یکشنبه ۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
انتشار نخستین رمان درباره ماجرای تسخیر لانه جاسوسی

رمان «گروگانکشتگی» نوشته نوید ظریف کریمی به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران اشاره دارد و روایت سه روز حضور تعدادی از گروگان‌های سفارت در شهر مشهد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این‌رمان که یکی از تولیدات مرکز آفرینش‌های ادبی کارگاه قصه و رمان حوزه هنری است، به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران اختصاص دارد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط دانشجویان پیرو خط امام (ره) انجام شد. در پی این‌اتفاق و زندانی‌شدن گروگان‌های آمریکایی در ایران، ایالات متحده تصمیم گرفت در قالب عملیاتی ضربتی، گروگان‌ها را از دست دانشجویان پیرو خط امام بیرون آورده و از ایران خارج کند؛ اما عملیات مورد اشاره با وقوع طوفان شن در صحرای طبس با شکست روبه‌رو شد. پس از شکست عملیات نیروهای آمریکایی، گروگان‌های آمریکایی به مکان‌های مختلفی برده شدند تا امکان انجام عملیات‌هایی از این دست در آینده دشوارتر شود و رمان «گروگانکشتگی» درباره انتقال چند تن از این‌گروگان‌ها به مشهد است.

کلیت رمان که در 48 فصل نوشته شده براساس واقعیت است؛ اما در فرازهایی از آن، عنصر تخیل و اتفاقات غیرواقعی هم وجود دارد.

در بخشی از این‌کتاب می‌خوانیم:
«باغ نسبتا بزرگی بود و ساختمان دوطبقه نوسازی هم در مرکزش قرار داشت. استخر کوچکی در گوشه باغ بود که انگار تازه پر آبش کرده بودند، شاید هم خودش در اثر بارش‌های این‌فصل پر شده بود. دورتادور دیوار داخلی باغ پر بود از تبریزی‌های بلند که پر شده بود از برگ‌های تازه‌جوانه‌زده. بین ساختمان باغ تا تبریزی‌ها هم پر بود از درختان آلبالو و گیلاس که شکوفه‌هایشان تازه به بار نشسته بود. یکی از محافظ‌ها در را باز کرد و اول بلیزر مشکی و بعد پیکان استیشن و آخر هم لندرور به‌سرعت وارد باغ شدند. داخل باغ پتو را از سر گروگان‌ها برداشتند و چشم‌هایشان را باز کردند، کمکشان کردند از ماشین پیاده شوند، اما دست‌هایشان بسته ماند. محافظی که در را باز کرده بود مشغول پیاده کردن وسایل خوراکی و پهن‌کردن سفره صبحانه کنار استخر شد. فاصله من از ورودی و جایی که آن‌ها نشسته بودند آن‌قدری بود که متوجه حضورم نشوند، ولی باز چندمتر عقب‌تر رفتم و استتار کردم.»

«گروگانکشتگی» که نخستین رمان درباره ماجرای تسخیر لانه جاسوسی است در ۲۹۵ صفحه و بهای ۹۴ هزار تومان اخیرا توسط سوره مهر منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها