چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۱
علامه حسن‌زاده آملی مولود سیستمی به نام حوزه‌های علمیه است

قم- مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان ویژگی‌های علامه حسن‌زاده آملی، وی را مولود سیستمی به نام حوزه‌های علمیه معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در قم، حجت‌الاسلام مجتبی فاضل، روز چهارشنبه در همایش ملی علامه ذوالفنون علامه حسن‌زاده آملی که در مرکز همایش های غدیر قم برگزار شد، بیان کرد: پیامبر (ص) می‌فرماید از جبرئیل در رابطه با علما سوال کردم و جبرئیل فرمود علما چراغ دنیا و آخرت و وسیله‌ای برای هدایت بشر هستند. خوشا به حال کسانی که آنان را شناختند و صاحبان علم را دوست می‌دارند. وای بر کسانی که جایگاه و معرفت آن‌ها را منکر باشد. کسانی که آن‌ها را دوست می‌دارند (علما) در بهشت هستند.

وی تاکید کرد: علامه حسن‌زاده آملی، مولود یک سیستمی به نام حوزه‌های علمیه است که قدمتی هزار ساله دارد و صدها عالم پرورش داده است و اگر بخواهیم به مقامات علامه حسن‌زاده آملی پی ببریم باید این سیستم مورد واکاوی قرار بگیردکه چه سیستمی است که به این اندازه عالم پرور است.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران ادامه داد: آنچه مورد مداقه باید قرار بگیرد همه اموری است که مربوط به تعلیم و تربیت و حوزه های علمیه است که در دیگر سیستم‌های آموزشی قابل تکرار نیست. علامه حسن‌زاده آملی مولود همین سیستم است؛ البته علامه حسن‌زاده از ویژگی‌های خاصی برخوردار بود که خداوند به او رفعت مقام دارد و ایشان هم توانست از فرصت‎‌هایی که خداوند در اختیارش قرارداده است استفاده کند به اینجا برسد.

وی افزود: آنچه گفته شده است ایشان صاحب مکنت زیادی نبود که بتواند در سایه سار مکنت پدری از آن استفاده کند و آدم معمولی بود اما از همه فرصت‌هایی که خداوند به او داده بود استفاده کرد و خود را به جایی رساند که امروز این مراسم تکریم برای ایشان برگزار می‌شود.

حجت ‌الاسلام  فاضل با اشاره به روحیه طلبگی و محصلی علامه حسن‌زاده گفت: ایشان از زمانی که در کسوت طلبگی در آمدند تا آخرین روزهای عمر که از سلامت برخوردار بودند، عطش علم داشتند و این نشاط و انگیزه در ایشان بود.

وی با اشاره به اینکه ایشان نسبت به همه شکور بود، اضافه کرد: حریّت و آزاداندیشی ویژگی آیت‌الله حسن‌زاده آملی بود و آثار و نوشته ایشان گواهی بر این امر است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها