دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۲
دومین مهرواره هوای نو بستری برای دیده شدن و حضور زنان/زنان مهمترین عنصر جهاد تبیین هستند

سعیدی نژاد گفت: ما امسال بنا داریم در مهرواره بستری برای دیده شدن و بازنمایی هیأت برای حضور زنانه و ابعاد آن ایجاد کنیم که امسال محور سخنرانان بانو به صورت خاص پرداخته می‌شود. جدای از اینکه در محورهای دیگر هم به صورت عام به حضور زنان خواهیم پرداخت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشست خبری دومین مهرواره هوای نو صبح امروز دوشنبه ٢٨ فروردین‌ماه با حضور حجت‌الاسلام مجید باباخانی، رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی، وحید ملتجی دبیر مهرواره هوای نو و مدیران بخش‌های مختلف مهرواره با حضور اصحاب رسانه در مجتمع فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

در ابتدا حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجید باباخانی، رئیس سازمان هیات‌ها و تشکل‌های دینی به ایراد سخن پرداخت و بیان کرد: مجموعه سازمان هیأت و تشکل‌های دینی برای جایگاه حاکمیتی مرتبط با هیأت که از زنده‌ترین بخش‌های فرهنگی کشور است، تأسیس شد. هیأت نیاز دارد حاکمیت در آن تسهیل‌گری کند تا بهتر اثرگذار باشد.

او ادامه داد: یکی از روش‌هایی که سازمان هیأت برای این امر دارد، استفاده از مدل جشنواره است که با همفکری کارشناسان، مهرواره هوای نو تشکیل شد. ظرفیتی که جشنواره‌ها دارند معیارهایی را مشخص می‌کنند تا جریان مخاطب کارها و اقدامات خود را ارائه کنند.

او افزود: یکی از اموری که مجموعه سازمان هیأت به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای راهبری و سیاست گذاری و همچنین برای کمک به جریان هیأت در کشور دنبال می‌کند استفاده از ظرفیت و مدل‌هایی از جمله جشنواره‌ها است. بر همین اساس به کمک جمعی از فرهیختگان هیأت مجموعه مهرواره هوای نو به عنوان یک رویداد ملی و کلان هیأت‌های سطح کشور طراحی شد.

رئیس سازمان هیات‌ها و تشکل‌های دینی با اشاره به اینکه دومین دوره مهرواره هوای نو آغاز شده است، گفت: اساساً اثرگذاری یک جشنواره به استمرار آن است که برای همین بنا داریم برای دومین و سومین دوره هم این مهرواره را ادامه دهیم، اما بنا داریم این مهرواره یک جریان مردمی باشد. برای سال‌های نخست به منظور حفظ و حیات این جشنواره باید حاکمیت کمک کند اما امیدواریم برای سال‌های آینده این جشنواره کاملاً مردمی برگزار شود. امیدواریم این مهرواره در دوره دوم، جهت‌دهی بیشتری به عملکرد هیأت‌ها داشته باشد.

باباخانی ادامه داد: اساساً جشنواره‌ها زمانی می‌توانند تأثیر گذار باشند که استمرار آنها حفظ شود؛ بنابراین استمرار مهرواره هوای نو یکی از سیاست‌های سازمان هیأت به شمار می‌رود البته بنای ما به این است که مجموعه هوای نو به عنوان یک مجموعه مردمی باقی بماند و فعالان فرهنگی در عرصه هیأت به صورت مستقل و پویا بتوانند آن را دنبال کنند اما لازم است در سال‌های ابتدایی حاکمیت مهرواره هوای نو را حمایت کند.

او سخنان خود را با پاسخ به پرسش خبرنگار ایبنا مبنی بر علت وجود این حجم از گستردگی فعالیت و بخش‌های جزئی و تخصصی در این دوره از فعالیت‌های هوای نو پایان داد و گفت: هوای نو بنا دارد این نگاه که هیات فقط یک تجمع و مراسم در سطح عمومی و یک مناسک جمعی است را بشکند و نشان دهد که هیأت فعالیت‌های بسیاری دارد و مخاطب هدف ما سه دسته هستند. اولین گروه از مخاطبان هیأت‌های فعال هستند که هوای نو انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت آنان باشد. دوم هیأت‌هایی که هنوز در این عرصه‌ها وارد نشده‌اند و صرفاً یک مراسم هستند فعال شوند و سوم مردم عامه که بدانند هیأت‌ها چه کارکردهایی دارند. هیأت‌ها نهاد زنده‌ای هستند که در دهه محرم ٩٠ درصد مردم مخاطب آن بودند و در باقی ایام سال ٨٧ درصد مردم اعلام کرده بودند، حداقل سالی یک بار به هیأت رفت‌اند.

در ادامه وحید ملتجی دبیر این نشست اظهار کرد: سال گذشته حدود پنج هزار هیات شرکت کردند و حدود 30 هزار رشته داوری شد و در نهایت در اردیبهشت 1401 مراسم اختتامیه در تالار وحدت برگزار شد. که بلافاصله و حدود یک ماه بعد از پایان اجشنواره، فعالیت‌های سال دوم آغاز شد.

او افزود: در برگزاری مهرواره امسال دو هدف داریم هدف اول کمک به ارتقای سطح نگرش، نگاه و رویکرد هیات‌ها و اصحاب هیات در مواجه با عموم مردم، به گونه‌ای که همه ایرانیان با سلایق مختلف مخاطب باشند و هدف دوم  تلاش برای تغییر نگاه عموم مردم به هبات‌ها به واسطه تغییر تصویری که رسانه‌ها از هیات ارائه می‌دهند به گونه‌ای که هیات محصور در زمان خاص مناسبتی و یا سبک‌های خاص عزاداری نباشد.

او در ادامه از وجود 4سیاست در مهرواره هوای نو خبر داد و اظهار کرد: نقش و حضور جایگاه بانوان در عرصه هیأت سیاست اول این دوره است و دومین سیاست بحث جهاد تبیین است. اینکه هیات‌ کانون جهاد تبیین است و قرار بر این است که جهاد تبیین به عنوان یک مساله اصلی در همه امور بگنجد.

او همچنین از داشتن نگاهی جدی به همه دستگاه‌هایی که مشارکت و تعامل هیات‌ها دارند سخن گفت و اذعان داشت که چهارمین سیاست هوای نو این است که مهرواره هوای نو برای همه ایران است و تلاش می‌کنیم امسال به همه هیأت‌ها بپردازیم و برگزیدگان از همه شهرها باشد. هوای نو، متعلق به تمام مناطق ایران و ایرانی‌هاست؛ پس قرار نیست صرفاً تهرانی‌ها یا شهرهای بزرگ در آن حضور یابند و دیده شوند.  

او با اشاره به شعار دومین دوره مهرواره که همان شعار سال قبل یعنی «در هوای نو هیأت نفسی تازه کنیم» است بیان کرد: دومین دوره مهرواره هوای نو بناست در چهار بخش برگزار شود و این چهار بخش شامل نهاد هیأت، ارکان هیأت، تولیدات هیأت و فراهیأت هستند.

در ادامه حجت الاسلام سید محمدصادقی آرمان مدیر بخش تولید هیأت به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: تولیدات هیأت ۳ محور اصلی دارد در محور تولیدات هیأت یک سری نیازهای محتوایی و معارفی مهم است و باید به آن نگاه جدی داشته باشیم. این محور در رشته کتاب و سایر مکتوبات آورده شده سعی کردیم عناوین همپوشانی داشته باشد. محور دوم تولید محصولات هیئت است هیئت‌ها ابزار و محصولات تربیتی و فرهنگی تولید می‌کنند در این زمینه چند رشته داریم که شامل تولیدات هیأت، فضاسازی هیأت، محیط هیأت و… می‌شود. تولیدات کاربردی را نیز دارم که شامل وسایل جانبی هیأت است. تولیدات رسانه‌ای شامل تبلیغات صوتی و تصویری و بازی و سرگرمی و نرم افزارهای تلفن همراه و برنامه‌های کاربردی را شامل می‌شود. محور سوم تولیدات برای هیأت است دو محوری بیان شده توسط اعضا صورت می‌پذیرد اما محور سوم بیرون از هیأت طراحی و در اختیار هیأت قرار می‌گیرد.

رحیم آبفروش، دبیر جامعه ایمانی مشعر و مدیر بخش نهاد هیأت سخنران سوم این نشست بود که در ادامه این مراسم گفت: عموم مردم سابقه ارتباط با هیأت را دارند یا خادم هیأت بودند یا در نهایت مخاطب هیأت بودند. در مهرواره تلاش داریم، این گنج ذی‌قیمت را به خوبی استخراج کنیم، سپس به خوبی پرداخت کرده و در نهایت به درستی نمایش دهیم. نهاد هیأت اهمیت ویژه دارد، زیرا سالیان سال هیأت به مثابه مراسم بوده است و بنا داریم مانند یک نهاد اجتماعی شود. 

او اظهار کرد: هیأت، کهن الگوی تشکیلات از دیدگاه اهل بیت(ع) است. هیأت محلی برای تمام کارهای خوب و مامنی برای همه مردم است. مردم با محوریت ثقلین به هیأت پناه می‌آورند. این مهرواره موجب می‌شود که به کمک رسانه این تصور را برای همه مردم ایجاد کنیم. اگر این فضا ایجاد شود، بستر برای حکمرانی مردم با محوریت ثقلین ایجاد می‌شود.

آبفروش با اشاره به اینکه بخش نهاد هیأت دارای سه محور اصلی با هفت رشته، محور ویژه با سه رشته و محور جنبی با ٢ رشته است، گفت: محور اصلی شامل رشته‌های «هیأت و خانواده»، «هیأت و نوجوان»، «هیأت و امداد اجتماعی»، «هیأت و اقتصاد»، «هیأت و هنر و رسانه»، «هیأت و شهدا» و «هیأت و شادی» است که نسبت هیأت با این موضوعات ارزیابی می‌کنیم که دو رشته «هیأت و شهدا» و «هیأت و شادی» جدید است.

مدیر بخش نهاد هیأت با بیان اینکه محور ویژه سه رشته دارد که شامل «هیأت و معنویت و اخلاق»، «هیأت و جهانی اندیشی» و « هیأت و ساختار هیأت» است، گفت: معنویت و اخلاق گم شده امروز جوامع است که بستر مناسب برای این امر، هیأت است که اگر به آن نپردازیم از دست می‌رود. توجه به هیأت‌هایی که جدای از توجه به جنبه‌های رسانه‌ای، پرداختن به معارف را در دستور کار دارند در این رشته مدنظر است. در بخش جهانی اندیشی، بذر بین‌المللی شدن مهرواره را می‌کاریم. البته در این دوره انتخاب هیأت‌های جمهوری اسلامی مدنظر است که به مسائل جهانی توجه دارند. در رشته ساختار و تشکیلات هم موضوع تشکیلاتی شدن هیأت، اداره منابع انسانی و گردش مدیریت بررسی می‌شود.

وی در پایان گفت: در بخش جانبی دو رشته جدید داریم. «هیأت و ورزش» و «هیأت و جهاد علمی» در این بخش مدنظر است که البته جدید است و شاید کمتر کار شده باشد، اما بنا داریم جریان‌سازی کنیم. در حال حاضر در کشور هیأت‌هایی داریم که در حوزه ورزش عمومی و قهرمانی فعال هستند. در بخش جهاد علمی هم ایده‌آل این است که نوجوان وارد هیأت‌شده، جایگاه علمی‌اش ارتقا یابد.

در ادامه سیدابوالحسن حسینی مدیر بخش ارکان هیئت گفت: امسال در مهرواره هوای نو چهار بخش در نظر گرفته شده که یکی از بخش‌ها ارکان هیئت است اگر هیأت بخواهد به نهاد اجتماعی تبدیل شود نباید تنها به یک رکن آن توجه و نسبت به دیگر ارکان آن بی توجهی صورت بگیرد. در بخش ارکان معتقدیم هیأت ۴ رکن اصلی دارد که شامل سخنران، ستایشگر، شاعر و مدیر هیئت می‌شود این ارکان در کنار هم هیئت را به نهاد هم‌افزا تبدیل می‌کند. بنابراین امسال ۱۱ رشته داریم در دو محور اول ۴ رشته در محور سوم دو رشته و در محور آخر یک رشته در نظر گرفته شده است.

عاطفه سعیدی نژاد مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی سخنران بعدی این نشست بود که بیان کرد: یکی از سیاست‌های اصلی دومین مهرواره جدی گرفتن تنوع حضور بانوان است. برای همراهی حس و حال جامعه به زنان توجه نکردیم، بلکه جمهوری اسلامی، زن را چشمه زندگی می‌داند و اگر به دنبال نرم افزار انقلاب اسلامی هستیم، ساخت آن یک کار زنانه است و باید نقش‌های زنانه را جدی گرفت. 

وی افزود: ما امسال بنا داریم در مهرواره بستری برای دیده شدن و بازنمایی، فرصت هیأت برای حضور زنانه و ابعاد آن ایجاد کنیم که امسال محور سخنرانان بانو به صورت خاص پرداخته می‌شود. جدای از اینکه در محورهای دیگر هم به صورت عام به حضور زنان خواهیم پرداخت.

سعیدی نژاد ادامه داد: امروز انقلاب در رسیدن به اهداف باید نقش زنان را بازآفرینی کند هیأت به عنوان جمع مومنانه که می‌تواند با هم همراه شوند فرصتی برای بروز استعدادهای زنان است. این ظرفیت همچنان وجود داشته اما به خوبی روایت نشده بر همین اساس بنا داریم ظرفیت برای بازنمایی ظرفیت بانوان در پیشرفت خود و جامعه نیاز به معرفی دیده شدن الگوها داریم. مهرواره نوپاست و کار در حوزه زنان مسیر طولانی دارد. محور سخنران بانو محور به صورت ویژه در مهرواره تعریف شده است تا به ظرفیت بانوان سخنران در هیئت و مجالس پرداخته شود. امروز در جهاد تبیین مهمترین عنصر بانوان هستند که باید عرصه برای نقش پذیری فراهم شود.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها