پنجشنبه ۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۱
نذر کتاب باید به فرهنگی فراگیر تبدیل شود

مازندران- عضو انجمن تبری‌سرایان ساری که به نذر کتاب می‌پردازد برای فراگیر شدن این حرکت فرهنگی، ابراز امیدواری کرد.

علی میار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در ساری، اظهار کرد: ایده اولیه نذر کتاب را از انجمن تبری‌ساران به ذهنم آمد، کتاب‌هایی که در انجمن توزیع می‌شد را به خانه می‌بردم و فرزندم هم مطالعه می‌کرد و سپس کتاب را به مدرسه برای دیگر همکلاسی‌هایش می‌برد.
 
وی با بیان اینکه در آن مقطع مدرسه دخترم کتابخانه نداشت که دانش‌آموزان از این کتاب‌ها استقبال می‌کردند، افزود: برخی دانش‌آموزان کتاب‌ها را به خانه می‌بردند و خانواده‌ها آگاه می‌شدند که کتاب‌هایی به زبان مازندرانی منتشر می‌شود و استقبال خوبی از مطالعه کتاب‌های حوزه فرهنگ بومی داشتند.
 
عضو انجمن تبری‌سرایان ساری با اشاره به اینکه بعد از فوت دخترم که در حادثه تصادف اتفاق افتاد، نذر کتاب را ادامه دادم، گفت: کتاب‌های نویسندگان بومی را خریداری کرده و در مدرسه‌ها توزیع می‌کنم.
 
این فعال حوزه فرهنگ بومی، تصریح کرد: نذر کتاب را با هدف حمایت از نویسندگان بومی و ترویج زبان مازندرانی انجام می‌دهم چرا که معتقدم مورد حمایت دستگاه‌های فرهنگی قرار نمی‌گیرند و لازم است هر کسی به سهم خود از نویسندگان بومی حمایت کند.
 
میار با اشاره به اینکه امیدوارم روند نذر کتاب، به اقدامی فراگیر تبدیل شود، ادامه داد: هدف دیگر من از نذر کتاب، زنده نگه داشتن نام و یاد دخترم بود چرا که به این کار علاقه داشت و در سایر برنامه‌های فرهنگی، همراهی‌ام می‌کرد.
 
وی با بیان اینکه الناز میار عضو نوجوان انجمن تبری‌سرایان بود، خاطرنشان کرد: حضور در برنامه‌های فرهنگی به ویژه در نشست‌های کتابخوان و مرتبط با کتاب، از علاقه‌مندی‌های فرزندم بود و از اینکه در مدرسه کتابخانه نداشتند ابراز نارضایتی می‌کرد.
 
عضو انجمن تبری‌سرایان ساری با اشاره به اینکه کتاب باید در مرکز توجه قرار گیرد، اظهار کرد: کتابی که متناسب با سن و سلیقه افراد باشد مورد توجه جامعه هدف قرار می‌گیرد و نباید بدون توجه به این مسئله، صرف توزیع کتاب، هر کتابی را به مخاطب داد و باعث کتاب‌زدگی شد.
 
به گزارش ایبنا، الناز میار عضو نوجوان انجمن تبری‌سرایان ساری بود که سال گذشته بر اثر تصادف درگذشت. انجمن تبری‌سرایان برای گرامی‌داشت یاد او کتابی با عنوان «در امتداد لبخندت» منتشر کرد که شامل اشعار و دلنوشته‌های اعضا درباره الناز میار است. این کتاب توسط علی رمضانی و دانیال حبیبی گردآوری و توسط نشر ماتیسا در سال جاری منتشر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها