چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
انتشار فراخوان دومین دوره «جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی»/ خرداد 1401 آخرین مهلت ارسال آثار

سردار علیمحمد نائینی از انتشار فراخوان برگزاری دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، سردار دکتر علیمحمد نائینی از برگزاری دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی»، گفت: در این ایام که مصادف با سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی است، پوستر فراخوان این دوسالانه رونمایی می‌شود.
 
وی با اشاره به دوره اول این دوسالانه که در سال 1399 برگزار شد، اظهار کرد: اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت در دو قسمت کتاب و رساله‌های دکتری با موضوع دفاع مقدس و مقاومت انجام شد و استقبال نسبتا خوبی از این دوسالانه صورت گرفت و برنامه اختتامیه نیز با حضور سردار سرلشکر پاسدار باقری، ریاست ستاد کل نیروهای مسلح، برگزار شد.
 
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با بیان این‌که مطالبات سرلشکر باقری در آن مراسم در باب مسائل پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت ایجاب می‌کرد تا ما دومین دوره را با قدرت هرچه بیشتری دنبال و آن را اجرایی کنیم، افزود: به همین منظور با تدابیری که اندیشیده شد و تأیید و تصویب هیئت‌مدیره مرکز، قرار بر این شد تا همزمان با دومین سالروز شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی، فراخوان دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت اعلام شود و از پژوهشگران، نویسنده‌ها و مراکز علمی و پژوهشی برای این رویداد فرهنگی دعوت به‌عمل آید.
 
وی ضمن تأکید بر ضرورت پژوهش در حوزه دفاع مقدس، آن را امری مهم برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر ما با جنگ روایت‌ها مواجه هستیم و یکی از موضوعاتی که دشمنان نظام به دنبال آن هستند این است که بتوانند از جنگ هشت‌ساله، روایت‌های ناصحیح خودشان را ارائه بدهند و علیه دفاع مقدس و ارزش‌های آن هجمه وارد کنند. جنگ روایت‌ها، جنگ کاملا عینی و ملموسی است که گروه‌های متعددی چه در داخل و چه در خارج از کشور درصدد هستند تا از این مقوله استفاده کنند و با برخورداری از قدرت رسانه‌ای بتوانند ارزش‌های دفاع مقدس را زیر سؤال ببرند.
 


سردار نائینی ادامه داد: همین‌ها ایجاب می‌کند تا ما مقوله پژوهش در عرصه دفاع مقدس و مقاومت را به‌طورجدی دنبال کنیم و بهای لازم را به آن بدهیم تا روایتی صحیح از حوادث جنگ و تاریخ جنگ به‌عمل بیاید و دشمنان نتوانند با روایت‌های ناصحیح خودشان فرهنگ دفاع مقدس را مخدوش کنند.
 
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به مطالبه رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان مبنی بر جهاد تبیین و ورود در این عرصه، اظهار کرد: ایشان درخواست کردند به‌خصوص جوانان وارد این عرصه شوند و تبیین‌های لازم را در رابطه با موضوعات انقلاب و دفاع مقدس و سایر موضوعاتی که به‌نوعی مربوط به انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی است دنبال کنند؛ یعنی همان‌طور که اساس انقلاب اسلامی و پیدایش آن ناظر بر تبیین و بصیرت‌بخشی بوده است، استمرار و حفاظت از انقلاب و دفاع مقدس هم ناظر بر تبیین و بصیرت‌بخشی است.
 
مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان این‌که ما باید به‌موقع موضوعات مختلف دفاع مقدس را تبیین کنیم تا روایت صحیحی از دل آن دربیاید و بر سایر روایت‌ها غلبه پیدا کند، گفت: به این خاطر در کنار همه اقدامات خوبی که در ژانرها و سبک‌های مختلف، خاطره، داستان، شعر و کارهای هنری انجام می‌گیرد قاعده این اتفاقات باید پژوهش در موضوعات دفاع مقدس باشد.
 
وی با اظهار تأسف از این‌که موضوعات پژوهشی مغفول واقع شده، افزود: این مسئله در حالی است که موضوعات پژوهشی آن بستر و محمل را فراهم می‌کند تا سایر نویسنده‌ها بتوانند براساس یک روایت صحیح، تحقیق و پژوهش شده کارهای دیگر را ارائه دهند؛ بنابراین ما با توجه به همه این ضرورت‌ها دنبال این هستیم که دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت را با قوت هرچه‌ تمام‌تر به‌پیش ببریم تا ان‌شاءالله بحث پژوهش در عرصه دفاع مقدس و مقاومت برای فرهیختگان ما به یک گفتمان تبدیل شود.
 
سردار نائینی با اشاره به موضوعات دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت؛ جایزه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، بیان کرد: بر طبق فراخوان این دوره، پژوهشگران، نویسندگان و ناشران می‌توانند آثار خود را که طی سال 1399 و 1400 منتشر شده و رساله‌های دکتری که در این دو سال دفاع شده براساس موضوعات نظامی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، حقوقی، بین‌الملل، تاریخی و اقتصادی به دبیرخانه این دوسالانه ارسال کنند.
 
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، خردادماه 1401 را آخرین زمان ارسال آثار پژوهشی به دبیرخانه جایزه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اعلام کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها