سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۴
تبیین حقیقت عاشورا در هر عصر و زمانی ضروری است

همدان - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: تبیین حقیقت عاشورا و حماسه کربلا در هر عصر و زمانی لازم و ضروری است و باید به طور مداوم برای نسل‌های مختلف روایت واقعی را بیان کرد.

به گزارشخبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در همدان، عاطفه زارعی ظهر سه‌شنبه در نخستین جلسه دومین دوره «حسینیه اندیشه» در کتابخانه عمومی اعتمادیه همدان با موضوع «تبیین عقلانیت گریه بر مصائب سیدالشهدا» و تجلیل از خانواده شهید حاج میرزامحمد سلگی برگزار شد، اظهار کرد: حماسه ماندگار کربلا خورشیدی است که راه را بر همه پویندگان حقیقت نشان می‌دهد، اما در طول ۱۴۰۰ سال بسیاری از دشمنان قسم خورده اسلام و انسانیت تلاش کردند چونان ابر‌های سیاه مانع از تابش آفتاب حقیقت‌ها و واقعیت‌ها شوند، اما هرگز موفق نشدند.

وی با بیان اینکه این اتفاق از مسئولیت ما کم نمی‌کند بلکه بر آن می‌افزاید، افزود: هرچه تابش آفتاب حقیقت، پرقدرت‌تر شود، ابر‌های سیاهی و ظلم تلاش بیشتری از خود به خرج می‌دهند از این رو تبیین حقیقت عاشورا و حماسه کربلا در هر عصر و زمانی لازم و ضروری است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: باید به طور مداوم برای نسل‌های مختلف روایت واقعی را بیان کرد تا در جنگ روایت‌ها مفتون داستان‌های به ظاهر زیبای دشمنان نشوند.
 
زارعی ادامه داد: روزی مردان و زنان بزرگ این مرز و بوم برای حفظ آرمان‌های انقلاب و عاشورا از جان خود گذشتند و با خون خود نهال انقلاب را که امروز به درختی تنومند بدل شده است، آبیاری کردند و امروز وظیفه ماست که از این درخت تنومند حفاظت کرده و با انتشار اخبار حقیقی و تحلیل‌های صحیح یاریگر جوانان و نوجوانان خود باشیم.
 
وی گفت: سال گذشته اتفاق بزرگی در اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان رخ داد و حسینیه اندیشه در ۱۰ برنامه با همکاری موسسه کلامی احیاء و اساتید بزرگوار حوزه و دانشگاه، در کتابخانه‌های شاخص هر شهرستان استان برگزار شد.

زارعی خاطرنشان کرد: همکاران ما در کتابخانه‌های عمومی سراسر استان و موسسه کلامی احیا با یک کار جهادی نسبت به شبه‌زدایی از واقعیت‌های دینی اقدام کردند که با استقبال خوب اعضای کتابخانه‌های عمومی مواجه شد.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیان کرد: جوانان و نوجوانان ما تشنه واقعیت‌ها و حقیقت‌ها هستند و وقتی به درستی آن‌ها را سیراب کنیم در این مسیر قرار می‌گیرند و با توجه به ارادت و اخلاصی که نسبت به امام حسین (ع) و سایر ائمه معصوم دارند، در جنگ روایت‌ها طرف حق را خواهند گرفت.
 
وی ادامه داد: خوشبختانه حضور پورشور مردم به ویژه جوانان و نوجوانان در حسینیه‌ها و تکایا از اول محرم تا کنون نشان می‌دهد که دشمن موفق نشده است با وجود تمام تلاش‌هایش اعتقادات مردم را از آن‌ها بگیرد از این رو باید در راستای این شور حسینی شعور را نیز دنبال کنیم، به همین منظور دومین دوره حسینیه اندیشه با همکاری موسسه کلامی احیاء آغاز شد و در تمام شهرستان‌های استان به مانند سال گذشته برگزار و تا اربعین حسینی ادامه خواهد داشت.
 
زارعی افزود: در سال جاری با توجه به برگزاری دومین کنگره ملی ۸ هزار شهید استان همدان، تجلیل از خانواده معظم شهدا را نیز پیش بینی کردیم تا به برکت نام شهدا و بهره‌گیری از کتاب‌هایی که به شهدا و سیره آن‌ها پرداخته، در تبیین عاشورا موفق‌تر عمل کنیم، چرا که شهدا به معنای واقعی به حقیقت عاشورا پی برده و جان خود را در این راه فدا کردند.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تأکید کرد: تاکنون برنامه‌های فرهنگی کتاب محور در حوزه دفاع مقدس و شهدای سهم ویژه‌ای در برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی داشتند که امسال به دلیل برگزاری دومین کنگره ملی هشت هزار شهید استان، به طور ویژه‌تر نیز به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها