم.

وی اظهار کرد: یکی از افتخارات فرهنگی ایران زمین است که در پیشینه تاریخی خود همواره کتاب را اعلای جایگاه خود قرار داده است. مشهدالرضا (ع) مفتخر است که نخستین، قدیمی‌ترین و ممتازترین فعالیت فرهنگی با بیش از ۴ قرن فعالیت در آستان قدس رضوی انجام شده است.

گنابادی نژاد با بیان اینکه دومین استان در حوزه نشر و چاپ هستیم، گفت: این عناوین و مقامها باید برای رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی باشد. کتابداران افسران توانمند، متفکر و با اخلاقی هستند که می‌توانند نسل جدید و خانواده‌ها را برای رسیدن به قله‌های موفقیت با کتاب و کتابخانی تجهیز کنند.

حجت گنابادی نژاد، معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی افزود: به شرایط موجود اکتفا نکنید، به بررسی افق‌های در پیشرو پرداخته و در رفع موانع موجود اهتمام ویژه داشته باشید. در حوزه خیرین نیز برای موفقیت بیشتر باید نگاه فرا استانی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سالانه میزبان بیش از ۳۰ میلیون زائر هستیم پیشنهاد داد: اماکان اقامتی می‌تواند مجهز به ایستگاه‌های مطالعه شوند. با برنامه ریزی برای رسیدن به قله‌های دانش باید پیگیری و چاره اندیشی لازم را داشته باشیم.

همچنین در این مراسم حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه در ۲۵۰ باب کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در استان خراسان رضوی وجود دارد، اظهار کرد: تلاش ما در مجموعه کتابخانه‌های عمومی بر این است تا محیطی لذت بخش برای مراجین فراهم سازیم. هر رویدادی که در حوزه کتابخانه‌ها انجام می‌شود بدون شک محصول ایده و فکر کتابداران است.

ترویج کتاب و کتابخوانی نیازمند سند است / به شرایط موجود اکتفا نکنیم

وی با اشاره به وجود ۱۱ کتابخانه سیار در سطح استان خراسان رضوی، گفت: مایه افتخار است که امروز در این حوزه رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده‌ایم و قطعاً ارائه خدمات در مناطق محروم و اجرای عدالت فرهنگی و اجتماعی حاصل تلاش کتابداران است.

علی اکبر سبزیان ضمن تقدیر از حضور خیرین در حوزه کتابخانه‌ها، ابراز کرد: باعث افتخار است که عنوان کنم نخستین مجمع رسمی خیرین در حوزه کتاب و کتابخوانی در خراسان رضوی تشکیل و به فعالیت پرداخته است. باری دیگر تاکید می‌کنم زحمات خیرین با کمک کتابداران دیده می‌شود و ما قددران و قدرشناس تلاشهای کتابداران و خیرین هستیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها