سه‌شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۷
یادداشت‌های امیراسدالله علم به چاپ بیست‌وچهارم رسید

«یادداشت‌های علم»، شامل متن کامل نوشته‌های امیراسدلله علم است که به ویراستاری علینقی عالیخانی از سوی انتشارات معین به چاپ بیست‌وچهارم رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، یادداشت‌های امیراسدالله علم با تصحیح علینقی عالیخانی از سوی انتشارات معین به چاپ بیست‌وچهارم رسید. این اثر دارای متن کامل، بدون سانسور، دارای اعلام و نمایه در آخر هر مجلد و پک مخصوص جهت حمل آسان است.

این اثر با عنوان «یادداشت‌های علم»، شامل متن کامل نوشته‌های امیراسدلله علم است که به ویراستاری علینقی عالیخانی منتشر شده است. این مجموعه هفت جلدی از یادداشت‌هایی به دست آمده که امیراسدلله علم بین سال های 1346 تا 1356 به مدت 10 سال روزانه در یک دفترچه ثبت می‌کرد. وی وصیت کرد که ۲۰ سال پس از مرگ وی و شاه خانواده‌اش اجازه‌ انتشار این کتاب را دارند.

اسدالله علم که همسن آخرین پادشاه بود، در شروع یادداشت‌ها ۴۸ سال داشت، او از ۲۵ سال قبل و از دورانی که به جای پدرش امیرشوکت الملک نشست، در کابینه های مختلف وزارت گرفت. دو سال نیز نخست وزیر شد. 

شش جلد اول کتاب در دهه هفتاد شمسی منتشر شد، در حالی که جلد هفتم 20 سال بعد به انتشار رسید. جلد هفتم، که اتفاقات سال های 1346 تا 1347 را بازگو می‌کند، به نوعی مقدمه ای برای شش جلد قبل به حساب می‌آید. علینقی عالیخانی به عنوان ویراستار کتاب ِیادداشت‌های علم، اشاره می‌کند که از آنجایی که جلد هفتم این یادداشت‌ها، جدا از شش جلد قبلی و پس از آن منتشر شده است، به خواننده پیشنهاد می‌شود این یادداشت‌ها را از جلد هفتم مطالعه کند و سپس به سراغ شش جلد بعدی برود. 

از ویژگی‌های برجسته‌ای که کتاب پیش رو را قابل توجه می کند، نزدیکی امیراسدلله علم به شخص محمدرضا پهلوی است. امیراسدلله علم در بیشتر سفرهای کاری و تفننی، شاه را همراهی می‌کرد و در مواقع دیگر پیرامون موضوعات مختلف با او در ارتباط بود. شاه که سال‌ها وی را می‌شناخت و به او اعتماد داشت، او را در جریان مسائل گوناگون کشور قرار می‌داد. بنابراین خواندن این یادداشت‌ها می‌تواند تصویری جامع از وضعیت کشور در دوران حکومت پهلوی ارائه دهد و نظام داخلی آن، به‌ویژه نظام اداره کشور را در حلقه‌ خصوصی آن، بازنمایی کند.

علینقی عالیخانی که خود در زمان آغاز یادداشت‌های اسدالله علم، وزیر اقتصاد دولت هویدا و دوست نزدیک اسدالله علم بود. بعدها به ریاست دانشگاه تهران منصوب شد و سرانجام مدیریت یک بانک و چند موسسه بزرگ اقتصادی را به عهده گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها