چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۳
ضرورت تبدیل استاد طاهایی به شخصیتی فراملی

خراسان‌رضوی –معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی گفت: بانوان عالم و فاضلی بعد از پیروزی انقلاب تربیت شدند که الگوی نسل جدید هستند و خانم طاهایی یکی از بانوان شاخص است که ضرورت دارد به شخصیتی فراملی تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، نشست نقد و بررسی کتاب «زن‌ها روحانی نمی شوند» با حضور اعظم عظیمی، نویسنده کتاب؛ فاطمه حسینی، معاون فرهنگی اداره کل ارشاد خراسان رضوی؛ دکتر اعظم رحمت آبادی، مسئول پژوهشکده مکتب نرجس؛ و زهرا تهرانیان، معاون پژوهش واحد بین المللی مکتب نرجس و دیگر اساتید این موسسه برگزار شد.

اعظم عظیمی در ابتدای نشست درخصوص هدف نگارش این اثر، گفت: ۱۳ سال در حوزه داستان نویسی فعالیت می کنم و چون مشغول به تحصیل در حوزه علمیه هستم، یکی از دغدغه های من نگارش زندگی علما و تبدیل آن به داستان بود.

وی افزود: ظرفیت‌های بسیاری در این شخصیت‌ها وجود دارد که زمینه ساز برقراری ارتباط با مخاطب امروز است و در نگارش زندگی نامه باید به این مهم توجه کرد که واقعیت و حقیقت بازتاب داده شود.

ضرورت پرداختن به زندگی نامه بانوان عالم و فاضل کشور

عظیمی ابراز کرد: چون بانوان تراز اول و فاضلی در سایه پیروزی انقلاب اسلامی تربیت شدند، ضرورت پرداختن به زندگی آنها مورد توجه است که بانو فاطمه سید خاموشی (طاهایی) از جمله این بانوان هستند. چون زندگی یک خانم را به تصویر کشیدم این خود زمینه ساز ارتباط قوی‌تری در نگارش کتاب شد.

نویسنده کتاب «زن‌ها روحانی نمی‌شوند»، گفت: این اثر زندگی نامه خانم طاهایی از مقطعی است که وارد فعالیت تبلیغی می شوند تا رحلت و گریزی به دوران کودکی می‌زند.

۷۰ درصد مطالب زن ها روحانی ها نمی شوند منطبق بر واقعیت است

وی در پاسخ به این پرسش که «این اثر چه اندازه منطبق بر واقعیت است؟» افرود: سعی شده این کتاب منطبق بر واقعیت باشد و به خود اجازه ورود حادثه ساختگی رو ندادم و در حوادث اصلی داستان به اتفاقات پایبند بودم و عناصر را به کمک گرفتم تا رویدادها ملموس تر نگارش شود.

عظیمی افزود: چون در این اثر کیفیت مورد توجه قرار گرفته است، اگر بخواهیم عددی برای منطبق بودن داستان‌ها بر واقعیت ذکر کنیم سخت است اما در کل باید گفت ۷۰ درصد اتفاقات داستان‌ها بر مبنای واقعیت نگارش شده است.

این نویسنده در خصوص منابع رجوع برای نگارش کتاب ابراز کرد: مرجعیت دسترسی اطلاعات به نشر بود و آنها بنیاد پژوهش‌ها را معرفی کردند و مصاحبه‌ای به من معرفی شد که مفصل بود و منبع بسیار خوبی بود.

وی افزود: کتاب روشنای خاموشی خانم اکبری و شاگردان و خانواده استاد طاهایی نیز در نگارش این کتاب بسیار کمک رسان بودند.

ضرورت تبدیل استاد طاهایی به شخصیت فراملی

فاطمه حسینی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه نشست ضمن عرض تبریک هفته کتاب و کتابخوانی ابراز کرد: خانم طاهایی دارای شخصیت نورانی و فاضلی بودند که الگوی بسیار خوبی هستند و شاگردی ایشان باعث افتخار است که برای نسل امروز باید معرفی شوند و نگارش این کتاب زمینه این آشنایی را فراهم کرده است.

وی با خاطر نشان کردن اینکه شخصیت استاد طاهایی باید فراملی معرفی شود، افزود: بانوان عالمه باید به شخصیت های فراملی تبدیل شوند و خانم طاهایی یکی از این افراد است و ما تلاش می کنیم تقریظ رهبر انقلاب را نیز بر این کتاب داشته باشیم تا زمینه این هدف محقق شود و ایشان از حوزه نرجس فراتر معرفی شوند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: اگر قبل چاپ کتاب ها، جلسات نقد برگزار شود به ثمر بخش بودن و استقبال مخاطب کمک بسیاری می کند.

نظم و برنامه‌ریزی در کارها؛ ویژگی بارز استاد طاهایی

اعظم رحمت آبادی، مسئول پژوهشکده مدرسه علمیه حضرت نرجس (س) در ادامه با اشاره به اینکه تنظیم خوب از ویژگی های این کتاب است، افزود: کلمات زیبا چیده شده است و فضاسازی خوبی صورت گرفته است اما باید به سامان دهی پارگراف توجه بیشتری صورت می گرفت.

وی به ویژگی‌ها و شاخص‌های رفتاری استاد طاهایی اشاره کرد و گفت: سلوک رفتاری و تعامل استاد طاهایی با شاگردان و خانواده از ویژگی های بارز ایشان بود که شایسته بود در این اثر به تصویر کشیده می شد.

حضور تاثیرگذار حوزه علمیه نرجس در جبهه

رحمت آبادی ابراز کرد: استاد طاهایی در اردوهای علمی و جهادی بسیاری شرکت کردند و آموزش و برنامه های مختلفی در روستاها توسط او برنامه‌ریزی می‌شد و نظم و برنامه‌ریزی از ویژگی‌های شاخص استاد است.

وی با اشاره به اینکه این اثر در حوزه تربیتی و انسان سازی و اخلاقی کاستی‌های بزرگ دارد، افزود: در بحث سیاسی صحنه آرایی خوب دارد اما فصل‌های بعد انقلاب را با سرعت گذر کرده است؛ در حالیکه نقطه عطف حرکت مکتب نرجس بعد انقلاب است.

رحمت آبادی به خدمات حوزه علمیه نرجس در زمان هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: استاد طاهایی در منطقه حضور مفید داشتند و کارهایی تبلیغی بسیاری انجام دادند که خوب است در چاپ بعدی این مطالب در کتاب ذکر شود.

ضرورت پرداختن به بعد معنوی و روحانی استاد طاهایی

استاد تفسیر مدرسه علمیه حضرت نرجس (س) در ادامه ابراز کرد: از مطالعه این کتاب بسیار لذت بردم و استاد طاهایی بسیار مهمان نواز بودند و قطعاً برای این اثر و نویسنده آن دعا می کنند.

حسینی اظهار کرد: واژگان کتاب با شما عشق بازی می‌کند و تاثیرگذاری خوبی در مخاطب دارد و شجاعت نویسنده را تحسین می کنم.

این استاد حوزه علمیه مشهد خاطرنشان کرد: در این اثر سیره سیاسی و اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گرفته است، اما سلوک معنوی و عبادی استاد طاهایی کمتر مورد توجه قرار گرفته است که ضرورت دارد در چاپ بعدی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایبنا؛ کتاب «زن ها روحانی نمی شوند» (زندگی نامه استاد طاهایی) به قلم اعظم عظیمی به همت انتشارات آستان قدس رضوی در ۱۴۴ صفحه در ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۶۰,۰۰۰ تومان روانه بازار شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها