چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۳
سروده‌های رئیس دفتر مقام معظم رهبری منتشر شد

کتاب «نمی از یم» شامل دفتر اول اشعار حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری به بازار کتاب آمد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در این دفتر 99 قطعه شعر در قالب‌های قصیده، غزل، مدایح و مصائب منتشر شده که اغلب آنها آئینی و در مدح اهل بیت (ع) است.
 
گل امید، لیله‌المبیت، چهل‌چراغ هستی، اسوه حلم، در ثمین آفرینش، تاج هستی، نگین تارک هستی و نشان از بی‌نشان از جمله عنوان‌های این اشعار در وصف مقام و منزلت ائمه معصومین(ع) رسول اکرم(ص)، حضرت علی(ع)، امام حسن مجتبی(ع)، امام رضا(ع) و حضرت مهدی(عج) است.
 
قصیده حماسی در وصف دفاع مقدس و بسیج انقلاب اسلامی، خلیج فارس، ایران و شهر گلپایگان نیز دیگر اشعار این مجموعه شعر را تشکیل می‌دهند.
 
نویسنده در مقدمه کتاب درباره نقش مذهبی شیعه در بالندگی شعر فارسی آورده است: «امروز نام بلند سعدی، حافظ و مولوی در اقصی نقاط جهان شناخته شده و آثار ادبی آنان به زبان‌های زنده روز ترجمه شده و در دانشگاه‌ها و کتابخانه‌های مهم موجود است. مضامین بلندی که در سروده‌های آنان به چشم می‌خورد، غالباً برگرفته از قرآن و احادیث نبوی است؛ حتی شاهنامه فردوسی که در نظر ابتدایی این گونه به نظر می‌رسد که این دیوان مجموعه‌ای از داستان‌های کهن و افسانه آمیز شاهان ستمگر است لیکن چنین نیست به گونه‌ای که سید جعفر شهیدی که خود یکی از شارحان نهج البلاغه است در مقاله‌ای می‌گوید فردوسی در دیوان شاهنامه آنجا که شرح صفات خدا یا آفرینش آسمان و زمین، رویش گیاهان، ریزش باران و پیدایش انسان اشعاری سروده است که از نهج البلاغه استفاده کرده است. نقش مذهب شیعه در بالندگی شعر فارسی بسیار چشمگیر است. برخی از سروده‌های شاعران در مدح و مراثی خاندان پیامبر اکرم (ص) شاهکاری کم نظیر می‌باشد؛ همانند 12 بند محتشم کاشانی که آنچنان در قلب علاقه‌مندان به اهل بیت(ع) جای دارد که بعد از گذشت چند قرن از تاریخ سرودن، آن اشعار در ایام محرم و اوقات عزاداری، کتیبه‌های فراوانی زینت بخش در و دیوار خانه، کوچه‌ها، خیابان‌ها، حسینیه‌ها، مساجد در شهر و روستاهاست. البته باید گفت طبع شعر یک موهبت بزرگ است که برخی انسان‌ها از آن برخوردارند.»
 
در یکی از اشعار این مجموعه با عنوان «شقّ ‌القمر» در وصف شهادت حضرت علی(ع) می‌خوانیم:
 
به کوفه چشم یتمیان خواب و قرار نداشت
 زعمق فاجعه دیگر توان و تاب نداشت
 
گرفته رنگ شفق اشک دیدگان یتیم
در آن شبی که جز خون به دیده آب نداشت
 
رخ فسرده هر کودکی نشان می‌داد
 که بانگ یا ابتایش دگر جواب نداشت
 
درون سینه دلم بی‌قرار و خاموش است
 توان شکوه ندارد دلی که تاب نداشت
 
سپیده سر ز افق چون برآورد از شرم
 که کوفه بعد علی قرص آفتاب نداشت
 
چگونه دم بزند از ولای او (علوی)
 هر آنکه شقّ قمر دید و اضطراب نداشت
 
به‌نشر اخیرا «نمی از یم» را در128 صفحه و با قیمت 50 هزار تومان روانه بازار کتاب کرده است.
 
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها