شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۳
بوشهر در حوزه مقاومت و استعمارستیزی نقش برجسته‌ای دارد

بوشهر - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش استان بوشهر در عرصه مقاومت و استعمارستیزی گفت: به تازگی روز بوشهر در تقویم رسمی از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور مصوب شده که این مصوبه در حال گذر سیر زمانی برای ابلاغ است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بوشهر، محمدمهدی اسماعیلی شنبه در بدو ورود به استان بوشهر به دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر رفت و در این دیدار گفت: روز ملی مبارزه با استعمار که به‌مناسبت سالروز شهید رئیسعلی دلواری نامگذاری شده است، یک روز مهم و تاریخی در تقویم رسمی کشور شناخته می‌شود. این روز تداعی‌گر مبارزات سلحشوران دلاوران تنگسیری با استعمار انگلیس است.

وی سپس به نقش مدرسه سعادت در حوزه آموزش جنوب اشاره و تصریح کرد: راه‌اندازی این مدرسه در جنوب کشور، برجسته‌ترین کار فرهنگی در جنوب کشور بود که آموزش نوین را در این منطقه بسط داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دلاوری‌های زنان لرده و تنگسیری در جریان مقاومت و مبارزه با استعمار بیان کرد: اخیرا در جریان نوزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک به تماشای نمایش عروسکی «میرزا محمد» با هنرمندی هنرمندان جنوبی نشستم که اثری قابل تأمل درباره زنان تنگسیر و نقشی که در استعمارستیزی داشتند، بود. این اثر با استقبال کم نظیر مخاطبان تئاتر مواجه شد.

اسماعیلی یادآور شد: ما آماده حمایت از طرح‌های فاخر برای برجسته‌سازی نقاط نورانی تاریخی کشور هستیم.

آیت‌الله صفایی‌بوشهری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر نیز در این دیدار تاریخچه‌ای از مبارزات رئیسعلی دلواری علیه استعمار انگلیس، چگونگی راه‌اندازی مدرسه سعادت در بوشهر و دلاوری‌های شیرزنان لرده در شکست نیروهای در منطقه گیسکان دشتستان را تشریح کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها