دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۲
مداقه مقام معظم رهبری در ظرایف شعری مثال زدنی است

سیده‌فاطمه موسوی که شانزدهم فروردین امسال همراه دیگر شاعران آیینی کشورمان پس از سه سال فراق به دیدار با مقام معظم رهبری نائل شد، حاشیه‌ای بر این محفل صمیمی نوشته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سیده‌فاطمه موسوی این گونه تحریر کرده است: «در شانزدهم فروردين ١٤٠٢ مصادف با شب ميلاد امام حسن مجتبی عليه السلام، شاعران بعد از سه سال فراق به ديدار حضرت ماه نائل شدند. حضرت آقا بيست دقيقه قبل از اذان آمدند داخل حسينيه، شاعران و اساتيد شوق ديدار داشتند و معظم له نيز فرمودند ما هم دلتنگ اين ديدار بوديم. در محفل صميمانه قبل از نماز چندين نفر از شاعران مقاومت به شعر خوانی به زبان عربی پرداختند. آقای استاد كلامی زنجانی هم شعر آذری خواند. از خانم‌ها هم بنده شعری برای مقاومت و حاج قاسم خواندم كه در بيت آخر گفتم: ما شهيديم در اين غائله عشق است گواه/ به همين زودی‌ها قدسيم، ان‌شالله!

حضرت ماه بنده را مورد تشويق قرار دادند و بعد از آن همه با اقتدا به حضرت دوست نماز جماعت خوانديم. افطار شروع شد و من كه بر سفره كريمانه ايشان نشسته بودم به همراه دوستان محو رخ ماه بوديم. يكي از خواهران اشک شوق می‌ريخت…. مراسم رسمی شعرخوانی شروع شد. صندلی‌ها شماره داشت و همه با اشتياق و نظم نشسته بودند.

مجري جلسه آقای مرتضی اميری اسفندقه با شعری از حسين منزوی جلسه را رسما شروع كرد. تقريبا همه آمده بودند از استاد يوسفعلی ميرشكاک كه مورد تفقد آقا قرار گرفت و استاد ذكريا اخلاقی و مهدی سيار كه با فرمايش خود آقا شعر خواندند تا استاد افشين علا و استاد فريد و دكتر سنگری و استاد موسوی گرمارودی و جوان‌ترها  شاعران انقلابى چون حسن صنوبری و حميدرضا برقعی و حميد هنرجو و محمدمهدی عبدالهی و حامد فخری‌زاده و بعضی قديمی‌های شعر زنان مثل خانم فاطمه ناظری از كرمانشاه و راضيه رجائی از مشهد و مريم كرباسی از اصفهان. 

شعرخوانی‌ها انجام شد. حضرت آقا ضمن تشويق شاعران ايرادات برخی شعرها را هم با ظرافت گوشزد می‌كردند؛ هم مضمونی هم فنی كه اين مداقه دلسوزانه ايشان مثال‌زدنی است. در شبكه‌های مجازی كمتر به نكات مهم و حكمی و بنيادين سخنان آقا در اين ديدار مهم ادبی جهان اسلام پرداخته شده كه هرساله اين نكات ارزشمند می‌تواند برای شاعران افقی راهگشا و روشن از شعر انقلاب و آرمان‌های‌ مقدس آن باشد.

در این دیدار مقام معظم رهبری بر لزوم شناخت دقیق و همه‌جانبه دشمن تاکید کردند و بیان داشتند که امروز هم ما در مقابل تاخت و تاز مغول هستیم تحریم‌های دارویی و پزشکی، هجوم متنوع بدخواهان به ایران، هجوم رسانه‌ای و استفاده آنها از هزاران رسانه برای ترویج دروغ، شایعه و انحراف نمونه‌هایی از کارهای دشمن است.

ایشان حمایت غرب از ترور و کشتار جوانان مومن در خیابان‌های تهران را مصداق دیگری از کذب‌بودن ادعای طرفداری از حقوق بشر خواندند و فرمودند: غربی‌ها اساسا دشمن حقوق بشر هستند و حقوق بشر آنها را همه در داعش و زنده زنده سوزاندن یا غرق‌کردن انسان‌ها یا در حمایت از منافقین و صدام یا در جنایات علیه غزه و فلسطین مشاهده کرده‌اند. در ادامه فرمودند که شناخت و پیش‌بینی عملکرد دشمن برای هنرمندان و به‌ویژه شاعران بسیار ضروری است.

دفتر اين ديدار شاعرانه و صميمی اين‌گونه بسته شد كه ان‌‌شاء‌لله شاعران تا سال آینده و دیدار بعدی باتوجه به تاكيد بر مسائلی چون جهاد تبيين با هوشمندی و دشمن‌شناسی اشعار فاخرتری را بسرايند كه زبان شعر زبان جهاد و حكمت و معرفت است و در محضر حضرت ماه قرائت كنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها