دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۳
شخصیت‌های رمان «شنبه عزیز» پرداخت داستانی قابل قبولی دارند

علی‌الله سلیمی، نویسنده و منتقد ادبی گفت: شخصیت‌های رمان «شنبه عزیز»، پرداخت داستانی قابل قبولی دارند و از نظر تاثیرگذاری، «شمعون» چند بُعدی است و بسیاری از وقایع قصه بر اساس فکر و نقشه‌های او زمینه‌سازی و اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، علی‌الله سلیمی در نشست نقد و بررسی کتاب «شنبه عزیز» نوشته مطهره شیروانی عنوان کرد: این رمان رویکردی مردم‌شناسانه به یک برهه حساس تاریخی در شهر اصفهانِ دهه پنجاه دارد که حوادث داستان همزمان شده با سال‌های کوچاندن یهودیان از این شهر به سمت سرزمین‎های اشغالی و حوادثی که در پشت پرده این وقایع در جریان است. البته نویسنده به طور مستقیم به این موضوع اشاره نمی‌کند و سعی کرده در یک بستری روایی، فضای حاکم بر شهر اصفهان در آن مقطع تاریخی را روایت کند.

وی افزود: شخصیت‌های رمان «شنبه عزیز»، پرداخت داستانی قابل قبولی دارند و از نظر تاثیرگذاری، شخصیت «شمعون» چند بُعدی است و بسیاری از وقایع قصه بر اساس فکر و نقشه‌های او زمینه‌سازی و اجرا می‌شود.


همچنین بهزاد دانشگر، نویسنده و مسئول کارگاه رمان حوزه هنری در نشست نقد این کتاب گفت: صهیونیسم یک نگاه سیاسی به ماجرای حکومت و اداره جهان دارد که حتی اگر لازم باشد خود مردم یهود را هم قربانی می‌کند تا به اهداف خود برسد و این داستان نیز تلاش کرده است تا همین را بگوید.


نویسنده این کتاب بیان کرد: ایده اول نگارش این کتاب با یک آیین سنتی یهودیان شروع شده است، چراکه روز شنبه دست به آتش بردن حرام بوده و به همین دلیل نقل شده است در گذشته، آنها از مسلمانان درخواست می‌کردند تا چراغ خانه هایشان را روشن کنند و از همان‌جا این ایده رسید تا داستانی از یک عشق ممنوعه، بین دختری یهودی و پسری مسلمان را نگارش کنم.


نشر صاد کتاب «شنبه عزیز» را در ۲۰ فصل و ۲۰۶ صفحه در نخستین چاپ منتشر کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها