سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۷
چینی‌فروشان: کار فرهنگی بدون تولید فرهنگی معنایی ندارد/ درباره شخصیت و زندگی پیامبر کم کار کرده‌ایم

محسن چینی‌فروشان به این موضوع اشاره کرد که کار فرهنگی بدون تولید فرهنگی معنایی ندارد و باید کتاب و فیلم تولید شود که بشود کار فرهنگی کرد وگرنه در غیر اینصورت کارها به سمت تبلیغات گرایش پیدا می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آیین رونمایی فراخوان نهمین دوره جشنواره خاتم 10 مرداد 1402 در کتابفروشی زیتون برگزار شد. این جشنواره به همت دفتر نشر فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.
 
محسن چینی‌فروشان به عنوان اولین سخنران این نشست بیان کرد: معمولا جشنواره‌ها چند دوره ادامه پیدا می‌کنند و بعد متوقف می‌شوند. مخصوصا اگر غیردولتی باشند. خدا را شکر جشنواره خاتم در این دوره‌ها خوب ادامه پیدا کرد. امیدواریم که به خوبی نیز ادامه پیدا کند.
 
وی به همکاری معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، نهاد کتابخانه‌ها و حوزه هنری اشاره کرد و گفت: فکر نمی‌کردیم در طول 8 دوره بیش از 5هزار اثر و داستان کوتاه دریافت کنیم. به این موضوع نیز فکر کردیم که قالب را تغییر دهیم اما ظرفیت داستان کوتاه ظرفیت بسیار متفاوتی است. همه اهل قلم می‌دانند که داستان کوتاه چقدر تاثیرگذار و در عین حال سخت است.
 
چینی‌فروشان بیان کرد: در مورد این 8 دوره استقبال خوبی شاهد بودیم و آثار خوبی به دستمان رسید. در برخی از دوره‌ها آثار کودک و نوجوان قوت می‌گرفت و برخی دوره‌های دیگر آثار بزرگسالان.
 
وی با اشاره به اینکه تا کنون 25 عنوان کتاب از مجموعه داستان‌ها چاپ شده، گفت: برخی از کتاب‌ها مستقل هستند و برخی از کتاب‌ها به صورت مجموعه منتشر شدند. 4 اثر نیز در دست چاپ است.
 
چینی‌فروشان توضیح داد: یکی از مسائلی که در این جشنواره مد نظر است این است که نویسنده‌ها رها نشوند و در طول سال با آن‌ها ارتباط برقرار شود. در همین رابطه کلاس‌های آموزشی متعددی نیز در این جشنواره برگزار می‌شود که به کشف نویسنده کمک می‌کند.
 
وی به این موضوع اشاره کرد که کار فرهنگی بدون تولید فرهنگی معنایی ندارد. چینی‌فروشان گفت: باید کتاب و فیلم تولید شود که بشود کار فرهنگی کرد وگرنه در غیر اینصورت کارها به سمت تبلیغات گرایش پیدا می‌کنند.
 
وی بیان کرد: در همان ابتدا بحث این بود که جشنواره را منحصر به داستان کوتاه نکنیم و ژانرها و حوزه‌های دیگری چون رمان و فیلمنامه نیز وارد شوند. روی این موضوع کار شده و شورای سیاست‌گذاری هم برنامه‌ریزی‌هایی داشته است. کارهایی شده است اما هنوز کافی نیست.
 
چینی‌فروشان ادامه داد: در مورد فضای مجازی نیز اقدامات خوب است اما قدرت لازم را ندارد. حتی اطلاع‌رسانی نیز به اندازه کافی نیست. با اینحال باید از تلویزیون اینترنتی کتاب تشکر کنم که ارائه خوبی داشتند هرچند ارائه وسیعی نبود. مسائلی هست در دوره نهم و دهم که ممکن است نقطه عطفی باشد که این جشنواره حرکت روبه‌جلو داشته باشد.
 
وی با اشاره به اینکه درباره حضرت محمد کوتاهی کرده‌ایم بیان کرد: همه بزرگان ما سر این سفره نشسته‌اند. همه این‌ها مشربشان آنجا بوده است. متاسفانه در مورد پیامبر کار جدی، خیلی انجام نشده است. کتاب‌هایی که درباره ائمه نوشته شده است به مراتب بیشتر از کتاب‌‌هایی است که در مورد پیامبر نوشته شده است.
 
چینی‌فروشان ادامه داد: تنها درباره امام حسین نزدیک به 2500 کتاب منتشر شده، حال آنکه در مورد پیامبر این تعداد به 200 کتاب هم نمی‌رسد. سال گذشته پیرو همین کمبود منابع، مجموعه‌ای از 12 مقاله از زندگی پیامبر را منتشر کردیم که تحت عنوان «در سایه پیامبر» چاپ شد.
 
وی به موضوع قرآن سوزی اشاره کرد و گفت: تجسم پیامبر، قرآن است و با دیدن چنین اتفاق‌هایی دل انسان به درد می‌آید به نحوی که انسان اگر بمیرد، بهتر است. این موضوعات وظایف ما را زیاد می‌کند.
 
چینی‌فروشان اضافه کرد: زندگی پیامبر پر از مطلب است. امیدواریم دوره‌های بعد این جشنواره نیز همینطور پربرکت باشد. این جشنواره متعلق به مردم و نیازی است که زمانه ما در مورد رفتار پیامبر و زندگی‌اش داشته است. در طول 23 سال، اتفاقات بزرگ و کوچکی برای پیامبر رخ داده است که باید در مورد آن‌ها کارهای جدی صورت بگیرد. صدا و سیما و مطبوعات نیز باید در این زمینه همکاری داشته باشند.
 
جشنواره خاتم، حامی جدی ادبیات دینی
 
محمدرضا شرفی خبوشان به عنوان دبیر جشنواره خاتم، سخنران بعدی این نشست بود. وی بیان کرد: جشنواره خاتم 8 دوره موفق را از سر گذرانده و در ادبیات دینی به شکل عام تاثیرات خوبی داشته است. بعد از انقلاب اسلامی، نوعی از ادبیات که گسترش پیدا کرد ادبیات دینی بود. به نوعی می‌شود گفت جشنواره خاتم به ادبیات دینی پر و بال داده است.
 
وی ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی در بخش فنی و تکنیکی داستان‌نویسی هم رشد کردیم. با یک مقایسه با قبل از انقلاب می‌توان تعداد زیادی از نویسندگان را دید که در این حوزه وارد شده‌اند. حتی در مورد زنان نویسنده نیز به همین صورت است. آنچنان در این بخش‌ها به رشد رسیده‌ایم که می‌توانیم با اعتماد به نفس سراغ موضوعاتی برویم که کمتر به آن پرداخته شده است.
 
خبوشان اضافه کرد: اگر به آثار این 8 دوره نگاهی داشته باشیم می‌بینیم که جای بسیاری از این آثار در ادبیات داستانی خالی بوده است. این جشنواره قصد دارد گام به گام به سمت قالب‌های دیگر ادبیات داستانی نزدیک شود.
 
وی گفت: یکی از قالب‌هایی که اضافه شد داستان کوچک یا مینیمال بود که ظرفیت خاص خودش را دارد و نویسندگان باید در 100 کلمه آثار خودشان را ارسال کنند. با اینکه مینیمال نیز در ایران رشد خوبی داشته است اما همچنان داستان کوتاه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
 
خبوشان ادامه داد: برای کسانی که اولین اثر خود را می‌خواهند بنویسند نیز امکانی فراهم شده است که یک مربی و استاد مستقر هستند تا به آن‌ها کمک کنند.
 
وی گفت: بسیاری از شرکت‌کنندگان با این انگیزه در جشنواره خاتم شرکت کردند که آثارشان را معطوف به ظرفیت‌های روانی زندگی پیامبر کنند. در این میان دانش‌آموزان نیز به خوبی در این حوزه وارد شده اند.
 
خبوشان افزود: ما آثار زیادی داشتیم که نویسنده برای اولین بار تصمیم گرفته بود برای حضرت خاتم، داستانی بنویسد. جشنواره خاتم یک جشنواره چند بعدی است و محصول آن یک حرکت فرهنگی. این جشنواره در یک جامعه اهل ادبیات و اهل نوشتن، انگیزه‌ای است برای آنکه به زندگی پیامبر توجه ویژه صورت بگیرد.
 
در ادامه این نشست از پوسترهای جشنواره خاتم رونمایی شد. این پوسترها در دو بخش مجزا یکی برای دانش‌آموزان و دیگری برای افراد حرفه‌ای و بزرگسال طراحی شده‌اند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها