سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۶
بخش مجازی نمایشگاه کتاب به ناشران شهرستانی کمک می‌کند/ حرکت در مسیر عدالت فرهنگی

مدیر انتشارات نشر پیک ریحان که 20 سالگی حضورش در صنعت چاپ و نشر را تجربه می‌کند، معتقد است که راه‌اندازی بخش مجازی نمایشگاه کتاب کمک بسیار بزرگی به ناشران شهرستانی است.

احمد خواجه نژاد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گرگان، گفت: سال 1382 انتشارات پیک ریحان را راه‌اندازی کردم و این مجموعه همچنان در حال فعالیت است. در ابتدا هدف ما انتشار آثار و کتبی درباره تاریخ و فرهنگ استان گلستان امروز و جرجان و استرآباد تاریخی و کهن بود؛ اما چون در این حوزه آثار زیادی تألیف نمی‌شود، به‌صورت عمومی کار انتشار کتاب را دنبال کردم و تاکنون بیش از 350 عنوان کتاب را منتشر نموده‌ام.

وی افزود: در یک سال گذشته فعالیت این انتشارات به نسبت سال‌های قبل بهتر بوده و ما 17 عنوان کتاب را منتشر و روانه بازار نشر کردیم.

خواجه نژاد در آستانه برپایی نمایشگاه کتاب 1402 ، گفت: در نمایشگاه‌هایی که در استان برگزار می‌شد هرسال شرکت داشتیم اما در نمایشگاه بین‌المللی تهران با توجه به هزینه‌هایی که دارد خیلی نتوانستیم حضورداشته باشیم، نهایت پنج دوره به‌صورت حضوری شرکت داشتیم و در سال‌های اخیر هم با توجه به راه‌اندازی بخش مجازی به‌صورت منظم در بخش مجازی شرکت می‌کنیم و تلاش داریم آثار مؤلفان و نویسندگان این منطقه را عرضه کنیم تا از طریق این فرصت، امکان شناخت بیشتر فرهنگ و تولیدات فرهنگی استان را فراهم نماییم.

وی افزود: در سال‌های گذشته متأسفانه شرایط پخش کتاب از طریق شرکت‌های پخش اصلاً مقرون‌به‌صرفه نبوده و نیست و واقعاً فکر کنم اکثر ناشرین شهرستانی برای عرضه کتاب با مشکل جدی مواجه هستند.

خواجه نژاد ادامه داد: اما خوشبختانه در چند سال اخیر و به مدد تکنولوژی و فروش‌های اینترنتی بخشی از این نقص برطرف شده است.

مدیر نشر پیک ریحان با اشاره به اینکه راه‌اندازی بخش مجازی نمایشگاه کتاب کمک بسیار بزرگی به ما ناشران شهرستانی بود، گفت: امیدوارم هر چه پیش می‌رویم هم این کار گسترده‌تر شود و هم مزایای بیشتری برای این نوع خرید در نظر گرفته شود که معتقدم می‌تواند کمک بزرگی برای چرخه توزیع کتاب باشد.

وی سپس، افزود: همچنین تدبیر برپایی نمایشگاه به‌صورت مجازی فرصتی را پدید آورد تا مردم حتی از دورافتاده‌ترین روستای کشور بتوانند از امکان خرید کتاب دلخواه خود بهره‌مند شوند.

مدیر نشر پیک ریحان ادامه داد: در شکل مجازی نمایشگاه شاهد برابری شرایط حضور تمام ناشران کشور هستیم و می‌توانیم وجهی از عدالت فرهنگی را شاهد باشیم.

وی در پایان گفت: هرچند در کنار تمام مزایای نمایشگاه مجازی، شکل حضوری آن نیز محاسن متعددی چون امکان تعامل فرهنگی بین ناشر و مخاطب و نیز امکان احصاء از نزدیک ذائقه و انتظار مخاطب و موارد دیگری را دارد که به‌سادگی نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

به گزارش ایبنا، احمد خواجه نژاد، نویسنده و باتجربه بیش از 30 سال فعالیت فرهنگی و هنری، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد تاریخ، مدیر موسسه فرهنگی میرداماد گرگان و عضو شورای راهبردی دانشنامه گلستان است. از وی آثاری چون «ستارگان خاک»، «نیم ساعت تا شهادت»، «ظهر آدینه»، «یاد ایام»، «نسل ماندگار»، «غبار صحرا» و «بچه‌های نصرآباد» تا به امروز منتشرشده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها