دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
ملا صابر حاجی استاد فقه و حدیث، تفسیر و علوم اسلامی درگذشت

استاد محمدصابر دوسبولوف معروف به ملا صابر حاجی سال ۱۹۵۵ در روستای زردآلوی استان باتکن به دنیا آمد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به گزارش رایزنی فرهنگی کشورمان در قرقیزستان، در دوران تحصیل در مدرسه اصول دین اسلام را از پدر خود آموخت. پس از پایان دبیرستان به علوم دینی علاقه‌مند شد و در این رشته تحصیلات خود را ادامه داد و تکمیل تحصیلات دینی خود را سال ۱۹۷۱ نزد ملا شمس الدین بشیروف آغاز کرد. سپس شاگرد ملا عبد السمیع استاد بزرگ شهر اسفارای تاجیکستان شد. حدیث، تفسیر و سایر علوم اسلامی و زبان‌های عربی، فارسی و چغاتایی را فرا گرفت. از سال ۱۹۷۶ فقه، عقیده، فرائض و علوم اسلامی دیگر را نزد ملا عبد الستار آموخت. از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ او به طور مستقل به آموزش کودکان مشغول بود و از سال ۱۹۸۹ در مدرسه میرعرب بخارا تدریس می‌کرد.

سال‌های ۱۹۹۳-۱۹۹۵ او به بیشکک آمد و مدرسه «آکوشا» را تأسیس کرد و در همان سال به عنوان محقق جوان در آکادمی ملی علوم جمهوری قرقیزستان مشغول به‌کار شد. از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ او معلم مدرسه «آکوشا» بود و سال ۱۹۹۶ دومین کنگره مسلمانان قرقیزستان را سازماندهی کرد.

وی از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۷ عضو شورای علمای اداره دینی مسلمانان (مفتیات) قرقیزستان بود. سال‌های ۱۹۹۷-۱۹۹۸ معاون مفتی و سال‌های ۱۹۹۷-۲۰۰۰ سردبیر و ناشر مجله «نور اسلام» بود. در آن سال‌ها به کار مترجمی نیز می‌پرداخت. وی از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ ریاست بخش فتوای مفتیات را بر عهده داشت. سال ۲۰۰۱ دانشگاه اسلامی رسول اکرم را تأسیس کرد و تا سال ۲۰۱۶ ریاست آن را بر عهده داشت.
 
وی سال ۲۰۱۷ عضو ششمین شورای علمای مسلمان قرقیزستان شد و آن زمان مرکز خیریه به نام «مرکز فرهنگی» را تأسیس و اداره کرد. این مرکز هفت مرکز حفظ قرآن را تاسیس نموده است. او تا پایان عمر عضو شورای علمای مسلمانان قرقیزستان و عضو گروه مشورتی دانشگاه اسلامی رسول اکرم که خود تأسیس کرده؛ بود. تا به امروز هزاران نفر فارغ‌التحصیلان مدارس و دانشگاه دینی او هستند. ملا صابر پدر ۱۳ فرزند بود و ۱۶ خواهر و برادر داشت. او نه تنها به تدریس، بلکه به تألیف و ترجمه کتاب در زمینه دین نیز می‌پرداخت.

او مولف 10کتاب به زبان قرقیزی، مترجم دو کتاب از زبان فارسی (مجموعه‌التواریخ و صد نصیحت لقمان حکیم به فرزندش)، چهار کتاب از زبان جغتایی و یک کتاب از زبان عربی بود. شاگردان ملا صابر اکنون قاضی، امام خطیب، مترجم، امام، مدرس و غیره هستند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها