چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۷
آموزش فارسی از اهداف مهم دانشگاه اوراسیاست

علی‌اکبر طالبی‌متین، نماینده بنیاد سعدی در قزاقستان گفت: آموزش زبان فارسی و توجه به موضوع ایران‌شناسی از مهم‌ترین اهداف دانشگاه اوراسیاست.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، علی‌اکبر طالبی‌‌متین در نشستی صمیمانه با استادان زبان فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه اوراسیا در ارتباط با نحوه جذب دانشجویان زبان فارسی به عنوان زبان اول یا دوم در سال تحصیلی جدید، راهکارهای جذب مخاطبان بیشتر برای انتخاب زبان فارسی، برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و علمی از جمله شب شعر، شب یلدا، المپیاد علمی و روز دانشجو دیدار و گفت‌وگو کرد.

نماینده بنیاد سعدی با برشمردن دانشگاه ملی اوراسیا به‌عنوان یکی از چند دانشگاه برتر در قزاقستان، گفت: حفظ و ارتقای زبان فارسی و توجه ویژه به مقوله ایران‌شناسی در این دانشگاه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های رایزنی فرهنگی و از اهداف مهم و تعریف شده برای این دانشگاه است.

وی با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته جلسات متعددی میان سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر علوم و آموزش عالی کشور قزاقستان انجام شده و مسئله آموزش زبان فارسی و ایران‌شناسی همواره از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در این گفت‌وگوها بوده است، اظهار کرد: نتیجه مطلوب و مورد انتظار در این رابطه متاسفانه در سطوح دانشگاهی هنوز به دست نیامده است.

نماینده بنیاد سعدی در قزاقستان، اهتمام و تلاش مضاعف از سوی مقامات دانشگاه را ضروری خواند و تأکید کرد: رایزنی فرهنگی ایران از هرگونه همکاری در جهت رشد و ارتقای زبان فارسی و ایران‌شناسی در این دانشگاه کوتاهی نخواهد کرد.

طالبی‌‌متین بر راهکارهایی از جمله فعالیت بیشتر دانشجویان و دانش‌آموختگان زبان فارسی در فضای مجازی، ایجاد شبکه دانشجویی میان دانشجویان و دانش‌آموختگان زبان فارسی در داخل دانشگاه و علاقه‌مندان به زبان فارسی در خارج از دانشگاه، اطلاع‌رسانی‌ها در ارتباط با زبان فارسی و ایران‌شناسی، آگاهی از آخرین اخبار و تحولات در حوزه زبان فارسی و ایران‌شناسی و مشارکت فعالانه آنها در برنامه‌های فرهنگی مربوط تأکید کرد.

در ادامه، آقمارال تویلیوبایوا، استاد زبان فارسی و ایرانشناسی دانشگاه اوراسیا طی سخنانی گفت: آگاهی دادن به دانشجویان در ارتباط با لزوم یادگیری زبان فارسی و ایجاد علاقه در آن‌ها نسبت به انتخاب زبان فارسی، تبلیغات مؤثر و گسترده‌ای را می‌طلبد.
 
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها