دوشنبه ۱ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۵
آثاری با محوریت فلسطین/ از «خنده در فلسطین» تا «بازگشت به حیفا»

انتشارات امیرکبیر، این ناشر به زودی آثاری با محوریت فلسطین، مقاومت و صهیونیسم را به بازار نشر عرضه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، انتشارات امیرکبیر به زودی آثاری با محوریت فلسطین، مقاومت و صهیونیسم را به بازار نشر عرضه خواهد کرد. در تمام دنیا وقتی نام فلسطین و مظلومیت کودکان و زنان بی گناه آنها برده می‌شود، بسیاری از آزادی خواهان به احترام این مبارزه، پرچم فلسطین را برافراشته می‌کنند و به احترام این پرچم مظلوم می‌ایستند و فریاد مرگ بر ظالم سر می‌دهند. برخلاف این تصور که مردم فلسطین در سراسر جهان تنها مانده‌اند و صدای آنها به گوش کسی نمی‌رسد، هرگاه فیلم، ترانه و یا کتابی با موضوع فلسطین در دنیا منتشر می‌شود، بلافاصله به یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین آثار فرهنگی بدل می‌شود و دست به دست بین هواداران آنها می‌چرخد. در ادامه برخی کتاب‌هایی را که با موضوع فلسطین از سوی انتشارات امیرکبیر در دست انتشار است معرفی می‌کنیم:

آثاری با محوریت فلسطین/ از «خنده در فلسطین» تا «بازگشت به حیفا»

«برتری‌طلبی یهود» یکی از این کتابهاست که ریشه‌ها و نمونه‌های نژادپرستی و برتری‌طلبی قوم یهود را در طول تاریخ ردیابی می‌کند. دیوید دوک، نویسنده این کتاب، نقش مخرب و مفسده‌انگیز قوم، نهادها، جنبش‌ها و ایدئولوژی‌های یهودی را از عصر باستان تا سال‌های اولیه قرن بیست و یکم بررسی می‌کند. این کتاب توسط مصطفی حسامی در سال ۱۳۹۱ به فارسی ترجمه و منتشر شد و انتشارات امیرکبیر چاپ سوم آن را در پاییز امسال عرضه خواهد کرد.

آثاری با محوریت فلسطین/ از «خنده در فلسطین» تا «بازگشت به حیفا»

«آسمان گریست» عنوان کتاب دیگری است که طی روزهای آتی به کتابفروشی‌ها خواهد رسید. این کتاب که روایت کشتارهای اسرائیل از دیدگاه ناظران عینی را شامل می‌شود، اثر تونی کلیفتون و ترجمه کاظم چایچیان است. تونی کلیفتون که خود از گزارشگرها و روزنامه‌نگاران با سابقه غربی است در بخشی از این کتاب می‌نویسد: «آنچه مرا سخت تکان داد این بود که شخصی بر اثر سوختن مرده بود. بعداً معلوم شد فالانژیست‌ها روی او بنزین ریخته و او را آتش زدند و فقط سفیدی دندانش در میان سر و صورتش که زغال شده بود، نمایان بود.»
 

آثاری با محوریت فلسطین/ از «خنده در فلسطین» تا «بازگشت به حیفا»

علاوه بر این دو عنوان که در میان تجدیدچاپی‌های امیرکبیر حضور دارند، این انتشارات باسابقه، سه کتاب تازه را نیز در موضوع فلسطین و اسرائیل به زودی به بازار نشر عرضه خواهد کرد. «رعد و برق از میان ابرها» عنوان یکی از این آثار است که در حقیقت باید آن را زندگینامه «عزالدین قسام» دانست. قسام، از علما، سخنوران مذهبی و رهبران ضداستعماری و ضدصهیونیستی و بنیانگذار اولین سازمان جهاد مسلحانه در فلسطین در قرن ۱۳ و ۱۴ هجری قمری بوده است. او که توسط ارتش فرانسه محکوم به اعدام شد، موفق شد به فلسطین بگریزد، جایی که به دلیل وضعیت بد فقرا و محرومان تحت تأثیر قرار گرفت و به طور فزاینده‌ای محبوب شد. «مارک سنگان» نویسنده کتاب «رعد و برق از میان ابرها»، توانسته در این اثر تصویری شفاف و نزدیک از این مبارز بزرگ جبهه مقاومت ارائه کند.
 

آثاری با محوریت فلسطین/ از «خنده در فلسطین» تا «بازگشت به حیفا»

کتاب دیگر، «خنده در فلسطین» نام دارد. اثری نوشته «کریسولا لیونیس» که وی در آن بیان کرده که اگرچه وضعیت سیاسی کنونی در فلسطین جدی‌تر از همیشه است، هنر و فیلم معاصر فلسطین، به طور متناقضی، به طور فزاینده‌ای خنده‌دار می‌شود. لیونیس در کتاب «خنده در فلسطین»، انگیزه پشت این تغییر به سمت خنده و نیز پیامدهای آن را تحلیل می‌کند و این خنده را پاسخی به عدم قطعیت سیاسی و کاهش امید ناسیونالیستی می‌داند او با آشکار کردن نقش حیاتی خنده در پاسخ به شکست روند صلح و اشغال مداوم، پتانسیل طنز را برای تسهیل درک و همدلی در زمان تفرقه آشکار می کند.
 

آثاری با محوریت فلسطین/ از «خنده در فلسطین» تا «بازگشت به حیفا»

اما شاید شاخص‌ترین اثری که در حوزه مقاومت از انتشارات امیرکبیر در راه کتابفروشی‌هاست، «بازگشت به حیفا» اثر غسان کنفانی باشد. کتابی که به بیش از ۲۰ زبان زنده در دنیا ترجمه شده و یکی از آثار مشهور کنفانی در جهان به شمار می‌رود. داستان «بازگشت به حیفا» زندگی یک خانواده فلسطینی را در خلال حمله اسرائیل به تصویر می‌کشد. بَعد از سال‌ها که اشغال مناطق به پایان می‌رسد و مرزها گشوده می‌شوند، پدر و مادر این خانواده به خانه پیشین خویش بازمی‌گردند و متوجه می‌شوند که فرزندشان را همان یهودی که خانه‌شان را اشغال مناطق به پایان می‌رسد و مرزها گشوده می‌شوند، پدر و مادر این خانواده به خانه پیشین خویش بازمی‌گردند و متوجه می‌شوند که فرزندشان را همان یهودی که خانه‌شان را اشغال کرده بود، بزرگ کرده و نخستین بار فرزندشان را در لباس سربازی یهودی مشاهده می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها