چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۶
«نورچشمی»؛ داستان ثبت چهره شهدا توسط یک نوجوان منتشر شد

آخرین اثر مهدیه جلالی، نویسنده جوان کشورمان با عنوان «نورچشمی» از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «نورچشمی» یکی از تازه‌های انتشارات سوره مهر وارد بازار کتاب شد. «نورچشمی» داستانی است که در خرمشهر می‌گذرد. شخصیت اصلی داستان، نوجوانی به نام ماجد است که پس از آغاز جنگ تحمیلی در خرمشهر تصمیم می‌گیرد با دوربین عکاسی برای حفظ هویت شهدا و زخمی‌ها به خصوص مادرها و فرزندان‌شان از چهره‌هایشان عکاسی کند.

فضای داستان، فضای جنگی آغشته به طنز است تا خشونت موجود در جنگ مثل استخوان تیزی گلوی مخاطب را خراش ندهد؛ بلکه زمانی که با روایت‌های ناگواری از جنگ روبه‌رو می‌شود، طعم شیرین زندگی را که در بعضی از مواقع فقط مختص جنگ است هم بچشد: چیزی شبیه به طنز تلخ.

جلالی که نویسنده‌ای دهه هفتادی است پیش از این با داستان کوتاه «مه رقیق صبح» در مجموعه داستان «بوی گرم شکوفه‌های بادام» به انتخاب مجید قیصری و داستان کوتاه «صدام، سلام!» در مجموعه داستان منتخب «چهل چراغ» به کوشش انجمن قلم ایران به مخاطبانش معرفی شده بود.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
«با دوربین می‌توانستم پرواز کنم، لابلای مرغ‌های دریا اوج بگیرم و بعد ناغافل شیرجه بزنم سمت ماهی‌های کوچک فرز. یا توی نخلستان با بلبل خرما، شیره رطب‌ها را بمکم و زیر سایه پیش‌ها چرت بزنم یا بروم توی نیزار و با سنجاقک‌های رنگی حرف بزنم و بگویم هر وقت خزال دلش از امه گرفت و رفت لب شط و خواست پاهای حنا بسته‌اش را توی آب بزند و دلش را خالی کند، روی شانه‌هایش بنشینند و دلداری‌اش بدهند.».

«نورچشمی» به همت کارگاه قصه و رمان مرکز ‌آفرینش‌های ادبی منتشر شده است. این رمان در ۱۱۴ صفحه و به بهای ۷۵ هزار تومان در کتابفروشی‌ها موجود است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها