دوشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳
از «اوپنهایمر» تا «مرد عنکبوتی»؛ اسکار امسال متنوع‌تر از همیشه

طبق پیش‌بینی‌های انجام شده از شرایط حال حاضر باکس‌آفیس و نظرسنجی‌های مردمی، کلیتون دیویس، سردبیر بخش جوایز ورایتی لیستی از امیدهای بخش فیلمنامه اقتباسی مراسم اسکار منتشر کرده که به شرح زیر است.

سرویس خبر خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) - علیرضا خلیل‌زاده: رفته رفته به مراسم اسکار و جوایز زرین آن نزدیک می‌شویم. این جایزه هر ساله با میزبانی آکادمی اسکار برگزار می‌شود، این جایزه در میان هنرمندان و سینماگران پرآوازه‌ترین و نیک‌نام‌ترین جایزه این صنعت نام دارد.

با وجود همه دگرگونی‌هایی که در ۹۰ سال گذشته در صنعت فیلم پیش آمده، جایزه اسکار همچنان پابرجا مانده‌است. از اواخر دهه ۱۹۲۰ و ورود صدا به سینما تا قرن ۲۱ و استفاده از تصاویری که به کمک کامپیوتر تولید شده، دهه‌های متمادی شاهد پیدایش و از میان رفتن سبک‌های گوناگون بوده‌اند. هالیوود پیوسته سلطه خود را بر عالم خیال حفظ کرده و بر فیلم‌های اروپایی، بریتانیایی و هندی سایه افکنده‌است. ستارگان هالیوود نیز از نخستین بازیگران جهانی در دهه ۱۹۳۰ تا ستارگان شکوهمند دهه ۱۹۵۰ و چهره‌های پر زرق و برق دهه ۱۹۷۰ و بازیگران امروزی که روابط شان موضوع بحث رسانه هاست دستخوش تغییرهای بسیاری شده‌اند. در تمام این سال‌ها، جایزه اسکار نشان دهنده وضعیت کلی سینما بوده و به عنوان پاداشی به فیلم‌ها، بازیگران و کارگردانانی که دستاوردهای پایداری داشته‌اند اهدا شده‌است؛ جایزه‌ای که نه تنها در تثبیت ستاره‌ها مؤثر بوده بلکه نقش بسزایی هم در موفقیت تجاری فیلم‌ها داشته‌است. حتی هرگاه که آکادمی از یکی از این نشانه‌ها غافل مانده، باز هم معیارهای مفیدی برای درک روندهای جاری در صنعت فیلمسازی در اختیار مورخان گذاشته‌است.

امسال نیز مثل هر سال این مراسم در حال برگزاری است و نمی‌توان کتمان کرد که یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این رقابت، فیلمنامه اقتباسی است که از سال ۱۹۲۷ وارد این مراسم شده است.

طبق پیش‌بینی‌های انجام شده از شرایط حال حاضر باکس‌آفیس و نظرسنجی‌های مردمی، کلیتون دیویس، سردبیر بخش جوایز ورایتی لیستی از امیدهای جوایز این بخش منتشر کرده که به شرح زیر است.

امیدهای اصلی این بخش

Poor Things _ بیچارگان
از «اوپنهایمر» تا «مرد عنکبوتی»؛ اسکار امسال متنوع‌تر از همیشه

زنی جوان به نام بلا توسط دانشمند و محافظش دکتر گادوین باکستر به زندگی بازگردانده می‌شود. بلا که در ابتدا ساده لوح بود، مشتاق است تا در مورد دنیای اطراف خود بیاموزد، البته تحت حمایت باکستر. او که می‌خواهد چیزهای بیشتری ببیند، با دانکن ودربرن، یک وکیل ماهر و بدجنس فرار می‌کند و در سراسر قاره‌ها سفر می‌کند. بلا فارغ از تعصبات زمانهٔ خود، خواهان برابری و رهایی است.
این فیلم بر اساس کتابی از آلاسدیر گری ساخته شده است.


Killers of the Flower Moon _ قاتلین ماه کامل
از «اوپنهایمر» تا «مرد عنکبوتی»؛ اسکار امسال متنوع‌تر از همیشه

اعضای قبیله اوسیج در شمال شرقی اکلاهاما طی دههٔ ۱۹۲۰ تحت شرایط مبهمی به قتل رسیدند. این قتل باعث تحقیقات بزرگ اداره تحقیقات فدرال به ریاست جی. ادگار هوور ۲۹ ساله و پلیس ایالتی سابق تگزاس، تام وایت شد. نویسندهٔ کتاب، دیوید گرن، وایت را «کلانتر قدیمی‌سبک» توصیف کرد.


American Fiction _ داستان آمریکایی
از «اوپنهایمر» تا «مرد عنکبوتی»؛ اسکار امسال متنوع‌تر از همیشه

این فیلم با بازی درخشان جفری رایت و اقتباس از رمان «پاک کردن» اثر پرسیوال اورت، یک فیلم روشنفکرانه، در مورد نحوه تصویرگری سیاهان توسط سفیدپوستان خوش‌نیت است.


Oppenheimer _ اوپنهایمر
از «اوپنهایمر» تا «مرد عنکبوتی»؛ اسکار امسال متنوع‌تر از همیشه


در سال ۱۹۲۶، جی. رابرت اوپنهایمر، دانشجوی ۲۲ ساله دکترا، در حین تحصیل زیر نظر فیزیکدان تجربی پاتریک بلاکت در آزمایشگاه کاوندیش واقع در دانشگاه کمبریج، از دلتنگی و اضطراب رنج می‌برد. اوپنهایمر که از دست بلاکت ناراحت است، با گذاشتن یک سیب مسموم می‌خواهد به او تلافی کند، اما سپس مانع از خوردن آن توسط دانشمند نیلز بور می‌شود که برای ملاقات او آمده‌است. اوپنهایمر پی‌اچ‌دی خود را در رشته فیزیک در دانشگاه گوتینگن در آلمان به پایان می‌رساند و بعداً با فیزیکدان نظری ورنر هایزنبرگ در کنفرانسی که در مؤسسه فناوری فدرال زوریخ، سوئیس برگزار شده‌است، ملاقات می‌کند.او با امید به گسترش تحقیقات فیزیک کوانتومی در آنجا به ایالات متحده بازگشته و تدریس در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و مؤسسه فناوری کالیفرنیا را آغاز می‌کند. او با همسر آینده‌اش، کاترین پونینگ، زیست‌شناس و یک کمونیست آشنا می‌شود. او همچنین رابطه‌ای متناوب با جین تتلاک، یکی از اعضای حزب کمونیست ایالات متحده آمریکا دارد تا اینکه چند سال بعد او خودکشی می‌کند.
در سال ۱۹۴۲، ژنرال ارتش ایالات متحده لسلی گرووز، اوپنهایمر را برای رهبری پروژه منهتن برای ساخت بمب اتمی استخدام می‌کند، که اوپنهایمر به او اطمینان می‌دهد هیچ گونه همدردی با کمونیست‌ها ندارد. اوپنهایمر که خودش یهودی است، به‌ویژه تحت تأثیر نازی‌ها قرار می‌گیرد که در حال تکمیل برنامه جنگ‌افزار هسته‌ای خود هستند که توسط هایزنبرگ رهبری می‌شود. اوپنهایمر یک تیم علمی شامل ادوارد تلر و ایزیدور ایزاک رابی را در لس آلاموس، نیومکزیکو گرد هم می‌آورد تا مخفیانه بمب را بسازند. اوپنهایمر با دانشمندان انریکو فرمی و دیوید ال. هیل همکاری می‌کند و او و آلبرت اینشتین دربارهٔ این موضوع بحث می‌کنند که چگونه یک بمب اتمی ممکن است یک واکنش زنجیره‌ای غیرقابل توقف ایجاد کند که می‌تواند کره زمین را نابود کند.
پس از تسلیم آلمان، چندین دانشمند اهمیت تداوم بمب را زیر سؤال می‌برند، حتی اگر جنگ در اقیانوس آرام ادامه داشته باشد. آزمایش ترینیتی درست قبل از کنفرانس پوتسدام با موفقیت انجام می‌شود. رئیس‌جمهور هری است. ترومن دستور بمباران اتمی هیروشیما و ناگاساکی را می‌دهد که ژاپن را مجبور به تسلیم می‌کند و اوپنهایمر را به عنوان «پدر بمب اتمی» در معرض دید عموم قرار می‌دهد. اوپنهایمر که تحت تأثیر ویرانی و تلفات عظیم زندگی قرار گرفته‌است، از ترومن می‌خواهد که توسعه سلاح‌های هسته‌ای را محدود کند. رئیس‌جمهور توصیه اوپنهایمر را نادیده می‌گیرد و وی را فردی ضعیف می‌داند.
اوپنهایمر به عنوان مشاور کمیسیون انرژی اتمی ایالات متحده از تحقیقات بیشتر هسته ای، به ویژه بمب هیدروژنی پیشنهاد شده توسط تلر، دفاع می‌کند. موضع او در بحبوحه تنش جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی به محل اختلاف تبدیل می‌شود. لوئیس استراوس، رئیس کمیسیون از اوپنهایمر به خاطر رد علنی نگرانی‌هایش در مورد صادرات ایزوتوپ پرتوزا و توصیه به مذاکرات تسلیحاتی با اتحاد جماهیر شوروی رنج می‌برد. او همچنین بر این باور است که اوپنهایمر اینشتین را علیه او قرار داده‌است.
اوپنهایمر در جلسه‌ای که برای از بین بردن نفوذ سیاسی او در نظر گرفته شده بود توسط تلر و سایر همکارانش مورد خیانت قرار می‌گیرد. استراوس از ارتباطات اوپنهایمر با کمونیست‌هایی مانند تتلاک و برادر اوپنهایمر، فرانک، سوء استفاده می‌کند. علیرغم شهادت رابی و چندین متحد دیگر در دفاع از اوپنهایمر، مجوز امنیتی اوپنهایمر پیش از موعد لغو می‌شود و به وجهه عمومی وی آسیب می‌رساند و نفوذ سیاسی او را خنثی می‌کند. در یک جلسه تأیید سنا برای تصدی استراوس به عنوان وزیر بازرگانی، هیل در مورد انگیزه‌های شخصی استراوس در سقوط اوپنهایمر شهادت می‌دهد. سنا به نامزدی استراوس رای منفی می‌دهد.
در سال ۱۹۶۳، رئیس‌جمهور لیندون بی جانسون، جایزه انریکو فرمی را به عنوان یک ژست بازپروری سیاسی به اوپنهایمر اهدا می‌کند. همچنین آشکار می‌شود که مکالمه قبلی اوپنهایمر و اینشتین در مورد استراوس نبوده‌است، بلکه در مورد پیامدهای گسترده سلاح‌های هسته‌ای بود. اوپنهایمر معتقد است که او یک واکنش زنجیره‌ای را آغاز کرده‌است که منجر به نابودی جهان خواهد شد.


Origin _ خاستگاه
از «اوپنهایمر» تا «مرد عنکبوتی»؛ اسکار امسال متنوع‌تر از همیشه


«خاستگاه» بر اساس کتاب «Caste: The Origin of Our Discontents» اثر ایزابل ویلکرسون، برنده جایزه پولیتزر، ساخته شده است. در این کتاب، ویلکرسون تجربیات خود را در برابر برخورد با فرهنگ‌های مختلف روایت می‌کند.
بازیگرانی مانند «آنجانو الیس-تیلور»، «جان برنتال»، «نورا فارمیگا»، «ادرا مک‌دونالد»، «نیک آفرمن»، «بلر آندروود»، «فین ویتراک»، «کانی نلسون» و «جزمین سیفاس جونز» در این فیلم حضور خواهند داشت.

البته که فیلم‌هایی همچون «All of Us Strangers _ همه ما غریبه‌ها»، «The Zone of Interest _ منطقه مورد علاقه»، «The Taste of Things _ طعم چیزها»، «Dumb Money _ پول احمقانه»، «Spider-Man: Across the Spider-Verse _ مرد عنکبوتی: به سوی دنیای عنکبوتی» نیز در این فهرست حضور دارند ولی امید اصلی این جشنواره نیستند. حال باید منتظر ماند و دید که این جایزه از آنچه کسی خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها