دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۶
اشعار قیصر به ادبیات شفاهی و زبان محاوره مردم ورود کرده است

خوزستان-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: اشعار قیصر پس از سال‌ها هنوز رنگ و بویی تازه دارد چون به ادبیات شفاهی وزبان روزمره مردم راه یافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اهواز، مجید منادی ظهر دوشنبه پس از ادای احترام به شاعر انقلابی قیصر امین پور در آرامگاهش در گتوند در مراسم بزرگداشت این شاعر بیان کرد: خدا را شاکرم که امروز در شهر دینی، متدین، انقلابی و فرهنگ پرور گتوند حضور دارم، شهری فرهنگ و ادب پرور که شاعری همچون قیصر را پرورش داده است.

منادی با تأکید بر مهم شمردن قیصر امین پور شاعری انقلابی اظهار کرد: بزرگترین هنر مرجع انقلاب اسلامی، هنر شعر و سرود است و امروز اتفاقی که افتاده این است که یکی از شاعران قبل از انقلاب در محافل شهرستانی و نه درمرکز توانست در عرصه شعر خوش بدرخشد و به یکی از چهره‌های شعر انقلاب تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در مقام شاعر اشعار زیبا و شیوایی سروده است، عنوان کرد: بخشی از این اشعار را خواندیم و بخشی دیگر هنوز منتشر نشده است و این نشان می‌دهد که شعر جزو فرهنگ اصیل ما است و تا چه اندازه اهمیت دارد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خوزستان با اشاره به رسالت و نقش خود در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید از ظرفیت‌ها واستعدادهایی که در استان خوزستان که خداوندبه عنوان ودیعه الهی در اختیار ما قرار داده است؛ به درستی استفاده کنیم و تلاش کنیم محافل ادبی شعر به صورت هفتگی و ماهانه در شهرستانها برگزار شود و تنها محدود به جشنواره و بزرگداشت قفرار نگیرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود شاعرانی چون حافظ، سعدی، فردوسی و.. را از افتخارات مهم ایران دانست و افزود: از میان تمام ملت‌ها حافظ، سعدی و فردوسی و.. متعلق به ایران است و این احترام و اقراری است که همه دنیا اذعان دارند. و به همان نسبت ما نیز به همه فرهنگ‌ها احترام می‌گذاریم. و درکنار این شاعران باید به شاعران دوره معاصر نیز اهمیت و ارزش دهیم.

منادی گفت: شاعران باید از کنج خلوت خود در محافل ادبی حضور پیدا کنند و یکی از ویژگی‌های قیصر حضور در محافل و دانشگاه و شاگردپروری بود و امروز شاعران خوزستان افتخارشان این است که با مراوده‌ای که با این شاعر داشتند، از شاگرادانش هستند. و باید این فرهنگ قیصر را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: محدود شاعرانی داشتیم که در دوره معاصر اشعارشان به ادبیات شفاهی و روزه مردم راه پیدا کرد اما ویژگی شعر قیصر راه یافتن اشعارش به زبان روزمره مردم است و رسالت شعر همین است چون شعرش دقیق، پرمعنا وروان است و در محاوره همه استفاده می‌کنیم.

مدیرکل فر هنگ و ارشاد اسلامی خوزستان یادآور شد: باید فاصله‌ای که بین فرزندان، نوجوانان و دانش‌آموزان ایجاد شده را با میراث معنوی و فرهنگی وصل و پرکنیم.

در این بزرگداشت کتاب از خورشید خانوم، باد و ابرهای مهربون به نویسندگی فرهاد منجزی ویسی رونمایی شد. و همچنین به شاعران پس از شعرخوانی از آنان تجلیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها