پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۰
مکتب حاج قاسم، از ایده‌ها حمایت می‌کند

اختتامیه نخستین دوره جشنواره جانفدا در مکتب حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.

سرویس فرهنگ مقاومت خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین اختتامیه جشنواره داستان کوتاه «جانفدا» با حضور نویسنده برگزیده و اهالی رسانه در مکتب حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.

سیده فاطمه مطهری؛ مدیر روابط عمومی انتشارات مکتب حاج قاسم ضمن تشکر از داوران این جشنواره بیان کرد: جشنواره داستان کوتاه جانفدا در انتشارات مکتب حاج قاسم آغاز شد و پرورش یافت.

وی افزود: هدف ما کمک به افراد مختلف در سراسر کشور و کشف استعدادهای نوین در حوزه مقاومت بود. ما می‌خواستیم از ایده‌ها استفاده کرده و آثار جدیدی را به دست بیاوریم. انتشارات مکتب حاج قاسم از ایده‌های مختلف حمایت کرده و استفاده می‌کنیم.

مجید اسطیری؛ دبیر این جشنواره ضمن محکوم کردن رژیم صهیونسیتی در پی بمباران بیمارستان المعمدانی بیان کرد: بسیار خرسند که در میان کسانی قرار دارم که برای حاج قاسم نوشته‌اند. ما شاهد رشد و بالیدن جوان‌های جدیدی در ادبیات دفاع مقدس هستیم.

وی بیان کرد: روند جشنواره یک رونده حرفه‌ای بود. تیم برگزار کننده آشنا به ادبیات داستانی مقاومت بودند. من خرسندم که در کنار این تیم حرفه‌ای کار کردم و امیدوارم این جریانی که آغاز شده همواره ادامه‌دار باشد.

دبیر جشنواره جانفدا بیان کرد: ادبیات دفاع مقدس یک ادبیات جدی است همانطور که در ادبیات پابلو نرودا می‌بینم. همچنین در ادبیات ژاپن و دربرابر جنایت آمریکا برای بمب هیروشیما.

وی افزود: این ادبیات حماسی و ادبیات مقاومت جریان‌دار بوده و نویسنده این حوزه باید بداند که ادبیات مقاومت در جریان اصلی ادبیات قرار دارد.

اسطیری افزود: فرایند داوری ما یک فرایند حساسی بود. من در طول این سال‌های کاری کمتر دیدم که آثار با وسواس و حساسیت خاص و اینچنینی بررسی شود و نظر داوران را جلب کند. ما یک فرایند توصیه به بازنویسی را به فرایند اصلی اضافه کردیم.

‌وی گفت: روند معمول جشنواره‌ها چنین فرایندی را نداشته و ندارد. ما می‌خواستیم با رویکرد حمایتی و تشویق نویسندگانی که برای حاج قاسم می‌نویسند، داشته باشیم.

وی بیان کرد: این بازنویسی برای نویسندگان، موقعیت مناسب و اثربخشی بود که علاوه بر فرصت دوباره نوشتن، آثار محک خورده و تقویت شوند.

مجید اسطیری گفت: درباره شهید سلیمانی کتاب‌های زیادی نوشته شده است اما کتابی که از آثار برگزیده این جشنواره، منتشر می‌شود متمایز با همه کتاب‌هاست.

دبیر جشنواره جانفدا اذعان کرد: پیگیری و ادامه‌دار بود این جایزه دغدغه همه ماست. تلاش ما بر این است که تولید رمان‌ها با موضوع شهید سلیمانی تولید شود.

‌اسطیری افزود: همانطور که در اطلاعیه بیان شده بود، دوره‌های رمان‌نویسی برگزار می‌شود.

گفتنی است داوری نخستین دوره جایزه جانفدا با سردبیری مجید اساطیری و داورانی همچون: نیما اکبرخانی، سید عذرا موسوی و سید میثم موسویان صورت پذیرفت.

‌در پایان این مراسم از برگزیدگان نخستین دوره جشنواره داستان کوتاه جانفدا، تقدیر شد.

شایستگان تقدیر در این جشنواره عبارتند از: طاهره مشایخ، فهیمه شاکری‌مهر، سید محمدهادی شفیعی، محسن رضوانی، حمیده عاشوری‌نیا، سجاد خیامی، سارا شجاعی، معصومه کریمی، طیبه شجاعی، هدا حشمتیان، نسترن محمدکیایی، طیبه مهدی‌زاده.

برگزیدگان این جشنواره مسعود صفری سوم، زهرا اخلاقی در رتبه دوم و رحیمه ملازاده بودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها