شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۷
کتاب «نور و نورپردازی در عکاسی» به چاپ یازدهم رسید

چاپ یازدهم کتاب «نور و نورپردازی در عکاسی» تألیف آندرئاس فینینگر با ترجمه سیدامیر ایافت ازسوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آندرئاس فینینگر نویسنده کتاب «نور و نورپردازی در عکاسی» تجربه عملی خود را در مقام عکاس هنرمند با زبانی ساده و در قالبی آموزشی در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است و هدفش در تألیف این کتاب، اثری آموزشی بر بنیان تجربیات و پژوهش‌های حرفه‌ای و هنری خود در حوزه عکاسی بوده است.
 
«نور و نورپردازی در عکاسی» قرار است با تعریف ماهیت نور و منابع نوری، راهی برای رسیدن به عکس‌های زیباتر باشد. این کتاب درواقع این نکته را اثبات می‌کند که نورپردازی در ثبت عکس‌هایی با کیفیت بهتر، نقشی اساسی دارد و مؤلف معتقد است که عکاسان نباید در شرایط نوری بد مانند نور بسیار کم، یا نور بسیار زیاد خود را به عکاسی ملزم کنند؛ بلکه نیاز است تا منتظر فراهم شدن شرایط نوری مناسب باشند.

بنابراین مخاطب این اثر درمی‌یابد که نور، هویت و شخصیت خاص نورپردازی و اصلی‌ترین منبع جلب‌کننده توجه به شمار می‌رود. وقتی عکاس، طبیعت نور و نورپردازی را درک کند، در هر کجا، هر زمان و هر موقعیتی می‌تواند برنامه‌های نوری خود را ترتیب دهد و در عکاسی سیاه‌وسفید و رنگی موفق باشد.
 
این اثر با تعریف ماهیت نور و منابع نوری، راهی برای رسیدن به عکس‌های زیباتر است. اشیاء ترسناک، چهره‌هایی که ترسان به نظر می‌رسند، چهره‌های افسرده، یا شاداب، این‌ها حالت‌هایی است که براساس تابش نور از جهات مختلف ایجاد می‌شوند. در این زمینه نیز مطالبی در کتاب ارائه شده که تابش نور از جهت‌های جلو، پهلو، پشت، بالا، پایین، نور چند جهتی را مورد بررسی قرار می‌دهد و تعاریفی از هریک از این جهت‌های نوردهی را ارائه می‌هد.
 
کتاب حاضر همچنین مواردی کاربردی مانند چگونگی انتخاب وسایل نوردهی و اصولی درباره نورپردازی را بیان می‌کند. در فصل پایانی کتاب هم تکالیفی به مخاطبان ارائه شده تا آن‌ها نورپردازی را به‌صورت عملی تجربه کنند. «نور چیست و برای عکاسی چه معنایی دارد؟»، «عملکردهای نور»، «کیفیت‌های نور»، «شکل‌های نور»، «منابع نور» و «به‌کارگیری نور»، بخش‌های مختلف این کتاب را تشکیل می‌دهند.
 
لازم به ذکر است که این اثر با خاستگاه تجربی و جنبه‌های آموزشی و کاربردی در کنار نظریه‌های علمی و نظری مرجعی مناسب برای عکاسان و هنرآموزان هنر عکاسی است.
 
چاپ یازدهم این کتاب در ۳۵۰ صفحۀ رقعی مصور، شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۱۵۵هزار تومان ازسوی انتشارات سروش در اختیار علاقه‌مندان به مباحث این حوزه قرار گرفته است.
 
علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با فروشگاه به‌صورت حضوری و یا اینترنتی تماس حاصل نمایند و یا با مراجعه به سایت سروش www.soroushpub.com، برای تهیه کتاب اقدام کنند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها