دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱
هفتمین اثر صمد رستمی با نام «هارای» منتشر شد

اولین رمان اجتماعی صمد رستمی، نویسنده چندین کتاب فلسفی و مجموعه داستان به بازار نشر آمد.

صمد رستمی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره رمان اجتماعی «هارای» توضیح داد: در این اثر زندگی کودکان کار و کولبران مرزنشین و زحمتکش ایرانی که برای لقمه نانی، جان برکف گذاشته و بی‌محابا پیکار می‌کنند؛ به تصویر کشیده شده و آمال و آرزوهای برباد رفته و عشق صادقانه و راستین آنها روایت شده است. این رمان روایتی از درد و رنج و اندوه و دربدری خانواده‌هایی است که برای اندک پولی، آن هم برای تأمین نیازهای ابتدایی زندگی به هر دری می‌زنند اما غافل از خود زندگی هستند.

نویسنده هارای عنوان کرد: شخصیت اصلی رمان، یک کودک کار کم سن و سال ولی زحمتکش و با شرف است که با سربلندی و افتخار جاودانه زندگی می‌کند و با اینکه کوله‌بار فقر زندگی را بر دوش دارد، با ناملایمات دوران می‌جنگد.

وی با بیان اینکه ایده اولیه تألیف این کتاب با دیدن یک پسربچه واکسی در ذهنش جوانه زده است، گفت: این کتاب 18 فصل با نام‌های «شوربختان»، «پرواز شبنم‌ها»، «هشترخان، قه‌ل»، «خوشبخت»، «جاش»، «غریبه‌ای آشنا»، «00:00»، «کورسوی امید»، «$»، «SRS»، «بویاخی»، «عمری در کار»، «گل‌فروشی آفتاب»، «سفر عشق»، «خیابونی و مدرن»، «پارک وصال»، «پیک شادی» و «ابرمردی از جنس ...» دارد.

این نویسنده خبر داد: با یکی از کارگردانان موفق کشور رایزنی‌های اولیه را برای تبدیل آن به یک سریال 18 قسمتی یا یک فیلم سینمایی بلند انجام داده‌ایم.

انتشارات نوین پویا رمان هارای را در 510 صفحه و بهای 200 هزار تومان عرضه کرده است.

در بخشی از متن کتاب آمده است: «آخ... آخ... آخ ای وطن... ای شوق من... ای ذوق من... ای شادی من... ای نشاط من... ای خنده بی‌همتای من... ای روح و روانِ جان‌بخش و جان‌‌نثار من... ای درد من... ای رنج من... ای اشک شوق روح‌افزای من... ای همدم غم‌های من... ای دیار نابِ من... ای دیار نازِ من... ای زادگاه پر رمز و راز من... ای عشق گداخته در سینه آتشین و جانگداز من... ای آه من... ای حسرت من... ای آشنا، ای غریب من... بدرود... بدرود ای درود پاک من... بدرود ای سرود چاک چاک من... بدرود... بدرود تا درودی دیگر... تا رهایی... تا آزادی»

از صمد رستمی، مدرس سینما و تئاتر دانشگاه‌های آزاد رامسر و تنکابن و کمال‌الملک نوشهر پیش از این شش کتاب شامل «دیالکتیک فلسفه هگل و درام برشت»، «نقطه‌چین»، «مبانی درام»، «پدیدارشناسی اگزیستانسیالیسم»، «کوچک‌های بزرگ» و «زیبایی‌شناسی درام آوانگارد» منتشر شده است.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها