دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۱
کمبود جدی فضای در کتابخانه 50 ساله «رابر»

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رابر گفت: کتابخانه علامه مجلسی با تمام امتیازات مثبتی که دارد ازجمله بخش کودک یا دفاع مقدس، اما با کمبود جدی فضا در بخش‌های مختلف مواجه است.

راضیه جهانشاهی جواران از توابع استان کرمان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در کرمان، بیان کرد: کتابخانه علامه مجلسی شهرستان رابر از سال ۱۳۵۰ تأسیس شده و واقع در بلوار شهرداری داخل پارک شهر با زیر بنای ۳۲۲متر مربع قرار دارد و شامل بخش‌های دفاع مقدس، کودک، مخزن اصلی، مرجع، نوجوان، کمک درسی، دیداری شنیداری و کرمان شناسی است.

کتابخانه علامه مجلسی رابر دارای ۲۱ هزار نسخه کتاب است
 
وی افزود: کتابخانه علامه مجلسی دارای ۲۱ هزار نسخه کتاب در تمامی بخش‌های کتابخانه و در تمامی رده‌های موضوعی است که از این تعداد ۲۸۰۰نسخه کتاب مربوط به رده سنی کودکان است.
 
جهانشاهی با بیان اینکه کتابخانه علامه مجلسی با تمام امتیازات مثبتی که دارد از جمله بخش کودک مستقل، بخش دفاع مقدس، اما با کمبود جدی فضا مواجه است، ادامه داد: در بخش‌های مختلف از جمله بخش کودک، مخزن اصلی، مرجع، سالن‌های مطالعه و نبود سالن مطالعه مستقل ویژه برادران ازجمله این کمبود ها است.

وی، از مسئولان خصوصاٌ فرماندار شهرستان که به حوزه فرهنگ توجه ویژه ای دارند درخواست کرد: در این خصوص تدابیر لازم اندیشیده و در اعتبارات بودجه برای توسعه کتابخانه مذکور در نظر گرفته شود.
 
تنها یک کتابخانه عمومی در مرکز شهر رابر قرار دارد

جهانشاهی، با اشاره به اینکه تنها یک کتابخانه عمومی در مرکز شهر رابر قرار دارد و دسترسی آسان تمام همشهریان به کتابخانه فراهم نیست، گفت: خواهشمندیم در خصوص افزایش تعداد کتابخانه‌ها در سطح شهرستان نیز تدابیر لازم توسط مسئولین انجام شود.
 
وی بیان کرد: کتابخانه علامه مجلسی رابر در حال حاضر بیش از هزار عضو فعال دارد که بیشترین اعضای فعال کتابخانه در رده سنی کودک و نوجوان هستند.
 
رئیس کتابخانه عمومی شهر رابر از امتیازات خود گفت: کسب رتبه کشوری در سال ۱۳۹۲ به عنوان مسئول برتر نمونه کشوری و کسب رتبه کشوری در سال ۹۷ به عنوان مسئول نمونه کشوری و کسب عنوان کتابخانه برتر استانی در سال ۱۳۹۲ با توجه به بازدید کارشناسان از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از کتابخانه‌های عمومی استان نیز کسب رتبه انجمن کتابخانه‌های عمومی برتر در سطح استان در سال ۱۳۹۸ دارد.
 
جهانشاهی ماندگارترین و بهترین هدیه را کتاب مفید خواند و افزود : هم کتاب هدیه گرفتم و هم کتاب هدیه داده ام، در دیدار با مسئولان شهرستان در مناسبت‌های مختلف کتاب اهدا کردم.
 
وی اولین کتابی که خواندن را مربوط به دوران کودکی وآخرین کتابی که مطالعه کرده را مربوط به دو هفته پیش برشمرد و افزود: خواندن کتاب بسیار خوب هست و توصیه میکنم مطالعه و استفاده کنید.
 
جهانشاهی از تلخ ترین و شیرین ترین خاطره این کتابخانه گفت: تلخ ترین خاطره مربوط به فوت یکی از اعضای کتابخانه بود که بسیار علاقمند به کتاب و کتابخوانی بود و پسرخردسال شان را هم عضو کتابخانه کرده بود ولی متاسفانه در حادثه رانندگی جان خودش را هم از دست دادند.
 
وی ادامه داد: شیرین‌ترین خاطره هم مربوط به توسعه فضای کتابخانه در سال ۹۴ و موفقیت‌هایی که در زمینه کاری همکاران و کتابخانه کسب می کند و رتبه‌های برتر کنکورکه توسط اعضای کتابخانه کسب می شود به ویژه امسال یکی از اعضای خانم کتابخانه علامه مجلسی در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان پذیرفته شده که وقتی اسمشان را در کانال های مجازی شهرستان دیدم بسیار خوشحال شدم.
 
جهانشاهی با اشاره به عوامل مهمی که افراد علاقمندی بیشتر به خواندن کتاب داشته باشند، اذعان کرد: آشنایی کودکان و نوجوانان با کتاب و کتابخوانی از سنین کودکی و عادت آنان به مطالعه، در دسترس بودن کتب مورد علاقه و مورد نیاز اعضا و همشهریان در کتابخانه‌های عمومی، مطالعه کتب توسط والدین در خانه برای فرزندان خودکه قادر به خواندن نیستند، مطالعه والدین در جلو چشم فرزندان و اختصاص ساعت مطالعه در خانه برای همه اعضای خانواده ، عضویت کودکان ونوجوانان در کتابخانه های عمومی و کودک توسط والدین و امانت کتاب برای کودکان و فرزندان خود، تعامل و همکاری نهادها و ادارات به ویژه بسیج و آموزش و پرورش با کتابخانه ها و اختصاص ساعت و زنگ مطالعه در مدارس و بازدید دانش آموزان و بسیحیان از کتابخانه ها و عضویت در کتابخانه و امانت کتاب میتوان تأثیر بسزایی در علاقمندی افراد به کتاب داشت.
 
وی عنوان کرد: سال گذشته یکی از همکاران کتابخانه علامه مجلسی به عنوان برگزیده ملی مروجان رضوی انتخاب شد، کتابدار نمونه استانی و کتابخانه مشارکتی برتر در سطح استان از بین همکاران کتابخانه علامه مجلسی و مشارکتی صالح امین هنزا
را داشتیم.

وی توضیح داد: مشارکت فعال همکاران در جشنواره قصه گویی، کسب رتبه چهارم در بین کتابخانه‌های عمومی استان از نظر میزان مشارکت در یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، کسب رتبه دوم امانت کتاب در سطح استان داشتیم.
 
جهانشاهی در پاسخ به این سوال بیشترین کتاب که مخاطبان می‌پسندند چه بوده، گفت: از بین رده‌های موضوعی کتابخانه بیشترین کتب امانت رفته مربوط به رده دین، دفاع مقدس،کودک، رمان، تاریخ، روانشناسی و کمک درسی است.

والدین بچه‌های خودشان را با کتاب و کتابخوانی آشنا کنند
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: والدین بچه‌های خودشان را با کتاب و کتابخوانی و محیط کتابخانه آشنا کنند و از همین دوران کودکی عادت به کتابخوانی و مطالعه کتب مفید را در فرزندانشان پرورش دهند تا آینده‌ای درخشان داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها