سه‌شنبه ۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵
«ایران در دوره ناصرالدین‌شاه» چه فراز و فرودی داشت؟/ تحلیلی روان‌شناسانه از وضعیت اجتماعی ایران

کتاب «ایران در دوره ناصرالدین‌شاه» یادداشت‌های موشکافانه و جذاب میسل روستم در سفر به ایران است. او علاوه بر بیان احساس اولیه خود از حضور در ایران، به شناخت تحلیلی از روان‌شناسی اجتماعی ایران در دهه‌های پایانی دوره ناصری پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات مروارید کتاب «ایران در دوره ناصرالدین‌شاه» به قلم میسل روستم با ترجمه مشترک سارا خردمند و موسی عبداللهی را به چاپ رساند.

در دوره ناصرالدین‌شاه سیاحان زیادی به ایران آمدند و درباره آنچه در سفر خود دیدند و تجربه کردند، یادداشت برداشتند و در سفرنامه خود جای دادند. این سفرنامه‌ها امروز منابع خوبی برای مطالعه جزئیاتی از تاریخ ایران به ویژه در دوره ناصرالدین‌شاه است که سیاحان غربی با نگاهی موشکافانه و گاه غرض‌آلود به بررسی جامعه ایران پرداختند. 

کتاب ایران در دوره ناصرالدین‌شاه یادداشت‌های موشکافانه و جذاب میسل روستم در سفر به ایران است. او علاوه بر بیان احساس اولیه خود از حضور در ایران، به شناخت تحلیلی از روان‌شناسی اجتماعی ایران در دهه‌های پایانی دوره ناصری پرداخته است. توصیف‌ها و تحلیل‌های او به تفصیل از وضعیت راه‌ها، مناسبات اجتماعی، بانوان، تفریحات، دربار، ارتش، و مکان‌های دیدنی و موضوعات مختلف سخن می‌گوید. مترجمان این کتاب را با دقت از زبان روسی به زبان فارسی ترجمه کرده‌اند.

در میان سفرنامه‌هایی که در دوره قاجار و در زمان حکومت ناصرالدین‌شاه نوشته شده است، سهم سیاحان روسی نیز کم نیست، آنها نیز در سفر به ایران به بررسی نکات بسیاری از جامعه ایران پرداختند که امروز با اتکا به اطلاعات آنها می‌توان درباره وضعیت راه‌ها، تفریحات، زنان، دربار، ارتش در دوره قاجار به دست آورد. متاسفانه اطلاعاتی که در سفرنامه سیاحان ثبت شده کمتر در منابع ایرانی دوره قاجار قابل دریافت است.

انتشارات مروارید کتاب «ایران در دوره ناصرالدین‌شاه» به قلم میسل روستم با ترجمه مشترک سارا خردمند و موسی عبداللهی در 266 صفحه به بهای 195 هزار تومان به چاپ رساند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها