یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۲
ناشران استانی در نمایشگاه کتاب تهران باید به خوبی دیده شوند/ نمایشگاه مجازی فرصتی قابل توجه برای ناشران

مدیر انتشارات «گوتار» در کردستان با اشاره به فرصت‌ها و معایب نمایشگاه کتاب تهران، نمایشگاه مجازی کتاب را به نسبت نمایشگاه حضوری متناسب‌تر دانست و بر توسعه این طرح مهم تاکید کرد.

رضا شجیعی همزمان با نزدیک تر شدن به برپایی نمایشگاه کتاب 1402 در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سنندج، اظهار کرد: برپایی نمایشگاه کتاب امری مثبت و فرصت مناسبی است برای همه علاقه‌مندان، دانشجویان و کسانی که با کتاب سر و کار دارند.

وی با بیان اینکه نمایشگاه بین المللی کتاب دریایی از کتاب است و 90 درصد نیاز مخاطبان این حوزه را پوشش می دهد، گفت: در این نمایشگاه تمام ناشران کشور حضور دارند و عرصه متنوعی از کتاب برای مخاطبان فراهم می شود.
مدیر انتشارات گوتار در کردستان اظهار داشتند برپایی نمایشگاه کتاب تاثیر بسزایی در اقتصاد نشر دارد هرچند که خرید کتاب هم از سوی مردم به نسبت گذشته کاهش پیدا کرده و امروزه هزینه تمام شده چاپ کتاب نیز افزایش یافته است.

 شجیعی عنوان کرد: برپایی نمایشگاه کتاب هم برای ناشران از لحاظ اقتصادی تاثیر قابل توجهی دارد و هم برای مخاطبان کتاب فرصت مطلوبی است که کتاب‌های مورد علاقه خود را با تخفیف خریداری کنند.
 

این ناشر حوزه کتاب کُردی، با اشاره به وضعیت حوزه ناشران کتاب کُردی عنوان کرد: حوزه ناشران کتاب کُردی وضعیت رقابتی دارد و در نمایشگاه بین المللی کتاب به دلیل وجود ناشران صاحب نام و بزرگ متاسفانه ناشران استانی به خوبی (آن­چنان که شایسته است) دیده نمی‌شوند.

وی، اختصاص غرفه‌های کوچک‌تر به ناشران استان ها را از مسائلی برشمرد که همواره در نمایشگاه‌های کتاب وجود داشته است و در این زمینه افزود: اکثر قریب به اتفاق ناشران این حوزه توان فرهنگی قابل توجهی دارند و توان اقتصادیمان در قیاس با ناشران مرکز بسیار اندک و ضعیف است و دوری از مرکز و نبود نگاه جبرانی این نقیصه، با توجه به اینکه ما توانسته ایم جایگاه دوم را در تولید کتاب در ایران به نام خود ثبت کنیم، از مشکلاتی است که با آن روبرو هستیم و نتیجه آن است که کمتر دیده شویم، و آن عدالتی که در تقسیم فضا انتظار میرود محقق شود، عملا در بخش مجازی محقق شده است.

شجیعی در ادامه گریزی افزود: خوشبختانه نمایشگاه مجازی کتاب حرکتی مثبت و قابل توجه در این حوزه است و فرصت عادلانه‌تری برای همه ناشران فراهم می کند و از آنجایی که کم هزینه‌تر و امکان دسترسی آسان‌تر برای مخاطب این حوزه است، فروش کتاب در آن راحت‌تر و بیشتر است.
 
به گفته وی، نمایشگاه مجازی کتاب خاص‌ترین تجربه برای ناشران است، چرا که فضا اختصاص یافته برای همه ناشران در نمایشگاه کتاب مجازی یکسان و دسترسی‌های فراهم شده به نسبت نمایشگاه حقیقی غیر قابل تصور است و به طبع آن خرید دقیق‌تر و امکان حضور مخاطب بیشتری را فراهم می‌کند.

این ناشر برگزیده کشوری به مسائل و مشکلات عمومی چاپ کتاب در کشور نیز اشاره‌ای کرد و افزود: متاسفانه تیراژ چاپ کتاب از 300 تا 500 جلد است و برای این موضوع علاوه بر مشکلات اقتصادی و سیاسی مسئله فرهنگی نیز مزید بر علت است.

انتشارات گوتار در سال 90 به عنوان نشر برگزیده در سال 91 به عنوان ناشر برتر و در سال‌های 92 و93 هم به عنوان نشر برگزیده در بخش مختلف حوزه چاپ و نشر کتاب معرفی شده است و همچنین در بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران بعنوان یکی از ناشرین برگزیده استانی مورد تجلیل قرار گرفت.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها