چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۷
ایجاد اتحادیه ناشران مازندران پیگیری می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: ایجاد اتحادیه ناشران در دستور کار قرار دارد.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، حسین جوادی در آیین تجلیل از ناشران و فعالان حوزه چاپ و نشر مازندران اظهار کرد: ایجاد اتحادیه ناشران استان مازندران که دغدغه جدی فعالان این حوزه است را پیگیری می‌کنم. 
 
وی افزود: برنامه‌ریزی لازم در این بخش باید به صورت جامع و دائمی باشد و ساز و کار مالی مناسب هم برای آن تعریف شود.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از انعقاد تفاهمنامه با صدا و سیما استان مبنی بر معرفی کتاب توسط ناشران در این رسانه خبر داد و گفت: اقدامات اولیه در این بخش انجام شده و در حال برنامه‌ریزی برای عملیاتی کردن این طرح هستیم.
 
جوادی با اشاره به فعالیت 258 ناشر در استان تصریح کرد: بار مسئولیت نشر استان برعهده فعالان این حوزه است و معتقدم که در دوران شیوع کرونا با وجود مشکلات، ناشران عرصه را خالی نکردند هرچند در این ایام حوزه فرهنگ به شدت دچار چالش شده بود.
 
وی با اعلام اینکه برای حمایت از ناشران و فعالان حوزه چاپ، نیاز به حمایت‌ و همراهی‌ همه جانبه داریم، گفت: کمک به فعالان حوزه چاپ و نشر باید نهادینه، اثرگذار و هدفمند باشد.
  
 نمایشگاه‌های کتاب و محصولات فرهنگی به صورت فصلی برگزار شود
 
 همچنین مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در این نشست اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب یک ضرورت اجتناب ناپذیر بوده و با توجه به احساس نیازی که وجود دارد پیشنهاد می‌کنم نمایشگاه به صورت فصلی در استان برگزار شود. 
 
حسین کمالی افزود: برنامه‌های فرهنگی  مانند برگزاری نمایشگاه کتاب، یکی از نیازهای روز استان بوده و معتقدم باید برنامه‌ریزی صورت گیرد که برگزاری نمایشگاه‌ها به صورت فصلی نه تنها در مرکز استان بلکه در همه شهرستان‌ها پیگیری شود. 
 
وی گفت: ترویج فرهنگ کتابخوانی جزیی از دستورات دینی بوده و در فرهنگ اسلامی نسبت به این موضوع تاکید شده است.
 
کمالی ادامه داد: آموزش و پرورش به عنوان نهاد متولی آموزش کشور، رسالت بسیار بزرگی برعهده دارد و توسعه فعالیت کتاب و افزایش نرخ مطالعه یکی از آروزهای ما است. 
 
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران، خاطر نشان کرد: با توجه به بازدیدی که از نمایشگاه داشتم مورد استقبال دانش‌آموزان قرار گرفته و این اقدام بسیار قابل تحسین است، اغلب دانش آموزانی که در نمایشگاه کتاب حضور یافتند نسبت به خرید کتاب اقدام کردند. 
 
کمالی افزود: برای توسعه کتابخوانی نیاز به فرهنگ‌سازی است و از طرفی برنامه‌ریزی لازم باید انجام شود که از ظرفیت استان در این بخش هم استفاده بهینه داشته باشیم. 
 
وی با اشاره به اینکه در جشنواره کتابخوانی دانایی و توانایی 14 نفر از استان مازندران حضور پیدا کردند که هر 14 نفر در کشور موفق به کسب رتبه شدند، یادآور شد: مازندران در بخش کتاب جایگاه مناسبی دارد و نباید به این رتبه‌ها راضی باشیم و باید نرخ استفاده از کتاب را افزایش دهیم.
 
در پایان این مراسم از ۲۱ فعال حوزه چاپ و نشر با اهدای هدایایی قدردانی شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها