شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۹
ماحصل همایشی در ۱۱۵ سالگی رخداد مشروطیت

کتاب «گفتارهایی درباره مشروطه ایرانی» نوشته مشترک عارف مسعودی و مختار نوری از سوی انتشارات هزاره سوم اندیشه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «گفتارهایی درباره مشروطه ایرانی» مقاله‌هایی از اساتید و محققان برجسته ایرانی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی مختلف در ایران و سایر مناطق جهان گفتارهای کلیدی خود پیرامون مشروطیت را به بحث و بررسی گذاشته‌اند. کتاب با پرهیز از در افتادن به دام یک سونگرهای خاص تاریخی، از منظرهای مختلف به تحولات تاریخی پیرامون مشروطیت پرداخته است.

بی گمان «مشروطیت» از رخدادهای اساسی در تاریخ سیاسی دو سده اخیر جامعه ایران به شمار می‌آید. با رخداد مشروطه‌خواهی تحولی اساسی در نوع نگرش ایرانیان به سیاست پدیدار گشت و خواست عمومی به این سمت متمایل شد که نظام حکمرانی در ایران باید از «سلطنت مطلقه» به «پادشاهی مشروطه» تغییر پیدا کند و زمینه‌های حکومت قانون فراهم شود.

اگرچه از زمان وقوع این رخداد مهم در سال ۱۲۸۵ تا به امروز بیش از یک قرن می گذرد، اما چنین تحول دوران سازی با گذشت سال های طولانی همچنان نیازمند بررسی انتقادی است. از این منظر، ما بر آن شدیم با نگرشی تاریخی به تجزیه و تحلیل این تحول تاریخی در جامعه ایرانی بپردازیم. مقالات حاضر در این مجموعه که ذیل عنوانی چون «گفتارهایی درباره مشروطه ایرانی» گردآوری شده‌اند ماحصل همایشی است که در ۱۱۵ سالگی رخداد مشروطیت در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار شده است.

این اثر می‌تواند محققان و پژوهشگران علاقه‌مند به تحولات تاریخی معاصر ایران به ویژه رخداد مشروطیت را سیراب کند.

کتاب «گفتارهایی درباره مشروطه ایرانی» نوشته مشترک عارف مسعودی و مختار نوری در 309 صفحه و قیمت 165 هزار تومان از سوی انتشارات هزاره سوم اندیشه منتشر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها