سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۴
تلاش داریم هزینه تمام‌شده کتاب را کاهش دهیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تأثیرپذیری قیمت کتاب در استفاده از کاغذ ایرانی گفت: قیمت کتاب از جریانات متعددی تأثیر می‌گیرد که یکی از آن‌ها کاغذ است، تلاش ما این است که هزینه تمام شده را تا حد امکان کاهش دهیم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، آیین رونمایی از پوستر سی‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور محمد‌مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسراحمد‌وند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه کتاب تهران و علی رمضانی، قائم مقام و سخنگوی سی‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.  
 
اسماعیلی، در حاشیه مراسم رونمایی از پوستر سی‌و‌چهارمین نمایشگاه کتاب تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین اقدامات دولت در حمایت از تولید کاغذ و اختصاص ارز ترجیحی برای واردات‌ کاغذ، گفت: سال گذشته در روزهایی که هنوز ارز ترجیحی بود، تلاش کردیم به اندازه کافی کاغذ را برای حوزه نشر، کتاب و مطبوعات وارد کنیم و مجوزهای آن را دریافت کردیم، بخشی وارد و توزیع شد و بخش دیگر نیز در حال وارد شدن به کشور است.

وی اهتمام اصلی دولت را خودکفایی در تولید کاغذ دانست و گفت: کار گروهی را در معاونت اول ریاست جمهوری به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برای کاغذ فعال کردیم که وزارت صمت و فرهنگ و مسئولان و نهادهای مرتبط ازجمله بانک‌ها در آن حضور دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: جلسه بعدی این کارگروه طی چند روز آینده قبل از برگزاری نمایشگاه برگزار خواهد شد، در بخش تولید در یک‌سال اخیر اتفاقات خوبی رخ داده و مجموعه‌های تولیدی به‌شدت افزایش ظرفیت دادند که جای تقدیر دارد.

اسماعیلی همچنین در بخش دیگر صحبت‌های خود ادامه داد: بخش‌های دیگری نیز درحال آماده‌سازی هستند و گام‌های خوبی در این حوزه برداشته شده است.

اسماعیلی همچنین با بیان اینکه اساسا در حوزه کار صنعتی وظیفه وزارت فرهنگ و معاونت فرهنگی ارشاد پیگیری نبوده است، ادامه داد: چون خود را  در قبال سرانه فرهنگی مسئول می‌دانیم و تلاش داریم تا حوزه فرهنگ تا حدی که می‌شود ارزان در اختیار مردم قرار بگیرد، این را وظیفه خود فرض کردیم.

وی به سفر هفته گذشته خود به خوزستان و فارس اشاره کرد و گفت: در هر دو استان از مجموعه‌های درحال تولید و در حال آماده‌سازی بازدید کرده و مباحث را دنبال کردم، به حمدالله آن وعده‌ای که دولت، ابتدای کار اعلام کرد تا به خودکفایی در طول دو سال و نیم برسیم، در این زمینه طلیعه‌هایش روشن شده و پدید آمده است.

اسماعیلی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برآوردی از میزان نیاز و مصرف کاغذ تحریر در کشور وجود دارد یا خیر؟ گفت: این عدد ۸۰ تا ۸۵ هزار تن در حوزه فرهنگی است اما  پیش‌بینی‌ها، برای تولید بیش از این رقم است.

وی همچنین درباره تأثیرپذیری قیمت کتاب در استفاده از کاغذ ایرانی گفت: قیمت کتاب از جریانات متعددی تأثیر می‌گیرد، یکی از آن‌ها کاغذ است. تلاش داریم هزینه تمام‌شده را تا حد امکان کاهش دهیم همچنین نظام حمایتی را هم گسترش دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تلاش دولت برای ارتقای مصرف بهینه فرهنگی خبر داد و گفت: مصرف بهینه کالای فرهنگی این است که سرانه مطالعه را افزایش دهیم، تولیدات کتاب و سایر اقلام مفید فرهنگی را گسترش دهیم، در این زمینه تا قبل از پایان اردیبهشت‌ماه وضعیت فعلی را مفصل تشریح خواهم کرد و فصل به فصل تغییرات را با جامعه فرهنگی در میان خواهم گذاشت تا بتوانیم نخستین‌بار مقولات کیفی را به کمی تبدیل کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها