جمعه ۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۴
دورهمی ناشران استان فارس برگزار شد/تشکیل تعاونی ناشران استان لازم است

فارس- یازدهمین نشست از مجموعه دورهمی‌های صمیمانه و هفتگی فرهنگوران و فعالان ادب و هنر و دانایی، نخبگان و پیشکسوتان فرهنگ با نام «شاهدان شیراز» با همراهی ناشران و فعالان حوزه چاپ و نشر کتاب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در شیراز، در این جلسه‌ که عصر جمعه دوم شهریورماه جاری به میزبانی خانه تاریخی نصیر نظام - هتل سنتی راد در بافت تاریخی شیراز برگزار شد، شماری از پیشکسوتان و فعالان نشر کتاب و محصولات فرهنگی شیراز و فارس گردهم آمدند تا درباره مهمترین مسائل و مشکلات پیش روی صنعت چاپ و نشر هم اندیشی کنند.

سيد محی الدین حسینی ارسنجانی مشاور رسانه و امور فرهنگی مجموعه گردشگری و اقامتی خانه تاریخی نصیر نظام در ابتدای این نشست، گفت: ناشرین شیرازی در این نشست صمیمانه در ارتباط با مهمترین اتفاقات شغلی و مسائل تخصصی و حرفه‌ای  پیش روی صنعت چاپ و نشر از جمله معرفی عناوین و موضوعات کتاب‌های چاپ‌ شده از سوی ناشران، تیراژ کتاب، سوبسید کاغذ مورد نیاز ناشران و نحوه دریافت مقدار مورد نیاز سال ناشران با توجه به نوسانات پی‌درپی قیمت کاغذ، برگزاری جلسات نقد و بررسی و رونمایی کتاب، استفاده از فضای مجازی برای معرفی و فروش کتاب‌های ناشران استان، برگزاری کارگاه‌های دانش‌افزایی برای ارتقای تخصص و دانش ناشران تازه کار، راه‌اندازی مجمع یا انجمن صنفی ناشرین کتاب، از سر گرفتن فعالیت اتحادیه ناشرین فارس، پی‌گیری جهت نحوه دریافت تسهیلات و حمایت‌های دولتی از فعالان نشر کتاب و ...به بحث و تبادل نظر پرداخته و مقرر شد در راستای تحقق اهداف عالیه نشر و انتشاراتی‌ها سلسله جلسات تخصصی و نشست‌های فوق‌العاده برگزار کرده و با هم بحث و تبادل نظر و تصمیم‌گیری کنند.

تجلیل از ۱۰ چهره فرهیخته شیراز

این روزنامه‌نگار و فعال رسانه فارس در پایان اعلام کرد: برابر برنامه زمان‌بندی شده تا پایان سال ۱۴۰۲ حداقل ۲۰ برنامه دیگر دورهمی با حضور نخبگان و برجستگان علوم و فنون و هنرهای مختلف به همراه برنامه های تجلیل از ۱۰ نفر پیشکسوت و چهره علمی، فرهنگی و هنری شیراز در دستور کار و فعالیت گروه فرهنگی شاهدان شیراز و خانه تاریخی نصیرنظام خواهد بود. همچنین تمامی این برنامه‌ها خارج از کارکردهای دولتی و صرفا مردمی و بدون هرگونه شائبه‌های سیاسی و صرفا با هدف ترویج و توسعه فرهنگی و آشتی دادن نخبگان با بافت تاریخی و بازگشت دوستداران واقعی شیراز به مجموعه تاریخی و فرهنگی شیراز است و سعی می‌شود تا چنین برنامه‌هایی که تحت نظارت و اشراف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است بتواند رضایت خاطر شهروندان ساکن در بافت تاریخی شیراز و فعالان فرهنگی شیراز را فراهم آورد.
 
دغدغه «شاهدان شیراز» آشتی مردم با بافت تاریخی

فعال فرهنگی و متخصص حوزه چاپ و نشر کتاب در دورهمی صمیمانه جمعی از ناشرین استان فارس با قدردانی از گروه فرهنگی شاهدان شیراز و مدیریت مجموعه گردشگری و اقامتی خانه تاریخی نصیر نظام(هتل سنتی راد)که به انجام دورهمی‌های صمیمانه با فرهنگوران و تقدیر از بزرگان وادی علم و ادب و هنر و... می‌پردازد، ضمن تشکر از همکاران خود در  حوزه چاپ و نشر گفت: از این مجموعه اقامتی و گردشگری که شرایط حضور ناشران استان فارس را در جمع صمیمی فراهم آوردند تقدیر می‌شود. 

وی افزود: بعد از مدت‌ها این نشست فرصت خوبی فراهم شد که ناشران استان فارس در بافت تاریخی، فرهنگی شیراز و در  مجموعه میراثی نصیر نظام گرد هم آیند و در خصوص مسائل و موضوعات مهم حوزه نشر کتاب استان فارس هم‌اندیشی و همفکری داشته باشند.

رضایی که خود از ناشرین و مطلعین مسائل چاپ و نشر کشور است با بیان اینکه دولت‌ها با هر گرایش فکری باید به امر مهم کتاب و کتابخوانی اهمیت نشان داده و نسبت به حمایت از نویسندگان و ناشران کتاب اقدامات حمایتی خود را نه در شعار بلکه در عمل نشان دهند گفت: معتقدم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره های اخیر اقدامات خوب و شایسته‌ای را به ناشران فرهیخته و نویسندگان و فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی انجام داده اما به حد کافی نبوده و فعالان نشر کتاب بویژه ناشرین جوان به حمایت جدی و ارائه تسهیلات مالی و اداری بهتر و بیشتر از سوی دولت بویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی اصلی امور فرهنگی کشور است نیازمندند.

لزوم برگزاری کارگاه‌های دانش‌افزایی ناشران

وی اظهار ادامه داد: یکی از زمینه‌های مهم در رشد و شناسایی فرصت‌ها، هم‌اندیشی و هم‌کنشی در زندگی اجتماعی است؛ شناسایی فرصت‌هایی چون توسعه‌ بازار و حل مسائل و مشکلات صنفی و ما امیدواریم این جلسه و نقطه نظرات ارائه‌ شده و هم‌اندیشی ناشران فعال و دغدغه‌مند حاضر در این جلسه بتواند راهگشای بخشی از مسائل و مشکلات صنفی پیش روی ناشران استان باشد.

به گفته رضایی، یکی از مشکلات اساسی و عمده حوزه نشر استان فارس، تعطیلی تعاونی ناشران استان فارس است. نبود تعاونی ناشران و در حقیقت نبود مدیریت صنفی در این حوزه طی سال‌ های اخیر باعث شده است که مسائل صنفی فعالان این حوزه که به ارتقای سطح فرهنگی جامعه کمک می‌کنند مغفول بماند.

وی افزود: مسائل و مشکلات حوزه‌ نشر استان بدون تأسیس یک مدیریت صنفی حل نخواهد شد و بدون شک روز به‌ روز بر این مسائل افزوده خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: با شناختی که از مجموعه مدیران و کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس داریم معتقدیم که تأسیس مدیریت صنفی بدون شک مورد حمایت این اداره کل و مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس قرار خواهد گرفت و این اداره کل حمایت‌های ممکن را انجام خواهند داد و امید است در این ارتباط ادارات مسئول و دخیل نیز در حل این موضوع، تسهیلگر این مسیر باشند.

رضایی در پایان با اظهار امیدواری به تداوم برنامه دورهمی ناشران استان و حضور جمع دیگری از ناشران بزرگ و با سابقه فارس در جلسات دورهمی شاهدان شیراز گفت: گروه فرهنگی شاهدان شیراز دغدغه بازگشت مردم به بافت و آشتی نخبگان و فرهنگوران با مسائل مهم پیرامونی مجموعه فرهنگی، تاریخی بافت قدیم شیراز است و همه باید یاری کنند که این اتفاق خوب و مبارک بیفتد. همچنین بررسی مسائلی چون معرفی کتاب‌های چاپ‌ شده از سوی ناشران، برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب، استفاده از فضای مجازی برای معرفی و فروش کتاب‌های ناشران استان،برگزاری کارگاه‌های دانش افزایی و ارتقای تخصص و دانش ناشران و ... از جمله برنامه‌ هایی است که انتظار می‌رود از سوی تشکل جدید صنفی ناشران استان فارس انجام پذیرد.

به گزارش ایبنا؛‌ در نشست صمیمانه ناشران فارس در خانه تاریخی نصیر نظام تعدادی از ناشران استان به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در زمینه نشر و فعالیت انتشاراتی‌ها پرداختند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها