سه‌شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴
جشنواره ادبی شهر صدرا آغاز شد

سید‌حسین حقایقی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در آیین آغاز نخستین دوره جشنواره ادبی شهر صدرا، با اشاره به مشارکت شهرداری صدرا در برگزاری جشنواره ادبی این شهر گفت: امروزه شهرداری‌ها در همه جهان، زیرساخت‌های فرهنگی و هنری را فراهم می‌کنند و بسیاری از رخدادهای فرهنگی شهرها، کشورها و جهان را دایه‌داری و آغاز می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) در فارس، نخستین دوره جشنواره ادبی شهر صدرا با حضور سید‌حسین حقایقی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، بهزاد پرنیان، شهردار صدرا، شورای اسلامی شهر صدرا و تنی چند از فرهنگ‌وران و هنرمندان این شهر در سالن شهدای هسته‌ای دانشکده مهندس یک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، در شهرستان شیراز آغاز شد.

حقایقی، شعر فارسی را برآمده از وحی، عقل و شهود دانست و گفت: شهریار، هویت ایرانی، اسلامی، قومی و انقلابی را با هم یکی کرد و اینگونه برای همیشه ماندگار شد.

وی شیراز را ریشه هویتی فرهنگ ایرانی خواند که ریشه‌گاه انقلاب نیز در اندیشه‌های ملاصدرای شیراز است و افزود: شیراز نه‌تنها ظرفیت گفتمانی دارد که چونان اقیانوسی از اندیشه‌ورزی، می‌تواند همگان را سیراب کند.

قانعی، در ادامه این نشست گفت: امروزه شهرداری‌ها در همه جهان، زیرساخت‌های فرهنگی و هنری را فراهم می‌کنند و بسیاری از رخدادهای فرهنگی شهرها، کشورها و جهان را دایه‌داری و آغاز می‌کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با نگاهی به رویکرد شهرداری صدرا آن را رویکردی عقلایی و منطقی دانست که در پی کار زودگذر و مقطعی نیست و افزود: از آن جا که این جشنواره کشوری است، می‌توان با هم‌افزایی توانمندی‌ها و سرمایه‌های نهفته و آشکار فرهنگی و هنری استان فارس آن را در جایگاه افتخار و نشان فاخر ادبی و فرهنگی برای شهر صدرا و شیراز برگزار کرد و از آن بهره برد.

وی ادامه داد: باید آستین‌ همت را بالا زد و از استعدادهای نوجوانان و جوانان این شهر بهره برد و ما به‌عنوان ادارات فرهنگی در هر جا که جرقه‌های فرهنگی وجود داشته باشد ورود و کمک بیشتری خواهیم کرد.

قانعی با اشاره به روز پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و بزرگداشت شهریار، سروده‌های شهریار را دارای فراوانی بسیار و شگفت‌انگیز احساسات دانست که آهنگین و موزون اقیانوس ادب فارسی را بارور کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد تا این جشنواره بتواند آغازی بر رویدادهای فرهنگی و ادبی بزرگ شهر صدرا شود.

بهزاد پرنیان، شهردار شهر صدرا هم با یادآوری پیشینه شهر صدرا، از نداشتن زیرساخت‌ها به‌ویژه در بخش فرهنگ و هنر گلایه کرد و گفت: در دو سال گذشته و با گام نخست، توانستیم مجوز سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری را بگیریم تا دومین شهرداری در این باره باشیم؛ که یکی از کارکردهای آن همین جایزه ادبی است.

خداکرم فیروزمند، رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای اسلامی شهر صدرا نیز گفت: در راستای بالندگی ادبی شهر صدرا جایزه ادبی صدرا با سه دیدگاه شناسایی و پرورش نویسندگان، شاعران گمنام جوان و ادبای شهر صدرا، هویت‌بخشی به شهر صدرا و تقویت حوزه شعر، داستان کوتاه و ادبیات داستانی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی کشوری، برگزار خواهد شد.

فیروزمند ادامه داد: این جشنواره ادبی در زمینه‌های «صدرا! آرمان‌شهر خواهد بود اگر …»، «صدرا! شهر من، شهری که دوستش دارم»، «حفاظت شهروندان از محیط زیست و بوستان‌ها»، «زندگی در آپارتمان‌ها» و «مشکلات و معضلات شهری و راه‌حل‌های آن» برگزار می‌شود.

فاطمه پیمانی، دبیر اجرایی جایزه ادبی هم گفت: پس از دو سال پویایی برای شرکت در جشنواره پایتختی کتاب ایران، امسال در گامی رو به جلو، جایزه ادبی شهر صدرا را تدوین کردیم که پس از استانداردسازی در 4 ماه گذشته، امروز در چهار بخش داستان کوتاه، شعر کلاسیک، شعر نو و طنز، در راستای بیدارسازی استعدادهای نهفته، از امروز آغاز می‌شود.

به گزارش ایبنا؛ در پایان این آیین از پوستر و لوگو جشنواره ادبی صدرا رونمایی شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها