یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸
جشنواره داستان حماسی تلاشی برای روایت درست حماسه‌ است

خراسان‌رضوی- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: وظیفه‌ای که امروز بر عهده نویسندگان، راویان و پژوهشگران است، روایت درست حماسه‌ها برای نسل‌های آینده است و بزرگترین کاری که جشنواره داستان حماسی انجام می‌دهد نیز همین روایت درست و صحیح از حماسه‌های ایران اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در مشهد، محمد حسین زاده با بیان اینکه فرهنگ و آداب و سنت‌های ایرانی در کنار فرهنگ شیعه منبعث از عاشورا، روحیه ایرانی شیعه مسلمان را یک روحیه حماسی پرورش داده است، خاطرنشان کرد: ایرانی مسلمان، زیر بار ظلم نمی‌رود و در مقابل ظلمی که به مظلوم می‌شود نیز سکوت نمی‌کند، این است که در اساطیر ما هم «کاوه» در مقابل «ضحاک» قیام می کند یا «رستم» به دفاع از مظلوم و وطن بر می‌خیزد.

وی افزود: اوج این موضوع در ادبیات شیعه نیز «عاشورا» است که هر لحظه آن حماسه است، با وجود آن که در عاشورا مرثیه‌های زیادی داریم، اما ذره‌ای ترس و خواری در اصحاب سیدالشهدا (ع) نمی‌بینیم و هرچه هست، شجاعت و دلیری و ظلم ستیزی است که حضرت فرمودند: «هیهات منا الذله».

حسین زاده تاکید کرد: فرهنگ ایرانی مسلمان، آمیخته به عناصر «ایرانیت» و «اسلامیت» است و همین امر نیز سبب شده است که در طول تاریخ این آب و خاک، بارها و بارها شاهد حماسه‌های بزرگی از مردان و زنان کشور باشیم. روایت دلیری و ایستادگی «رئیسعلی دلواری» در جنوب، «میرزا کوچک خان» در شمال و «محمدتقی خان پسیان» در خراسان و ... گوشه ای از این حماسه‌ها است که در نقاط مختلف این مرز و بوم اتفاق می افتد.

وی افزود: اوج این موضوع نیز در «انقلاب اسلامی» و پس از آن «دفاع مقدس» ظهور می‌کند و در ادامه نیز شاهد اتفاقاتی نظیر «دفاع از حرم» هستیم. هر کدام از این اتفاقات، حماسه‌ای را رقم زده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در مدت زمان حدود ۴ قرن اخیر که در غرب شاهد به وجود آمدن رمان‌های پرمایه‌ایم، متأسفانه در کشور دچار ضعف‌های جدی در این زمینه هستیم. در حقیقت عمر نگارش رمان در کشور، به صد سال اخیر بر می‌گردد، و با وجود آن که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی رمان‌های نسبتا خوبی نوشته شده است، اما این رمان‌ها به دلیل فضای سیاسی حاکم، روحیه ظلم ستیزی مردم را نشان نداده و از این رو، اثرات برجسته‌ای در حوزه ادبیات حماسی نداشته ایم.

وی افزود: فرهنگ انقلاب اسلامی، روحیه حماسی را دوباره در ایرانیان دمید و در صحنه حقیقت، حماسه خلق شد. وظیفه ای هم که امروز بر عهده نویسندگان و راویان و پژوهشگران است، روایت درست این حماسه‌ها برای نسل‌های آینده است و بزرگترین کاری که جشنواره داستان حماسی انجام می‌دهد نیز روایت درست و صحیح و در عین حال خلاقانه و جذاب از حماسه های ایران اسلامی است.

حسین زاده در ادامه گفت: با وجود آن که در حال حاضر در حوزه رمان ضعف داریم، اما در حوزه تاریخ شفاهی و حوزه ادبیات مقاومت به قالبی رسیده‌ایم که در جهان نظیر ندارد و بومی کشور خودمان است. بعضی از کتاب‌های منتشر شده در این زمینه نیز در چاپ‌های متعدد و تیراژهای بالا منتشر شده اند که نشان می‌دهد زیست بوم ایرانی به یک مدل و قالب رسیده است این یک اتفاق رو به جلو است؛ اما قله آن، فراگیر شدن در سطح جهان است یعنی بتوانیم مرزها را پشت سر بگذاریم. ادبیات مقاومت، قالبی است که ذیل ادبیات حماسی قرار گرفته و می‌تواند به رشد و گسترش ادبیات حماسی کمک کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها