سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۱
غم از دل برود چون تو بیایی/ فراق به سر رسید

دیدار نوروزی رهبر معظم انقلاب با مردم در مشهد بعد از سه سال که به دلیل کرونا بصورت تلویزیونی برگزار می‌شد، عصر امروز سه‌شنبه اول فروردین با حضور پرشور زائران و مجاوران رضوی در رواق حضرت امام خمینی(ره) در حرم امام رضا(ع) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)درخراسان‌رضوی، سه‌شنبه اول  فروردین  ۱۴۰۲ هوای مشهد مقدس از صبح امروز دگرگون شد. بهار است و هوا آفتابی اما مردم هم شوق و شعفی دیگر دارد.  خیابان‌های منتهی به حرم مطهر رضوی ترافیک خودرویی ندارد  اما سیل عظیم جمعیت زائران از چهار طرف بصورت پیاده‌ به سمت حرم روانه است.  چهار خیابان اصلی منتهی به حرم شامل خیابان‌های امام رضا(ع) شامل  شیرازی، نواب صفوی و طبرسی مملو از دلدادگان منتظر، عاشق و مشتاقی است که خود را از ساعت‌ها قبل به سمت حرم و رواق امام خمینی(ره)روانه کرده‌اند تا پس از سه سال به دیدار رهبری نائل شوند.هرچه به ورودی‌های اصلی حرم نزدیکتر می‌شوی، جمعیت فشرده و بیشتر می‌شود. باب‌الرضا(ع) و باب‌الجواد(ع) به عنوان دو ورودی محوری  و اصلی به صحن پیامبر اعظم(ص) که به رواق امام خمینی(ره) و محل سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب متصل می‌شود، از سایرورودی‌ها شلوغ‌تر است.

گیت‌های ورودی به رواق صف‌های طویل دارد. با نگاهی به صف‌ها، حضور متنوع و مختلف افراد را مشاهده می‌کنیم. قومیت‌های متفاوت وسنین مختلف، زنان و دختران، پسران و مردان، جمع‌های خانوادگی و دوستانه و برخی هم تنها به دیدار یار بعد از فراق سه ساله آمده اند. کم‌کم دیگر صفوف حرکتی نمی‌کند و مشخص است که ظرفیت رواق خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد، تکمیل شده است. حالادیگر عاشقان رهبری باید در صحن و سرای رضوی مراسم را دنبال کنند.مشهد از چند روز قبل به استقبال دیدار رهبری رفته است؛ آیت الله سیداحمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ، یعقوبعلی نظری استاندار خراسان رضوی و حجت الاسلام مروی تولیت آستان قدس رضوی طی چند روز گذشته با صدور پیامی مشترک از زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی برای حضور در سخنرانی نوروزی رهبر معظم انقلاب دعوت کردند. رسانه‌ها،شخصیت‌های حقیقی و حقوقی، دستگاه‌ها و ارگان‌ها و گروه‌های مختلف مردمی با صدور اطلاعیه ها و بیانیه‌های مجزا به استقبال این دیدار رفتند، نقاط مختلف شهر مشهد نیز رنگ و بوی ‌دیدار نوروزی رهبری دارد.

اذان ظهر در جای‌جای حرم بزرگ و باصفای امام مهربانی‌ها، طنین‌انداز می‌شود و صف‌های نماز جماعت ظهر و عصر شکل می‌گیرد، نماز که به پایان می‌رسد، تقریبا به نزدیکی رواق هم دیگر نمی‌توان رسید و آن فضا تکمیل شده و دیگر از ورود افراد جلوگیری می‌شود. تقریبا تمام صحن‌های متبرکه حرم مطهر مفروش است و در جای‌جای مختلف تلویزیون‌های پهن‌پیکر تعبیه شده است تا مراسم بصورت زنده و مستقیم پخش شود؛ جماعتی که از ورود به رواق ناامید شده اند بروی فرش‌ها در گوشه و کنار صحن‌های مختلف منتظر آغازمراسم نشسته‌اند.برخی با سربندهای «لبیک یا رهبر»، دیگری با عکس رهبری، آن یکی کف دستش با خودکار نوشته «جانم فدای رهبر»، تعدادی هم با پوسترهای مختلف در میان جمعیت به استقبال سخنرانی نوروزی مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی آمده اند.
مراسم ازساعت ۱۵ با قرائت قرآن، مدیحه‌سرایی، شعرخوانی و سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی آغاز می‌شود اما جمعیت یکپارچه منتظردیدار با رهبرشان هستند.

تفاوت بزرگ امسال با سال‌های گذشته در فراق سه ساله‌ این دیدار است. از زمانی که ویروس منحوس کرونا محدودیت‌هایی برای کشورو مردم به وجود آورد، رهبر انقلاب نیز سفر نوروزی خود به مشهد را لغو و‌ سخنرانی روز نخست سال را غیرحضوری و مجازی برگزارکردند. فراق سه ساله‌ این دیدار در حال و هوای امروز حرم رضوی مشهود بود.

رهبر انقلاب در نوروز سه سال گذشته به علت توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا  به مشهد سفر نکردند و درروز اول فروردین سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به صورت زنده و تلویزیونی با ملت ایران سخن گفتند.

سخنرانی رهبری آغاز شده است؛ ردیف اول مسئولان مختلف نشسته‌اند، خدام حرم رضوی به دنبال تسهیل تردد راحت زائران هستند، مامورین مشغول برقراری نظم هستند اما مردم در هر جایی از این حرم بزرگ و نورانی که هستند، غرق و محو کلمات و صحبت‌های رهبری شده‌اند. تعدادی اشک در چشمانشان حلقه زده است و گروهی همچنان با شعار، ابراز ارادت قلبی خود را نشان می‌دهند.

 برخی هم با یادداشت برداری از سخنان رهبری در حال در تلاش برای اقدام عملی به توصیه‌های امام امت هستند. صوت مراسم در تمام صحن‌ها و ورودی‌ها و خیابان‌های اطراف پخش می‌شود.مردم شادمان و خرسند از دیدار با رهبرشان بعد از چند سال فراق هستند، اشک شوق در چشمان بسیاری از حاضران حلقه زده است. جمعیت داخل رواق به مانند سال‌های قبل از کرونا موج می‌زند؛ در خارج از رواق هم هر کسی گوشه‌ای از حرم را پیدا کرده است و گوش به سخنان رهبری داده است.

سخنرانی تمام شده است. رهبری لحظاتی به ابراز احساسات پرشور مردم پاسخ می‌دهند و جلسه بصورت رسمی پایان یافته است امامردم برخی همچنان شعار می‌دهند و برخی با دلی شاد از دیدار به سمت خروجی می‌روند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها