شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۰
کتاب «دره نظارتی» منتشر شد

چاپ نخست کتاب «دره نظارتی؛ تاریخچه نظامی محرمانه اینترنتی» تألیف یاشا لوین با ترجمه مریم قهرمانی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط‌عمومی انتشارات سروش؛ کتاب «دره نظارتی؛ تاریخچه نظامی محرمانه اینترنتی» با تحقیق عمیق، داستان‌سرایی ماهرانه و استدلال‌های هیجان‌انگیز، طرز فکر شما را در مورد اخبار و دستگاهی که اخبار را در آن می‌خوانید، تغییر می‌دهد.

 کتاب دره سیلیکون؛ دره نظارتی، تلاشی برای بازیابی بخشی از این تاریخ گمشده است. اما این کتاب بیشتر از یک تاریخچه است. کتاب از گذشته آغاز می‌‌شود و به توسعه آنچه ما امروز اینترنت می‌‌نامیم در طول جنگ ویتنام می‌پردازد. اما با نگاه به تجارت نظارت خصوصی که بر بخش اعظم دره سیلیکون‌ حاکم است، با بررسی هم‌پوشانی موجود و مداوم بین اینترنت و پیچیدگی صنعتی ارتش که نیم قرن قبل ایجاد شده، و با پرده‌‌برداری از روابط نزدیک بین سازمان‌‌های اطلاعاتی ایالات‌‌متحده و جنبش ضددولتی حریم خصوصی که در پی افشاگری‌‌های ادوارد اسنودن پدید آمد، به سرعت به زمان حال می‌‌رسد.

دره سیلیکون؛ دره نظارتی نشان می‌‌دهد که طی این سال‌‌ها تغییرات اندکی رخ داده است؛ اینترنت به‌عنوان یک سلاح ارائه شده و توسعه یافت و امروز همچنان یک سلاح باقی مانده است. منافع نظامی آمریکا همچنان بر تمام بخش‌‌های این شبکه، حتی بخش‌‌هایی که ظاهراً مخالفت دارند، حاکم است.

یاشا لوین (زاده 22 فوریه 1981)، روزنامه‌نگار تحقیقی، نویسنده و گزارشگر روسی _ آمریکایی، در اتحاد جماهیر شوروی به دنیا آمد و در سان‌فرانسیسکوی کالیفرنیا بزرگ شد. کتاب پیش رو، ششمین کتاب لوین است.

در این کتاب یاشا لوین، منشأ مخفی اینترنت را کشف می‌کند و در ردیابی آن، به یکی از پروژه‌های نظارتی ضدشورش پنتاگون می‌رسد. اما این اثر فقط یک داستان در مورد اِن ‌اِس ‌اِی یا سایر برنامه‌های داخلی دولت ایالات ‌متحده نیست. لوین در این کتاب  به بررسی تجارت موجود در حوزه نظارت خصوصی می‌پردازد؛ تجارتی که غول‌های صنعت فناوری مانند گوگل، فیس‌بوک و آمازون را تقویت می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه این شرکت‌ها از کاربران خود برای کسب سود جاسوسی می‌کنند و در عین حال وظیفه خود به‌عنوان پیمانکاران نظامی و اطلاعاتی را انجام می‌دهند.

چاپ نخست کتاب «دره نظارتی؛ تاریخچه نظامی محرمانه اینترنتی» در 528 صفحه رقعی، شمارگان 100 نسخه و با قیمت 225.000 تومان از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقه‌مندان این حوزه قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها