چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۵
جایزه برترین رمان تاریخی به «این روزها» رسید

لوسی کالدول برای رمان «این روزها» برنده چهاردهمین دوره جایزه کتاب والتر اسکات، ویژه رمان‌های تاریخی در انگلستان شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بی.بی.سی، لوسی کالدول در جشنواره کتاب مرزی که در ملروز در حال برگزاری است، به عنوان برنده اعلام شد. او جایزه 25 هزار پوندی والتر اسکات را برای «این روزها» برد که روایت بمباران هوایی شهرش در طول جنگ جهانی دوم است.
 
داوران جایزه، اثر او را به خاطر «روایت بی‌نقص و گیرا از واقعیت همراه با احساس» تحسین کردند و آن را «داستانی از خشونت و در عین حال، مهربانی بی‌اندازه» دانستند. کالدول در این کتاب، با بازماندگان سانحه از جمله یک پیرمرد 103 ساله گفت‌وگو و ماجرا را از زبان شاهدان عینی روایت کرده است.
 
دیگر نامزدهای دریافت جایزه والتر اسکات عبارت بودند از: «لابوشفسکی هندسی» نوشته آدریان دانکن، «عمل فراموشی» اثر رابرت هریس، «منتخب» اثر الیزابت لوری، «خورشید غروب می‌کند» اثر فیونا مک فارلین، «اجداد» اثر سایمون ماور و «من حوای تو نیستم» اثر دویکا پونامبالام.
 
جایزه والتر اسکات که در سال 2009 راه‌اندازی شد، با برندگان قبلی از جمله سباستین بری، رابرت هریس، آندریا لوی و هیلاری مانتل به یکی از مهمترین جوایز ادبی بریتانیا تبدیل شده است. این جایزه که به وسیله دوک و دوشس بوکلوش راه‌اندازی شد، تاکنون بیش از 300 هزار پوند به نویسندگان اعطا کرده و بیش از 150 رمان بزرگ را در معرض توجه عموم قرار داده است.

جایزه والتر اسکات، ویژه رمان‌های تاریخی به زبان انگلیسی و کتاب‌هایی است که در بریتانیا، ایرلند یا کشورهای مشترک‌المنافع منتشر شده‌اند. با توجه به «شصت سال بعد از آن سال‌ها»، عنوان فرعی کتاب «وورلی» اثر اسکات، داستان کتاب‌های شرکت‌کننده باید حداقل 60 سال پیش اتفاق افتاده باشد.

سال ۲۰۲۲ سیزدهمین دوره این جایزه به رمان «اخبار مردگان» نوشته جیمز رابرتسون اهدا شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها