یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۲
این کتاب برای همه کسانی که با افراد مبتلا به روان‌پریشی سروکار دارند مفید است!

این کتاب برای همه کسانی که به نوعی با افراد مبتلا به روان‌پریشی سروکار دارند، یا در آینده ممکن است با این افراد مواجه شوند، مفید خواهد بود. با توجه به راهنمایی‌های گام به گامی که در این کتاب ارائه شده است، علاوه بر متخصصان سلامت روان، خود افراد مبتلا به اختلالات روان‌پریشی و حتی خانواده‌های آنها نیز می‌توانند از مطالب، کاربرگ‌ها و تمرین‌های ارائه شده در این کتاب، به عنوان یک ابزار سودمند استفاده کنند.

صادق عابدی مترجم کتاب «درمان روان‌پریشی؛ راهنمای درمانی جلسه به جلسه با تلفیق ACT، درمان متمرکز بر شفقت و ذهن‌آگاهی در قالب درمان شناختی‌رفتاری» در گفت‌وگو با لیلا علیزاده ده‌آبادی خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این اثر توضیح داد:  اختلالات روان‌پریشی جزء آن دسته از اختلالات روان‌پزشکی هستند که هزینه‌های سنگینی روی دست مبتلایان به این اختلال، خانواده‌های آن و جامعه می‌گذارند. باور رایج متخصصان سلامت روان این است که تنها راه بهبودی از علائم روان‌پریشی، استفاده از داروهای آنتی‌سایکوتیک، آنهم به‌طور مادام‌العمر است. کتاب درمان روان‌پریشی سعی دارد این باور را با استفاده از یک رویکرد تلفیقی که دارای پشتوانه علمی است، به چالش بکشاند. این کتاب یک راهنمای ارزشمند برای متخصصان بالینی و همچنین افراد مبتلا به روان‌پریشی است و به خوانندگان کمک می‌کند گام به گام، با استفاده از تمرین‌های کاربردی و کاربرگ‌های ساده و قابل فهم، در جهت رسیدن به اهدافی که از قبل تعیین می‌کنند، گام بردارند.

او افزود: به‌طور کلی می‌توان گفت که این کتاب برای همه کسانی که به نوعی با افراد مبتلا به روان‌پریشی سروکار دارند، یا در آینده ممکن است با این افراد مواجه شوند، مفید خواهد بود. با توجه به راهنمایی‌های گام به گامی که در این کتاب ارائه شده است، علاوه بر متخصصان سلامت روان، خود افراد مبتلا به اختلالات روان‌پریشی و حتی خانواده‌های آنها نیز می‌توانند از مطالب، کاربرگ‌ها و تمرین‌های ارائه شده در این کتاب، به عنوان یک ابزار سودمند استفاده کنند.

عابدی گفت: در کنار اسکیزوفرنی، انواع اختلالات روانی دیگر از قبیل اختلالات دوقطبی، افسردگی، اختلالات اضطرابی و اختلال استرس پس از سانحه، در موارد شدید، ممکن است با روان‌پریشی و جدایی از واقعیت همراه باشند. علاوه بر این، برای همه ما اتفاق افتاده است که گاهی در کوچه و خیابان با یک فرد روان‌پریش مواجه می‌شویم و در این مواقع نمی‌دانیم چه واکنشی نسبت به این افراد داشته باشیم. نظریه و مدلی که در کتاب درمان روان‌پریشی ارائه شده است، روی مهرورزی و شفقت نسبت به این افراد تأکید دارد. اگر ما بدانیم که با استفاده از همدلی و شفقت، به‌جای برچسب زدن و طرد کردن، بهتر می‌توانیم وارد دنیای ذهنی افراد روان‌پریش شویم، آن موقع بهتر می‌توانیم با این افراد کنار بیاییم و آنها را به‌عنوان اعضایی از جامعه بپذیریم.

او با بیان اینکه متأسفانه با وجود دارودرمانی بلندمدت برای اختلالات روان‌پریشی، در اکثر موارد این اختلالات با عود بیماری و سیر پیشرونده همراه هستند عنوان کرد: علی‌رغم هزینه‌های سرسام‌آور برای درمان این اختلالات، بیماران و خانواده‌های آنها به دلیل عدم کسب بهبودی مطلوب، از ادامه روند درمان ناامید و سرخورده می‌شوند. بنابراین، لزوم دسترسی به یک ابزار درمانی که در عین کارآمد بودن، ساده، قابل فهم و مقرون به صرفه باشد و بتوان در کنار دارودرمانی از آن استفاده کرد، کاملاً احساس می‌شود. بنابراین، متخصصان سلامت روان، با هر نوع پیشینه و دانشی در مورد روان‌پریشی، می‌توانند از راهبردها، تمرین‌ها و نکاتی که در این کتاب مطرح شده است در محیط‌های درمانی مختلف، چه محیط‌های سرپایی و چه محیط‌های بستری، استفاده کنند.
 
او در پایان گفت: آن دسته از درمانگرانی که به دنبال به‌کارگیری رویکردهای درمانی روان‌شناختی برای اختلالات روان‌پریشی هستند، از این فرصت برخوردارند تا با مطالعه این کتاب، به یک رویکرد درمانی یکپارچه، انسان‌گرایانه و توانمندکننده نسبت به روان‌پریشی دسترسی داشته باشند. امیدوارم با مطالعه این کتاب بتوانید شرایطی برای مراجعان‌تان فراهم کنید تا با حداکثر پتانسیل و توانایی‌‌شان، برای برخورداری از یک زندگی معنادار تلاش کنند.

کتاب «درمان روان‌پریشی؛ راهنمای درمانی جلسه به جلسه با تلفیق ACT، درمان متمرکز بر شفقت و ذهن‌آگاهی در قالب درمان شناختی‌رفتاری» نوشته نیکولا رایت و دیگران به ترجمه صادق عابدی از سوی انتشارات ارجمند روانه بازار نشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها