پنجشنبه ۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۸
کتاب «نوشتارهای عکاسی مستند» منتشر شد

کردستان - کتاب «نوشتارهای عکاسی مستند» با نویسندگی فرهاد مطاعی در 256 صفحه از سوی انتشارات کتاب پرگار چاپ شد و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سنندج، کتاب «نوشتارهای عکاسی مستند» مجموعه‌ متونی است که نگارنده در باب عکاسی مستند اجتماعی به رشتۀ تحریر درآورده است.

در این مجموعه برای سندیت و اثبات نوشتارها و ارجاعات تاریخی از کتاب‌ها و مقالات معتبری در زمینۀ عکاسی و دیگر رشته­‌های هنری استفاده شده تا مخاطب را با باورهای نگارنده همراه سازد.
کتاب نوشتارهای عکاسی مستند پنج فصل است. فصل اول با عنوان «عکاسان مستند اجتماعی» به تحلیل و بررسی آثار دو عکاس جریان‌ساز می‌پردازد که تحولات و تغییرات بسیاری را به وجود آوردند و هم‌اکنون افراد زیادی پیرو نگاه و رویکرد آنان هستند.

در فصل دوم با عنوان«عکاسی مستند اجتماعی» از زاویه‌های متفاوت به عکاسی مستند اجتماعی پرداخته شده است؛ که شامل تحلیل و بررسی، تحسین و انتقاد، توصیفِ قدرت انتشار عکس مستند و تأثیرگذاری بر دیگر هنرها، همه‌گیری و بررسی رخدادی ناگهانی است، در آخر اما عکاسی مستند، در کسوت تاریخ‌نگار، تلخ ­خوانده می­ شود.

در فصل سوم با عنوان «عکاسی مستند و سینما» به قرابت عکاسی مستند با سینمای مستند و داستانی می­پردازد و این مسئله بررسی شده که حاصل این قرابت تولید چه نوع فیلم­های مستند و داستانی‌ای بوده است و فیلم‌سازان با چه دیدی به عکاسان مستند اجتماعی می‌­نگرند.

فصل چهارم نقد و بررسی چهار مجموعه‌ عکس مستند است که توانسته‌اند جوایز معتبری را کسب کنند. فصل پنجم، دربردارندۀ چند نوشتار در باب عکاسی است.

چاپ نخست کتاب نوشتارهای عکاسی مستند در 256 صفحه در قطع رقعی در خرداد 1402 در انتشارات کتاب پرگار تهران چاپ و منتشر شد تا در اختیار علاقه مند به عکاسی مستند و خبری قرار گیرد.

فرهاد مطاعی متولد اسفند 1367 کارشناس ارشد عکاسی، نویسنده حوزه عکاسی و مدرس دانشگاه است که سال قبل کتاب روایت در مجموعه عکس مستند را در انتشارات پرگار به چاپ رساند.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها