یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۷
رونمایی از کتاب عکس «یار چمران، همراه متوسلیان»

کتاب عکس جاویدالاثر کاظم اخوان، نهمین جلد از مجموعه کتب عکاسان جنگِ انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس در بنیاد فرهنگی روایت فتح رونمایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ کتاب عکس جاویدالاثر کاظم اخوان با عنوان «یار چمران، همراه متوسلیان»، نهمین جلد از مجموعه کتب عکاسان جنگِ انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، روز دوشنبه در بنیاد فرهنگی روایت فتح رونمایی خواهد شد.

اخوان از جمله معدود افرادی بود که با شروع جنگ تحمیلی به ستاد جنگ‌های نامنظم پیوست و در کنار شهید دکتر مصطفی چمران در بیش از هفتاد نبرد ویژه حاضرشد و با آنچه که در خصوص عکاسی از شهید چمران فراگرفته بود،به عنوان یک عکاس نیز توانست، به خوبی به ثبت وقایع و اتفاقات پیرامون خود بپردازد.

وی در مدت کوتاهی آنچنان در حوزه عکاسی متبحر شد که در اولین نمایشگاه بزرگ عکس جنگ که در سومین سالگرد انقلاب اسلامی و در موزه هنرهای معاصر برگزار شد، در بین ۷۵ عکاس جنگ، مقام اول را کسب کرد.

تعدادی از آثار اخوان در ویژه نامه ای که حاصل کار عکاسان حرفه‌ای جنگ ایران و عراق بود توسط ستاد تبلیغات جنگ در ۲۲ بهمن ۱۳۶۱ ،منتشر و  چاپ شد. در کتاب «دفاع در مقابل تجاوز» نیز بیشترین عکس‌ چاپ شده  مربوط به کاظم اخوان بود.

اخوان در سال ۱۳۶۱در حالیکه به عنوان عکاس و خبرنگار در ایرنا فعال بود، به دلیل توانایی در عکاسی و همچنین آشنایی با اصول عملیاتی و نظامی ،یکی از چهار دیپلماتی شد که به همراه جاوید الاثر احمد متوسلیان راهی لبنان شد و متاسفانه توسط فالانژهای رژیم صهیونیستی ربوده شدند و دیگر به میهن برنگشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها