پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۶
رحیم فتوحی از شاعران غزل سرای اراک درگذشت

مرکزی- رحیم فتوحی شاعر غزل‌سرای سنجانی استان مرکزی، درگذشت.

ابوالفضل عباسی بانی رئیس بنیاد اراک شناسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اراک گفت: متاسفانه باخبر شدم «رحیم فتوحی» از شاعران غزل‌سرای اراک و عضو دانشوران مرکزی، آخرین غزل زندگی‌اش را سرود و به سوی معشوق پرکشید.

رئیس بنیاد اراک شناسی در خصوص زندگی این شاعر افزود: رحیم فتوحی، زاده منطقه سنجان اراک، دوران ابتدایی را در مدرسه بوستان فیجان و دبیرستان را در مدرسه فردوسی اراک گذراند و در دانشگاه آزاد ری دانش آموخته شد، او از 15 سالگی سرودن شعر را آغاز کرد و با حضور در انجمن ادبی به شکوفائی رسید.

عباسی بانی در خصوص آثار منتشر شده این شاعر افزود: کتاب مجموعه شعر «نغمه‌های عاشقانه» این شاعر فقید منتشر شده و کتاب دیگر وی به نام «آب و آتش» در دست انتشار است و تبحر وی در سرودن غزل بوده است.

وی افزود: اگر چه این شاعر در کرج زندگی می کرد ولی دل در گرو  زادگاه خود به ویژه منطقه زیبای سنجان داشت و شعرهایی که به زبان محلی سروده خواندنی و شنیدنی است و کتابی هم در خصوص منطقه سنجان، آداب و رسوم، تاریخ منطقه، لهجه و گویش منطقه و صنایع دستی آن در دست تهیه داشت.


عباسی بانی در ادامه بیان کرد: آخرین غزلش را که ساعتی و شاید دقایقی پیش از پرواز سروده: به روی تیغ برانی دویدن، بود به ازفراق توکشیدن، خطرکردن برای نازچشمت، برای دیدنت زآتش پریدن، دلم خون شد چنان رنگ شقایق، چه خوش باشد به بام توپریدن، چه خوش باشد که دروقت مناجات، به محراب دوابرویت خمیدن، تو ساقی باشی ومن مست ومخمور، شراب بوسه هایت را چشیدن ، چه‌گویم ازقدوبالای سروت، (زلیخا گفتن ویوسف شنیدن)، فتوحی مردنت باشد به از آن، که یک دم از نگارت دل بریدن، این ضایعه دردناک را به جامعه فرهنگی استان و خانواده آن یار سفر کرده تسلیت می‌گویم.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها